
Predsednik SDS Janez Janša | (foto: STA)
Janša in soobtožena v zadevi Trenta oproščeni
Novice | 18.04.2025, 15:22 Uredništvo Radia Ognjišče Slovenska tiskovna agencija
Senat celjskega sodišča je danes predsednika SDS Janeza Janšo ter soobtožena Branka Kastelica in Klemna Gantarja oprostil očitkov za zlorabo položaja pri nepremičninskem poslu v Trenti. Tožilstvo je napovedalo pritožbo.
Velik dan, Veliki petek, Zmaga JJ pic.twitter.com/BOwEPCfpDd
— Alenka Forte (@AlenkaForte) April 18, 2025
Sodišče ni pritrdilo očitkom Specializiranega državnega tožilstva, da je bil avans Imosa podjetju Eurogradnje dejansko zagotovitev denarnih sredstev temu podjetju, s katerimi naj bi po prepričanju tožilcev od Janše odkupili nepremičnine v Trenti.
Da bi bil avans dejansko zgolj pretveza, ni dokazano, saj je bil velik del tega avansa nakazan podjetju Eurogradnje za gradnjo lapidarija na Ljubljanskem gradu. Tudi časovno se vse v zvezi s tem avansom po mnenju sodnega senata ne ujema, je sodnica Cvetka Posilovič pojasnila v izreku sodbe.
Janša: Današnja zmaga v narekovajih, naš boj še ni končan
Prvak SDS Janez Janša je po izreku oprostilne sodbe v zadevi Trenta pred zbranimi podporniki izpostavil, da oprostilna sodba prihaja po skoraj 15 letih zasliševanj, procesov, blatenja, kraje zdravja, življenja, svobode in časa. "Pravica odložena je pravica odrečena, ne glede na to, kaj je na koncu. Zato se naš boj šele začenja," je dejal Janša.
Janša je po izreku oprostilne sodbe stopil pred podpornike, ki so se zbrali pred okrožnim sodiščem v Celju in se jim zahvalil za podporo, njegova informacija, da je bila izrečena oprostilna sodba pa je naletela na veliko odobravanje zbrane množice.
Janša je v svojem govoru izpostavil, da je v sodnih postopkih še "na stotine ljudi", ki tam ne bi smeli biti, če ne zaradi drugega, zato ker postopki trajajo predolgo.
Med tistimi, ki so po njegovem mnenju neupravičeno v postopkih pregona, je omenil "polovico kolegov iz zadnje vlade".
Po drugi strani v postopkih ni nekaterih, ki bi morali biti, med njimi je omenil "ministrico, ki je podpisala pogodbo za nakup stavbe na Litijski".
Zato se bodo še naprej borili za pravico tistih, ki so v postopkih neupravičeno in za to, da bodo v njih tisti, ki niso, pa bi morali biti.
Ponovil je oceno, da je v sodstvu veliko krivosodja, čeprav niso vsi sodniki slabi. "Če je to neodvisen sistem, naj se očisti," je pozval.
Prepričan pa je, da se stvari ne bodo spremenile, dokler ne bo vsak uporabil najmočnejšega orožja v demokraciji, to je glas. "Prvič lahko uporabite glas že kmalu. Uporabite ga, drugače vam lahko tudi to prepovedo," je dejal. Hkrati je dodal, da se je prvič zgodilo, da oblast poziva na bojkot pri glasovanju na prihajajočem referendumu.
Sodba o “letečih glavah” v Celju: Vsi oproščeni - Na dan, ko so križali Jezusa, je sodnica oprostila vse tri tožene - Tožilec se lahko še pritoži, ker mu s postopkom, ki ga je v resnici sprožil politik Goran Klemenčič, ni uspelo. https://t.co/7tC393ohvR
— peter jancic (@peterjancic) April 18, 2025
Zaplete se tudi pri vrednosti premoženja in očitkih, da naj bi Kastelic vedel, koliko so dejansko vredne nepremičnine v Trenti. Sodišče za to namreč nima dokaza, nekdanja zaposlena, ki je cenila premoženje, pa je dejala, da se s Kastelicem o tem ni nikoli pogovarjala.
Tudi navedbe, da naj bi Janša vedel, da je bila vrednost nepremičnine bistveno nižja, ker je imel v lasti v Bovcu še eno nepremičnino, je za sodišče preveč trhla.
Trditve, da so bile nepremičnine vredne le dobrih 20.000 evrov, pa po vseh različnih cenitvah sodišče ne more sprejeti z gotovostjo.
Trditev, da je parcela v Trenti nezazidljiva, ponovno v današnjem članku na N1, ob tem pa niti besede, da je bilo to na sojenju s strani stroke ovrženo in da je možna nadomestna gradnja. Od novinarjev pričakujem predstavitev VSEH pogledov na zgodbo. https://t.co/8NakNo6IyJ
— Miro Haček (@MHacek) April 18, 2025
Od treh velikih procesov proti Janši je ta najbolj za lase privlečen. Kar kaže na nazadovanje demokracije v zadnjih desetletjih in vedno večjo ambicijo, da se proti politikom bori z zlorabo prava.https://t.co/bMBjp2l15V
— Žiga Turk (@ZigaTurk) April 18, 2025
Ker Kastelicu niso z gotovostjo dokazani očitki, pa je logično, da tudi ostala dva soobtožena ne morata biti obsojena.
Sodnica je sicer uvodoma pojasnila, da odločitev senata temelji izključno na skrbni in vestni presoji vseh dokazov, ki so bili podani na javnih obravnavah.