Barbara Mestnik
Današnji mladi so podobni snežinkam
| 22.03.2019, 12:32 Rok Mihevc
Kateri so danes najvidnejši izzivi v med vrstniškem socialnem odnosu? Vzgajamo s tem, kar smo. V "Svetovalnico" je prišla Barbara Mestnik iz osnovnošolske svetovalne službe.
Barbara Mestnik ima pisarno sredi razredov, zato se hote ali nehote vsak dan sprehaja mimo množice učencev. Pozdravlja jih z nasmehom in poskuša zaznati utrip dneva. »Trudim se razbiti mit o svetovalni službi, da je to služba, ki žuga s prstom in se pojavi samo takrat, ko so težave. Zato so moja vrata večinoma odprta, da pridejo k meni tudi, da se pošalimo, brišemo solze...«
Pri njenem delu je veliko pogovarjanja in timskega dela. Redno sodeluje s sodelavci, psihologi in specialnimi pedagogi. »Ob večjih težavah staknemo glave skupaj, so pa dogodki, ko ni časa za posvet. Je pa takrat pomemben navdih Sv. Duha. Pomembno je, da človek gradi sebe in da v ključnem trenutku reagira pravilno po svoji vesti. Ne morem govoriti nekaj, izžarevati pa nekaj drugega in to je ključna stvar, ki se jo zavedam kot svetovalna delavka.«
Nimamo svetniških sijev na glavi
Je Osnovna šola Alojzija Šuštarja res elitna in šola »za snobe«? »Ne in takšni predsodki nas bolijo,« je pojasnila naša sogovornica. »Res ne želimo delovati tako in če bi se sprehodili po naši šoli, bi videli, da so naši otroci čisto običajni, brez svetniških sijev. Da ne govorim o zaposlenih, tudi nam se nič ne sveti nad glavami. Trudimo se delovati kot normalna šola. Mit o eliti pa je verjetno posledica tega, da ne moremo sprejeti vseh otrok.«
Ima tudi pomočnike
Pomembno je, da otroci čutijo, da jih imaš rad, pravi Barbara Mestnik. »Mogoče se to sliši pocukrano, a brez tega ne pristopijo in se ne odzivajo na očesni kontakt. Čisto z vsemi otroki nimam enakega odnosa, to je nemogoče pri 450 otrocih na šoli. Imam pa bazo otrok, ki so občutljivi na druge in če zaznajo kaj zaskrbljujočega, mi to pridejo povedati. So moji pomočniki, a sem vseeno kritična pri tem in ne skočim takoj v zrak ob vsaki opazki. Mi pa da misliti in raziskujem naprej.«
Ledena gora težav ima ponavadi temelje doma
Kot je povedala, njihovo pomoč večina staršev dobronamerno sprejme, drugi pač ne in morajo nehati sodelovati. »Nekako je v ljudeh, da imamo obrambni mehanizem in ne želimo, da kaj pride na plan. A pri nas vedno izhajamo iz problema, ki se pokaže v šoli, nikoli ne brskamo kaj je doma. Slej ko prej sicer pride do trka ledene gore, ki ima svoje temelje doma. Če gre za težji problem jih usmerimo v zunanjo institucijo, saj nismo specializirani za posamezna področja, smo bolj zaznavna služba.«
Čudežne paličke ni
Veliko pove primerjava, da so mladi danes generacija snežink, pove Mestnikova. »So krhke, unikatne, imajo možnost biti v različnih pojavnih oblikah in imajo veliko možnosti, da se izrazijo. So pa hkrati izjemno občutljivi, neodporni, se zlomijo in to so izzivi današnjih svetovalnih služb. Apatija, brezciljnost, ni vztrajnosti, občutek, da jih nihče ne razume in se jim godi krivica. Če bi se dalo s čudežno palčko ustvariti notranjo motivacijo, ki bi jim dala zagon za nove izzive, da ne bi odstopili od najmanjše ovire, bi bili na zelo dobri poti.«
Oddajo je pripravila in vodila Nataša Ličen.
PREBERITE ŠE:
- Zakaj odločitev za katoliško šolstvo?
- Martin Zlobko ob Tednu katoliškega šolstva: Baziramo na skupnosti