Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Papež med obiskom Toskane vernike povabil k solidarnosti

Svet

Papež Benedikt XVI. je davi s helikopterjem poletel na pastoralni obisk v Toskano. Začel je v mestu Arezzo, kjer je ob 10. uri v bližini tamkajšnje stolne cerkve daroval sveto mašo, pri oltarju so se mu ob oltarju pridružili škofje iz omenjene italijanske pokrajine. Popoldne bo sveti oče obiskal še La Verno in Sansepolcro.

V homiliji med sveto mašo v Arezzu je papež Benedikt XVI. prisotne med drugim povabil, naj bodo v skladu z izročilom njihove krajevne Cerkve, pravi pričevalci Božje ljubezni do vseh. Pri tem se je oprl na evangeljski odlomek današnje nedelje in jih spomnil, da jih že od nekdaj odlikuje solidarnost, pozornost do najšibkejših in spoštovanje dostojanstva vsakega človeka. Dobro mu je znano njihovo gostoljubje, ki so ga tudi v sedanjem času znali nuditi ljudem, ki so k njim prišli v iskanju svobode in dela. Solidarnost z ubogimi je tako dokaz, da živijo v skladu z zamislijo Boga, ki je človeštvo ustvaril kot eno samo družino.

Sveta maša v Arezzu
Sveta maša v Arezzu © CTV

Nadalje je sveti oče spomnil, da tudi italijanska pokrajina Toskana, kjer se odvija papežev pastoralni obisk, močno čuti gospodarsko krizo. Tamkajšnjo krajevno Cerkev je zato spodbudil, naj bo še naprej, skladno s svetlim pričevanjem življenja asiškega ubožca, pozorna in solidarna do vseh, ki so v stiski. Hkrati naj vzgaja k preseganju materialistične miselnosti, ki zatemnjuje smisel za solidarnost in ljubezen. Cerkev je namreč poklicna pospeševati ljubezen do Boga, v stalni povezanosti z ljubeznijo do bližnjega. Sveti oče je zato vse zbrane pri sveti maši povabil, naj vztrajajo v služenju Bogu in bližnjemu, kot to uči Jezus in lahko vidijo na zgledu življenja vrste svetnikov njihove pokrajine, ki so sveti Donat, blaženi papež Gregor X., sveti Frančišek Asiški, Tomaž Akvinski in Bonaventura iz Bagnoreggia.

Ob koncu svete maše je papež Benedikt XVI. pred opoldansko molitvijo nato zbrano množico povabil, naj se v duhu približa podobi Marije Tolažnice, ki se nahaja v njihovi stolnici v Arazzu. Marija, ki je Mati Cerkve, namreč želi svoje otroke tolažiti vselej, ko doživljajo močnejšo stisko in trpljenja. Spomnil jih je, da so meščani Arezza doslej že pogosto doživeli njeno materinsko pomoč. Zato je povabil, naj tudi danes Marijini priprošnji izročijo vse osebe in družine, ki se nahajajo v stiski. Hkrati naj po Mariji prosijo Boga za duhovno tolažbo, da bi se mogli upreti skušnjavi malodušja in bi se skladno s svojim izročilom, zavzeli za duhovno in etično prenovo. Samo ta lahko privede do pravega izboljšanja družbenega in civilnega življenja. Pri tej prenovi lahko in mora vsakdo prispevati svoj delež.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Duhovniki novomeške škofije (photo: Vir: spletna stran Škofije Novo mesto) Duhovniki novomeške škofije (photo: Vir: spletna stran Škofije Novo mesto)

Morski zrak prečistil vizijo novomeških duhovnikov

Duhovniki novomeške škofije so se skupaj s škofom Andrejem Sajetom v nedeljo zvečer zbrali v Strunjanu, kjer so že tradicionalno potekali duhovniški dnevi. Letos pod geslom »Biti misijonarska Cerkev«.

Marko Ivan Rupnik (photo: ARO) Marko Ivan Rupnik (photo: ARO)

Kaj je Leon XIV. povedal o Rupniku?

Papež Leon XIV. je včeraj preživel v Castelgandolfu. Ko ga je ob 20.30 zapuščal, je pozdravil ljudi na ulici in se kot običajno ustavil tudi pred mikrofoni in kamerami.

Avdio player - naslovnica