Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Ljudje iz kraja Saint-Etienne du Rouvray na severu Francije se z ganjenostjo spominjajo včeraj ubitega 86 letnega duhovnika Jacquesa Hamela. Poudarjajo, da je življenje daroval za skupnost in bratstvo.
Začel se je dolgo pričakovani svetovni dan mladih. Papež Frančišek je preko družbenega omrežja tviter včeraj zapisal: »Dragi mladi, ostanimo povezani v molitvi, da bi bil ta svetovni dan mladih bogat duhovnih sadov. Se vidimo jutri!«. Sinoči se je sveti oče, kot ima že v navadi, odpravil v baziliko Marije Velike, kjer se je zadržal v molitvi in prosil blagoslova za svoje potovanje na Poljsko. Medtem pa se je med sveto mašo v parku Blonia tudi uradno odprl 31. svetovni dan mladih. Slovesnost je vodil nekdanji tajnik papeža Janeza Pavla II. kardinal Stanislaw Dziwisz. Na začetku maše je vse zbrane povabil k molitvi za umorjenega francoskega duhovnika.
Obhajamo praznik sv. Joahima in Ane, staršev Device Marije, ki sta lahko s svojim življenjem zgled tudi sodobnim krščanskim družinam. Številčne družine, povezane v ustanovo Anin sklad, so se v nedeljo zbrale v Dolenjskih toplicah, kjer so skupaj odkrivale lepoto poslanstva družine.
Tri skupine mladih iz juga Francije in Španije, ki potujejo na Svetovni dan mladih, so se odločile, da bodo pred omenjenim srečanjem opravile prostovoljno delo v Sloveniji. S tem bodo zaživele tudi temo svetovnega dneva mladih, ki pravi: »Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli«. Od preteklega četrtka do jutri tako približno 240 deklet dela v Ljubljani in Litiji v šolah, domovih za ostarele in župnijah. Včeraj so se srečale tudi z ljubljanskim nadškofom Stanislavom Zoretom. Duhovne dejavnosti za dekleta pripravlja prelatura Opus Dei. Pogovarjali smo se z Lourdes, Blanco in Ano iz Španije.
V Krakovu se bo z današnjo slovesno sveto mašo uradno začel svetovni dan mladih, romarji z vsega sveta pa se že zgrinjajo na Poljsko, tokratno državo gostiteljico. Gre za deželo, ki jo je v svetem letu usmiljenja želel izpostaviti tudi papež Frančišek, s posebnim poudarkom na velikih svetnikih usmiljenja, ki so zrasli znotraj njenih meja, piše Družina. Iz Poljske izhaja najmanj pet svetnikov, ki so dobesedno spremenili svet in bodo zavetniki srečanja mladih.