Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko

Poljaki so se poslovili od pokojnega kardinala Glempa

Svet

Tisoče ljudi se je včeraj v katedrali svetega Janeza Krstnika v Varšavi poslovilo od kardinala Jozefa Glempa, ki je umrl prejšnji teden po dolgem boju s pljučnim rakom. Star je bil 83 let. Kardinal Glemp je vodil katoliško Cerkev na Poljskem v obdobju komunizma in težke poti države v demokracijo.

Papež Benedikt XVI. je že pred pogrebom v sožalnem pismu poudaril, da je kardinala Glempa opisal kot luč, navdih in moč za težko poslanstvo vodenja Cerkve v času, ko je na Poljskem in v Evropi prihajalo do pomembnih družbenih in političnih sprememb. Primas poljske katoliške Cerkve, nadškof Jozef Kowalczyk, je v pridigi med pogrebno sveto mašo dejal, da je bil pokojni kardinal zvest nauku na Poljskem rojenega papeža Janeza Pavla II., ki je opogumljal ljudi, naj svet rešujejo z besedami in dialogom, ne pa z mečem in strelnim orožjem. Da je bil kardinal Glemp velik domoljub in da bo njegovo ime ostalo v hvaležnem spominu mnogih poljskih družin, je medtem poudaril predsednik države Bronislaw Komorowski.

Svet, Cerkev po svetu

VIDEOTEKA

  • Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC) Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC)

    Nejc Krevs: Nakazujeta se le dve možnosti ...

    Z Bližnjega vzhoda znova prihajajo slabe novice. Kljub pogajanjem za dosego sporazuma med ZDA in Iranom v švicarskem letovišču Bürgenstock pri Luzernu, je Teheran znova zaprl Hormuško ožino, ki ...

    Avdio player - naslovnica