VIDEO in FOTO: Drugi del romanja Od Marije k Mariji: Štandrež, Palkišče, Štivan, Trst
Slovenija | 07.09.2013, 22:23
Drugi dan kolesarjenja je bil v znamenju povabila papeža Frančiška k molitvi za mir v Siriji, na Bližnjem Vzhodu in drugod po svetu. Prav zato so kolesarji večer sklenili z molitvijo rožnega venca iz kapele šolskih sester v Trstu. Molitev je skupaj s sestrami vodil upokojeni nadškof Alojz Uran. Jutri na praznik Marijinega rojstva, pa romarje čaka pot iz Trsta čez Opčine na Vejno, kamor bo prispelo tudi sedem avtobusov poslušalcev in prijateljev Radia Ognjišče. Marijino svetišče na Vejni je škofijsko romarsko središče in je bilo do nedavnega edino uradno romarsko svetišče škofije. Na Vejno se bodo kolesarji peljali skozi štiri slovenske župnije, Repentabor, Opčine, Prosek in Kontovel. Svetišče na Repentabru je pred nekaj leti postalo škofijsko romarsko središče s posebnim poudarkom kot slovensko romarsko središče.
21.00 – Sklenila se je molitvena ura, ki so jo pripravile šolske sestre. Misli vsakega posebej so bile v kapeli usmerjane k miru. Mir je potreben najprej v naši notranjosti, šele nato se rodi navzven, je bilo glavno sporočilo verzov med molitvijo rožnega venca. Posebnost je bila tudi molitev desetke rožnega venca v arabskem jeziku, ki sta jo molili sestri iz Egipta. Drugi del molitve je bil v znamenju litanij Matere božje, tudi njo smo prosili, da da vsem mir, najprej v srcu, da ga lahko nato kot misijonarji prenesemo na druge. Molitveno uro je z blagoslovom vseh, v kapeli, in pred radijskimi sprejemniki sklenil upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran.
18.18 - Naši radijski sodelavci so tržaške kolege s slovenske redakcije radia RAI obiskali v času, ko so zaključevali svoje poročevalsko delo. G. Fabio, katerega osnovna naloga je poročanje s terena, je pripravljal večerna radijska poročila. Ga. Helena pa je bila v zaključku priprav na večerni televizijski dnevnik. Njihova poročila so dostopna tudi na spletu. Čeprav so vpeti tako v televizijski kot radijski medij, prisegajo na slednjega, saj človeku pušča več svobodnega prostora in možnost oblikovanja lastnih misli. Kolegom na radiu in televiziji RAI želimo vse dobro in uspešno delo.
17.35 - Z radia RAI se je oglasil v pogovoru z Ivom Jevnikarjem tudi Jure, ki se je pozanimal po utripu življenja v Trstu, v katerem je med tednom dokaj kaotično. Z ogleda radijske postaje smo v pogovoru z gostiteljem izvedeli, kako močna postavka je slovenska beseda v tamkajšnjih medijih za Slovence, ki živijo v Italiji. Ne samo, da je pomemben vsakodnevni spremljevalec, pač pa je tudi spodbujevalec njihovega plodnega ustvarjanja.
17.20 - Naši romarji so nato obiskali prostore slovenskega uredništva radia RAI v Trstu, po katerih jih je vodil časnikar g. Ivo Jevnikar. Peljal jih je tudi v središče mesta, na glavni sedež radijske, od leta 1995, tudi televizijske postaje. Za tem so se sprehodili nekaj ulic naprej, do prostorov osrednjega kulturnega življa Slovencev na tržaškem. G. Jevnikar je poudaril: "Škoda, ker nas ne poznate dovolj. Ne gre toliko za zmotno mnenje, bolj za osnovno nepoznavanje življenja in dela Slovencev za mejo."
17.10 - Po uri premora so se kolesarji oglasili s predmestja Trsta. Navdušeni nad razgledno kolesarsko potjo, ki so jo ves čas, od Štivana, premagovali tik ob morju, in to jih je tudi zvabilo med svoje valove, so se okopani in osveženi oglasili izpred cerkve sv. Mohorja in Fortunata v Rojanu, od koder že več desetletij vsako nedeljo prenašajo sveto mašo po vsem obmejnem področju. Mnogim Slovencem pomembna duhovna uteha. Slovenstvo ugaša, je povedal tamkajšnji župnik Franc Vončina: "Meje so padle, a v glavah žal ostajajo. Še vedno se, tudi na cerkvenem področju, močno odraža naše zamejsko mesto." So gotovo lep zgled za matico slovenskega naroda.
13.45 - Zbrana radijska družba se je oglasila. S svojimi vtisi.
Motorist Jure, ki zeloooo uživa na dveh kolesih z vetrom v laseh in široko razprtimi očmi, v katere srka lepote pokrajine, skozi katero se vozi, pravi: "Tu sta pokrajina in pot skoznjo, kot si ju motorist lahko samo želi."
Urša: "Pot je čudovita, če bi včeraj obiskali vse vasi v Brdih, mimo katerih smo hiteli, bi imeli kar nekaj vzponov, so slikovite vasi s cerkvicami na vrhu gričev. Res je lepo."
Mateja: "Spoznavam, vedno znova, kako priden je slovenski človek, klen in pošten. Tu srečujemo močan optimizem. Ljudje čutijo veliko potrebo po ohranjanju slovenstva."
Tone: "Posebno doživetje je bilo zame v Štivanu. Nekaj sem vedel že od prej, toda videti to svetišče od blizu je nekaj posebnega. Samo pomislimo, že pred Kristusom je bilo tu svetišče. Zato je občutek, ko si v sedanji gotski cerkvi čudovit."
Blaž: "Sem preprosto navdušen nad pokrajino. Pričakoval sem, da bo nekaj posebnega in zato sem si zelo želel na to romanje. Zdaj se mi želja uresničuje. Zaradi krajev in tukajšnjih ljudi."
Izidor: "Zgodovinska ozadja in dejstva so tu pustila močan pečat. Res, da sem blizu svojega rojstnega kraja, toda šele po osamosvojitvi sem začel bolje spoznavati kraje za mejo in jih obiskovati."13.05 - Naši kolesarji so se na poti oglasili z meje med goriško in tržaško pokrajino, točneje iz devinskega Doma pevskih zborov, kjer se redno srečujejo in vadijo vsi tamkajšnji pevski zbori. Pred mikrofon so povabili učiteljico in katehistinjo ter tudi zborovodkinjo Olgo Tavčar, ki vodi otroški pevski zbor Ladjice. Zbori redno sodelujejo na pevskih revijah na obeh straneh meje. Pesem je pri njih živa, pravijo, da so za mejo še zadnji kos Slovenstva. V Devinu imajo tudi dobro obiskano osnovno šolo, poimenovano po Josipu Jurčiču, ki je prav v teh krajih dobil navdih za Lepo Vido. Pred oglašanjem so se naši romarji ustavili tudi ob zgodovinsko pomembni reki Timavi ter v cerkvi sv. Janeza Krstnika pri Devinu. Zdaj pa jih čaka eden lepših kosov njihove poti, vožnja po obalni cesti do Trsta ...
10.30 - V Palkišču jim je tamkajšnjo Marijino Cerkev prijazno odprl g. Nevio. Kolesarji so se tam ustavili po prvih 10 kilometrih iz Štandreža. Pot jih zdaj vodi proti Štivanu.
9.40 - Kolesarji so pot nadaljevali čez Sovodenj in Gaberje proti Palkišču.
9.00 - Kot vsako soboto se je ob tej uri začela Sobotna iskrica. V njej je Jure Sešek gostil otroke, ki živijo v Italiji, a vendar govorijo slovensko, obiskujejo šolo in verouk v slovenskem jeziku. V Štandrežu so peli in kramljali o veselju, prostih urah, šoli in mladostni razigranosti.
8.30 - Še pred odhodom na današnje kolesarsko romanje smo pred mikrofon povabili gostitelja, dekana Karla Bolčino in se mu zahvalili za prenočišče in gostoljubje.
Zakaj romamo?
Sodelavci Radia Ognjišče tudi letos obujamo tradicionalna "šmarna romanja", ko so se Slovenke in Slovenci med 15. avgustom (veliki šmaren) in 8. septembrom (mali šmaren) podali na romanje k Marijinim svetiščem. Letošnjo pot so začeli na Stari gori pri Čedadu, najstarejšem in slovenskem svetišču na tem območju, ter ga bodo sklenili jutri na Vejni, ko bo slovesno somaševanje ob 13. uri vodil upokojeni nadškof Alojz Uran. Poleg številnih oglašanj s poti, z nami bodo številni sogovorniki smo sinoči pripravili kulturni večer v Štandrežu, danes posebno Sobotno iskrico, zvečer pa še molitev za mir v Siriji, na Bližnjem Vzhodu in drugod po svetu v Trstu z nadškofom Uranom in šolskimi sestrami.
Romamo že petič Od Marije k Mariji
Letošnje kolesarsko romanje je že peto po vrsti, tokrat ga sofinancira tudi Urad Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu. Pred leti smo se podali po Slomškovih poteh od Ponikve prek Šentandraža v Avstriji do Maribora, leta 2010 smo izpod okrilja plašča Marije z Brezij poromali na Svete Višarje, leta 2011 smo začeli pri Mariji na Brinjevi gori in sklenili v Olimju, lani pa pedala poganjali od Dobrove pri Ljubljani do Svete gore.