Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Pahor: Slovenci lahko kot majhen narod v sodobnem svetu zdržimo in uspemo samo povezani

Slovenija | 22.06.2016, 18:10

„Slovenci smo sposobni velikih dejanj,“ je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Opozoril je, da lahko Slovenci kot majhen narod v sodobnem svetu zdržimo in uspemo zgolj povezani. Komentiral je tudi obisk pri apostolskem nunciju v Sloveniji Juliuszu Januszu.

„Z nuncijem sva se pogovarjala tako o mojem obisku v Rimu kot o morebitnem obisku papeža Frančiška (v Sloveniji) že letos, ali pa skoraj zagotovo v prihodnjem letu,“ je o morebitnem obisku papeža Frančiška v Sloveniji dejal Pahor.

Zdi se mi naravnost žalostno, da 25 let kasneje izključujemo, namesto da bi ohranjali zavest o lepoti tega vključevanja.“

Čas osamosvajanja je bil najbolj zgoščen čas politične zgodovine Slovencev, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal Pahor. Opozoril je, da je v takratnih časih prišlo zelo hitro do spoznanja, da z izjemo odločitve o samostojnosti boljše odločitve ni, saj so bile vse druge odločitve veliko bolj tvegane. „Strah pred tem, da bi ponovili zgodovinsko napako Slovencev in dočakali pomembne zgodovinske mejnike razklani, nas je vse spodbujala k temu, kar nam je bilo skupno. V letu 1990 smo se tako odpravili na plebiscit, s skupnim klicem vsem, da to odločitev podprejo.“ V nadaljevanju je dejal, da, če bomo nad ta čas osamosvajanja „brez potrebe privlekli temne oblake, bodo naši otroci tudi v ta čas, ki je bil res gloriozen čas, slaven čas, začeli dvomiti.“ Vprašal se je, kateri narod, zlasti majhen, kot je naš, je lahko ponosen in samozavesten, če se ne more opreti v svoji zgodovini na neke zares skoraj mitološke dogodke, in osamosvojitev je bila tak dogodek. „Zato večkrat poudarjam, ne vzemimo mladim generacijam te hrbtenice njihovega ponosa.“

Posebej ni želel komentirati ovadb s strani Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve zoper nekdanjega predsednika Milana Kučana in nekatere člane predsedstva, zato, ker so podpisali Deklaracijo za mir, ki je nasprotovala vojaški oborožitvi samostojne Slovenije, je pa dejal: „V tej enotnosti, ki je botrovala samostojnosti naše države, najdeta mesto tako Anton Krkovič kot Milan Kučan. Ne brez enega, ne brez drugega te enotnosti ne bi bilo. Lepota osamosvojitve je bila v tem, da je ljudi vključevala, ne izključevala. In zdi se mi naravnost žalostno, da 25 let kasneje izključujemo, namesto da bi ohranjali zavest o lepoti tega vključevanja.“

Če Slovenija ne bo zelo dobro gospodarsko in socialno pripravljena, nas tisti, ki se bodo povezovali bolj globoko, bolj intenzivno, ne bodo želeli zraven.“

Predsednik meni, da bo kmalu prišel čas, ko bo od nas znova zahtevana enotnost, to je navezal tudi na referendum o obstanku Velike Britanije v Evropski uniji, po katerem se bo začelo novo razvrščanje držav. Skrbi ga, ker se aktualna politika s tem vprašanjem skoraj ne ukvarja. „Aktualna naloga je, da Slovenija ostane v družbi najbolj povezanih držav Evropske unije, ker, boste videli, z brexitom ali brez njega, Evropska unija ne bo ostala v prihodnosti takšna, kot je sedaj. Takšna ne more obstati. Spremenila se bo. Kje bo Slovenija in kaj bomo naredili, da bo tam, kjer mi hočemo biti?“ se je vprašal Pahor.

Predsednik republike je tudi poudaril, da brez nadaljnjih strukturnih reform v gospodarstvu in socialnem sitemu Slovenija ne bo ostala država, ki bo imela pozitivno gospodarsko rast, saj se bodo zniževali kazalci zaposlenosti. „Zaenkrat smo se mi izvleki iz recesije, izvlekli smo se tudi iz krize, da bi pa mi sedaj trdili, da lahko precej ravnodušno zaradi teh kazalcev ali pa tako brezskrbno gledamo v prihodnost, daleč od tega,“ je bil kritičen Pahor. Dodal je še, da ima vlada sedaj priložnost za strukturne reforme. „Odlašanje z njimi se nam bo čez nekaj let zelo hudo obrestovalo. To bo pa imelo strateške posledice za naše pozicioniranje v EU. Če Slovenija ne bo zelo dobro gospodarsko in socialno pripravljena, nas tisti, ki se bodo povezovali bolj globoko, bolj intenzivno, ne bodo želeli zraven.“

Komentiral je tudi razmere v Slovenski vojski po tem, ko je opozoril na slabo opremljenost. „Mislim, da je bilo nekaj storjenega s strani vlade glede policije, nekaj malega, zaenkrat še nič glede vojske, nič nisem obveščen, da bi se kaj dogajalo pri modernizaciji obeh obveščevalnih služb in civilne zaščite. Mislim, da pri tem zamujamo. Mi je žal, da moram to tako izrecno povedati. Ampak upam, sedaj pa samo upam, da nam bodo bogovi naklonjeni, da nam ne bo žal, da nismo ukrepali.“

To, da se lahko kadrira kogarkoli, kadarkoli, kamorkoli samo zato, ker ima neko politično večino, se mi ne zdi dobro.“

Dejal je tudi, da je en slabših kazalcev na področju uspešnosti Slovenije ta hip sposobnost korporativnega upravljanja. „To, kar lahko opazujemo v SDH-ju, v slabi banki in v drugih institucijah, ki so povezane z upravljanjem, po 25-ih letih ni tako zgledno, kot bi lahko bilo. Ta deficit je opazen in to, da se lahko kadrira kogarkoli, kadarkoli, kamorkoli samo zato, ker ima neko politično večino, se mi ne zdi dobro. Tega sem se zavedal že kot predsednik vlade in sem takrat poskušal s tako imenovanim Kadrovskim svetom intervenirati v to, da stranke ne bi imeli take moči pri kadrovanju, ko postanejo vladne stranke. In ker sem stopil s to odločitvijo na prste mnogim, sem tudi dobil nekaj klofut,“ je povedal Pahor.

Vsakdo ima pravico na svoj način proslavljati dogodke, ki se jih veseli.

Zaradi dejstva, da bo več proslav ob 25-letnici slovenske samostojnosti, predsednik republike ne vidi težav. „Nekateri pravijo zelo surovo, s tem se ne strinjam, da bi morali take proslave prepovedati, češ da to ruši vtis enotnosti. Ne. Mi smo demokratična družba, vsakdo ima pravico na svoj način proslavljati dogodke, ki se jih veseli. Morda s kakšni svojim sporočilom. Da bi jaz razmišljal o kakšni pripovedi, ne,“ je bil jasen predsednik, ki je sicer vse povabil k osrednji proslavi, ki bo na predvečer praznika, na njej pa bodo predvidoma prisotni tudi predsedniki sosednjih držav. „Ko praznujemo državo in domovino, ne pomeni, da jo hvalimo v vsem in za vsako ceno, ampak, da se zavedamo dragocenosti tega, da jo imamo, ker tega nismo imeli večino našega narodnega obstoja. Se pa moramo zavarovati, da bo to za vekomaj tako ostalo.“

Ostal bom zavezan politiki povezovanja

O novi kandidaturi za predsednika prihodnje leto pa je dejal, da če bodo volivci presodili, da naj nadaljuje s politiko povezovanja, bo znova kandidiral, sicer zanj „tam ni pravega mesta“. „Jaz bom ostal zavezan tej politiki, verjamem vanjo in tudi, če bi zmagala kakšna druga politika, tako na vladni kot na predsedniški ravni, ne bo zdržala dolgo časa. Slovenci lahko kot majhen narod v sodobnem svetu zdržimo in uspemo samo povezani.“

Prisluhnite posnetku pogovora.

Slovenija, Politika
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...