Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Mineva 50 let od majhnega koraka za človeka in velikega koraka za človeštvo

| 20.07.2019, 09:57

Mineva pol stoletja odkar je na Luni pristala vesoljska odprava s človeško posadko Apollo 11. Gre za enega najpomembnejših dogodkov v sodobni zgodovini na področju raziskovanja vesolja.

Ameriški predsednik John Kennedy je kmalu po prevzemu položaja napovedal, da bodo Američani do konca desetletja pristali na Luni. V ta namen so v Nasi razvili program Apollo, ki bi to izpeljal. Napoved je uresničil Apollo 11, ko je 20. julija 1969 njegovo plovilo Orel pristalo na lunini površini. V njem sta bila Neil Ármstrong in Edwin Aldrin. Armstrong je nekaj ura zatem kot prvi človek stopil na Lunina tla in ob tem izrekel znamenite besede: »To je majhen korak za človeka in velik korak za človeštvo.« Zgodovinski dogodek so v živo prenašale številne televizije po vsem svetu, tudi v Sloveniji, kjer je imel dogodek velik odmev. Vojko Kogej z Vesoljske tiskovne agencije je o tem dejanju dejal: »Gre za uresničenje tisočletnih želja. To je tako pretresljiv dogodek, da celo po 50. letih marsikdo ne verjame, da se je sploh zgodil.«

V Argentini rojeni astrofizik Janez Zorec, ki živi in dela v Parizu, je v pogovoru za zadnjo izdajo Družine dejal, da je bil pristanek na Luni velik tehnološki izziv. Imel je tudi simbolični pomen v poteku hladne vojne. Za človeštvo pa pomeni prestop prvega praga iz naše zibelke za potovanje v širše vesolje. On sam se je ob tem še trdneje prepričal o svoji nebogljenosti pred stvarstvom. Tako Janez Zorec. Pristanek na Luni je bil navdih mnogim mladim, da so se posvetili študiju astronomije, tisti, ki so imeli možnost, pa so vstopili tudi v vesoljske programe. Potem ko je Armstrong kot prvi človek stopil na Luno, so v vesolje poleteli tudi štirje ameriški astronavti slovenskega rodu. To so Ronald Šega, Jerry Linenger, Sunita Williams in Randy Bresnik.

Obletnico pristanka na Luni zaznamujejo številnimi dogodki po vsem svetu, tudi v Sloveniji. Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga v Vitanju je že v začetku leta postavil stalno razstavo z naslovom Luna - velik korak za človeštvo, ki ponuja odgovore o njenem nastanku, raziskovanju, sestavi in značilnostih. Samo obletnico pa zaznamuje filatelistična razstava z naslovom Človek na luni - 50 let od Apolla 11.

Sledil bo večer z opazovanjem zvezd na strehi Centra Noordung. V Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pa bo osrednje praznovanje 50. obletnice jutri. Obiskovalcem bodo na voljo vodeni ogledi občasne razstave Človek na Luni ter predavanje o površju Lune in meteoritih.

Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.