Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Granda: Odlikovanje Ertlu je logična poteza predsednika države

Slovenija

„Da je država odlikovala nekoga, še preden je država nastala, je izjemno duhovito,“ je v oddaji „Spoznanje več, predsodek manj“ o odlikovanju Tomaža Ertla s strani predsednika države Danila Türka dejal prof. dr. Stane Granda.

„Če pa stvari pogledamo v kontekstu. Od njegove znamenite izjave, da so povojni poboji drugorazredna tema, pa od Titove ceste in nenazadnje tudi, kar je dejal po spravni slovesnosti v Kočevskem rogu, da je to vpletanje Vatikana v slovenske zadeve, če vse seštejemo skupaj, potem je seveda odlikovanje Ertlu logična poteza stvari, ki jih dela,“ je o potezah predsednika države povedal Granda.

Profesor Granda je prepričan, da gre pri odlikovanju Ertlu za žalitev in potvarjanje zgodovine. „Pravzaprav sam počne vse tisto kar očita drugim,“ je bil kritičen Granda, ki ne more razumeti, da smo priča nekim novim dejstvom, „po katerih ima glavno zaslugo za slovensko osamosvojitev partija, gospod Kučan, no zdaj smo dobili še gospoda Ertla, ki je bil posebno zagret za obračunavanje s Cerkvijo.“

Granda je spomnil tudi na 20. obletnico ustanovitve DEMOS-a in glede bližajočega se praznika samostojnosti in enotnosti še dejal, „To je norčevanje iz vseh, ki so k tej osamosvojitvi prispevali. Sedaj bomo imeli obletnico plebiscita. Oprostite prosim, resnično ne vem, kaj pa naj sedaj na plebiscit sploh še proslavljam. Odlikovanje Ertlu? Samo še čakam, kdaj bodo začeli spomenike postavljati Kidriču, Kardelu in Mačku,“ je izpostavil Granda, ki pričakuje v prihodnje tudi odlikovanje Mačka za zasluge slovenske osamosvojitve. „Ne skrbite, takoj se bo našlo pet zgodovinarjev, ki bodo o tem napisali knjigo.“

Slovenija, Politika

VIDEOTEKA

  • Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti) Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti)

    Papež se je po zapletih z letalom vrnil v Vatikan

    Papež Leon XIV. je z daljšo zamudo sinoči malo po 23. uri prispel na rimsko letališče Fiumicino. Svoje letalo mu je zaradi okvare motorja odstopil španski kralj Felipe VI. Ker sta bila zaradi ...

    Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA) Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA)

    Ujma poškodovala župnijsko cerkev v Komendi

    Po sredinem neurju so v občini Komenda med prizadetimi objekti tudi župnijska cerkev sv. Petra, kjer je veter poškodoval del ostrešja, voda pa je zalila tudi notranjost objekta.

    Avdio player - naslovnica