Radio Ognjišče
Marjan BuničMarjan Bunič
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Gregor Virant DL (foto: Izidor Šček)
Gregor Virant DL

Državljanska lista zapušča koalicijo

Slovenija

Državljanska lista zapušča koalicijo, je povedal njen predsednik Gregor Virant. Ob izstopu DL iz koalicije pa s funkcij odstopajo tudi minister za finance Janez Šušteršič, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič ter predsednik državnega zbora Virant. Ta je pojasnil, da se bo parlament z odstopi seznanil v ponedeljek in takrat bodo ti začeli tudi veljati.

Virant je odgovoril tudi na očitek predsednika SDS Janeza Janše, da DL povzroča politično krizo. Po njegovih besedah je politična kriza nastala z dnem, ko je Komisija za preprečevanje korupcije podala svoje "težke obremenjujoče ugotovitve". Izstop stranke iz koalicije je namreč po Virantovi oceni prvi korak k reševanju politične krize.

DL se je za izstop iz koalicije odločila potem, ko se premier Janez Janša ni odzval na njihov ultimat, naj zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije odstopi ali sproži glasovanje o zaupnici.

Šušteršič, Pličanič in Virant odstopajo s funkcij

Ob izstopu DL iz koalicije s funkcij z današnjim dnem odstopajo tudi minister za finance Janez Šušteršič, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič ter predsednik DZ Gregor Virant. Kot je pojasnil Virant, sicer tudi njen predsednik, se bo DZ z odstopi seznanil v ponedeljek in takrat bodo ti začeli tudi veljati.

Virant je pojasnil tudi, da je bila odločitev o odstopu na seji sveta stranke sprejeta soglasno in je bila "pravzaprav enostavna". "Tisto, kar smo popolnoma upravičeno zahtevali, ni bilo izpolnjeno. DL ne izstopa iz koalicije zaradi neke kaprice ali muhavosti, ampak ker je predsednik vlade grobo kršil koalicijsko pogodbo," pravi Virant.

Od ponedeljka naprej tako Virant ne bo več predsednik DZ. Ministra pa, kot je pojasnil Virant, bosta opravljala tekoče posle do imenovanja novega ministra ali dokler premier za njuni področji ne bo pooblastil katerega od ostalih ministrov.

Na vprašanje, ali so po njegovem mnenju bolj verjetne predčasne volitve ali prehodna vlada, je Virant odgovoril, da so za DL prioriteta predčasne volitve. "Mislimo, da so se okoliščine v Sloveniji s poročilom Komisije za preprečevanje korupcije toliko spremenile, da bi morali imeti državljani možnost, pravico, da na novo izbirajo," je poudaril.

Virant članstvo v pismu obvestil, da "z jutrišnjim dnem" stečejo priprave na predčasne volitve

Predsednik Državljanske liste Gregor Virant je članstvo stranke o današnjih sklepih sveta že obvestil v pismu, objavljenem na spletni strani stranke. "Državljanska lista se bo z jutrišnjim dnem začela pripravljati na predčasne volitve," je zapisal Virant. Člane zato poziva, naj se čim prej vključijo v delo svojega občinskega odbora stranke.

Kot je Virant pojasnil v pismu, je svet stranke odločitev sprejel na podlagi dejstva, da predsednik vlade Janez Janša kljub ugotovitvam Komisije za preprečevanje korupcije v predvidenem roku ni odstopil z vseh javnih funkcij.

S tem je Janša grobo kršil koalicijsko pogodbo, "ki določa, da bo predsednik vlade s svojim zakonitim in etičnim ravnanjem dajal zgled vsemu javnemu sektorju in da bo koalicija v duhu državotvornosti spoštovala državne institucije", je še zapisal Virant. Kot je prepričan, je največja koalicijska partnerica SDS ob tem odstopila tudi od skupne zaveze, da si bo koalicija prizadevala za čim višjo raven kulture političnega dialoga brez osebnih diskreditacij, nestrpnosti in žaljivih izjav.

V stranki po Virantovih besedah obžalujejo, "da je osebni interes posameznika prevladal nad interesi države". Hkrati pa Virant poudarja, da vso odgovornost za posledice njihovega izstopa iz koalicije "izključno in v celoti" nosita največja vladna stranka in njen predsednik.

Kot ocenjujejo, bi njihovo nadaljnje sodelovanje v vladi legitimiralo nesprejemljiv padec standardov integritete javnih funkcionarjev in ohranilo prav tiste vzorce obnašanja, ki so Slovenijo pripeljali v tako hudo gospodarsko, družbeno in politično krizo, je še zapisal Virant.

Ravnanje Državljanske liste po objavi poročila protikorupcijske komisije je bilo zato po Virantovem mnenju odgovorno in državotvorno. Storili so namreč vse, kar je bilo v njihovih močeh, da bi preprečili politično nestabilnost in zagotovili normalno delovanje vlade v teh težkih časih, je še menil predsednik Državljanske liste.

Ker se zavedajo težavnosti razmer, v katerih se je znašla Slovenija, bodo tudi v opoziciji ostali stranka, "ki gradi in deluje v interesu vseh državljanov", je še napovedal Virant. Dodal je, da si bodo prizadevali za nadaljnje izvajanje reform, zato bo njihov nadzor nad izvršno vejo oblasti usmerjen v iskanje rešitev in pobud, ki bodo boljše od vladnih, "pri tem pa bomo uporabljali vse ustavne in zakonite mehanizme, ki so nam na voljo". Virant je še poudaril, da iz koalicije odhajajo ponosni na svoje delo in prispevek v procesu reform.

Slovenija, Politika
Duhovnik lazarist Anton Lavrič (photo: Arhiv Radia Ognjišče) Duhovnik lazarist Anton Lavrič (photo: Arhiv Radia Ognjišče)

Umrl je duhovnik lazarist Anton Lavrič

V 95. letu življenja je k svojemu Odrešeniku odšel duhovnik lazarist Anton Lavrič, rojen v župniji Loški Potok, so sporočili iz Misijonske družbe lazaristov.

Sogovorniki v tokratnem Pogovoru o (photo: posnetek zaslona) Sogovorniki v tokratnem Pogovoru o (photo: posnetek zaslona)

Kdo bo ozdravil zdravstveni sistem?

V tokratni oddaji Pogovor o smo v ospredje postavili težave v zdravstvenem sistemu. Gostje so bili infektolog dr. Federico Potočnik, oftalmolog dr. Matej Beltram in zobozdravnik dr. Krištof Zevnik.

Starši pospremimo otroke v svet (photo: PixaBay) Starši pospremimo otroke v svet (photo: PixaBay)

Kaj pomeni biti predober starš?

Koliko svobode imamo, je vedno veliko vprašanje. Kaj svoboda in odgovornost v tem času sploh pomenita? Ravno zmožnost svobodnih odločitev - znotraj številnih ovir in omejitev, ki jih čutimo na ...

Korant ali Kurent, ena od najznačilnejših slovenskih pustnih mask (photo: DavorLovincic) Korant ali Kurent, ena od najznačilnejših slovenskih pustnih mask (photo: DavorLovincic)

Pust več kot zgolj čas rajanja

Pust ni le ostanek preteklosti, temveč živa praksa, ki se nenehno preoblikuje. Ritual pusta je proces pogajanja med tradicijo, skupnostjo in interpretacijo raziskovalca. »Škoromatija« in drugi ...

Avdio player - naslovnica