Janša: Izboljšanje socialnega položaja mogoče z manj zadolževanja

Slovenija | 18.12.2012, 13:16

Že dober mesec dni so v ospredju medijskega poročanja shodi po državi. Premier Janez Janša meni, da je razlogov za nezadovoljstvo veliko. A prepričan je tudi, da rešitev ni v prelaganju odgovornosti, ampak v zavedanju položaja, v katerem smo se znašli, in sodelovanju pri izhodu iz težav.

Premier je v parlamentu v odgovoru na poslansko vprašanje med drugim opozoril, da je Slovenija od leta 2008 v šoku, saj prvič v zgodovini samostojne države stvari ne gredo navzgor. "Prej je vse raslo, plače, standard, gradilo se je, skratka, vedno se je dalo, vsako leto se je tudi v proračunu, tudi takrat, ko smo se pretirano zadolžili, razdelilo več, zdaj pa tega ni več. Zdaj so drugi časi, denarja je zmanjkalo in to bomo slej ko prej morali razumeti."

V zadnjem času velikokrat slišimo, da je politika varčevanja napačna. A Janša meni, da pri vladnih ukrepih pravzaprav sploh ne gre za to. "Hvala Bogu, če bi jo lahko izvajali ampak je ne moremo, ker ne varčujemo. Trudimo se še vedno, da bi se čim manj zadolžili, hkrati pa moramo vračati denar, ki smo si ga izposojali v preteklosti." Zahteve protestnikov po izboljšanju socialnega položaja je po premierjevih besedah tako mogoče realizirati le, če bomo več ustvarili, če se bomo manj zadolževali in če bomo bolje vlagali. "V tej smeri se vlada trudi, to je generalni odgovor vlade in te ekipe, ki je danes tukaj z menoj na to stanje."

Janša se tudi strinja, da zahteve po pravni in pravični državi ne bi mogle biti bolj upravičene, a kot dodaja, gre za strateški problem, ki ga vlada sama ne more rešiti. "To je pa oreh, ki ga imamo tukaj vsi pred seboj, gre za spremembe, ki potrebujejo več kot navadno večino."

Premier je prav tako spomnil, da se kriza ni zgodila čez noč, zato tudi ne bo odpravljena čez noč. "Na začetku tega mandata nič nismo obljubljali, kako bosta tekla med in mleko." Kot še ocenjuje Janša, negotovost vlada po vsej Evropi, a v drugi polovici prihodnjega leta lahko območje s skupno valuto pričakuje rahle znake okrevanja.

Slovenija, Politika
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«