Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Tretji dan svojega obiska Indonezije se je papež Frančišek naprej srečal z muslimani in jih pozval k izgradnji odprte družbe in preprečevanju ekstremizma. Svoj govor je imel v tunelu prijateljstva, ki povezuje mošejo in katoliško stolnico čez cesto, ki jo je obiskal včeraj. Z velikim imamom je podpisal skupno izjavo, v kateri sta predstavila vizijo zmerne in strpne družbe. Sledila pa je še sveta maša na stadionu v Džakarti.
Ste vedeli, da se približno 95 odstotkov mladostnikov, ki v otroštvu zahtevajo spremembo spola, kasneje premisli? Zato strokovnjaki svetujejo predvsem psihološko obravnavo teh otrok in sočutno bližino. Izvor težav je namreč pogosto povsem drugje. Omenjajo prehranske motnje, ADHD, tesnobe in depresijo. Znano pa je, da hormonska in kirurška sprememba spola vodi v nepovratna stanja in pogosto doživljenjsko medicinsko obravnavo. Kako se s tem soočajo učitelji, ki so vsak dan v stiku z otroki in mladostniki?
V skupnosti jezuitov pri Sv. Magdaleni v Mariboru se je včeraj za večno življenje v starosti 93 let rodil p. France Zupančič. Bil je znan duhovni spremljevalec in voditelj duhovnih vaj.
Papež Frančišek popoldne odhaja na svoje najdaljše mednarodno potovanje, med katerim bo obiskal štiri azijske države. Po besedah tiskovnega predstavnika Svetega sedeža Mattea Brunija je papeževo zdravje stabilno, bo pa potrebna previdnost, saj bo poleg menjave časovnih pasov izziv za svetega očeta predstavljala tudi skoraj 92 odstotna vlaga v nekaterih deželah. Med osrednjimi temami papeževega obiska bodo dialog med verstvi, družbena sprava, klimatske spremembe in njihovi vplivi na dežele oceanov in vulkanov, ravnovesje med ekonomskim in tehnološkim vzponom ter človeškim razvojem in nenazadnje evangelizacija v Indoneziji, Papui novi Gvineji, Vzhodnem Timorju in Singapurju.
Pred nami novo šolsko in veroučno leto. Kakšne izzive prinaša in kako vanj vstopiti čim bolj pripravljeni?