Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež Benedikt XVI. začel apostolsko potovanje v Beninu

Svet | 18.11.2011, 17:48

Papež Benedikt XVI. je popoldne v afriški državi Benin začel svoje 22. mednarodno apostolsko potovanje. Glavni namen obiska je podpis in izročitev posinodalne apostolske spodbude, ki je nastala po drugi posebni škofovski sinodi za Afriko oktobra 2009 v Vatikanu. Papežev obisk v Beninu pa zaznamuje tudi vrhunec praznovanja 150-te obletnice začetka evangelizacije v državi.

Na mednarodnem letališču v Cotonoúju v Beninu, kjer je bilo popoldne 32 stopinj in nosi ime po kardinalu Bernardinu Gantinu, so papeža sprejeli vodilni cerkveni in državni voditelji. Po uvodnih pozdravih se je papež odpravil v katedralo v Cotonoúju, kjer so se zbrali tudi mnogi verniki.

Slovesnost ob prihodu

Na slovesnosti, ki je potekala ob prihodu na letališču je papež po pozdravnem nagovoru beninskega predsednika dejal, da je Benin dežela starodavnih in plemenitih tradicij. Njegova zgodovina je po njegovih besedah bogata.

Papež je v uvodnem nagovoru spomnil na razloge svojega obiska. Kot prvo je navedel 40-letnico vzpostavitve diplomatskih odnosov med Svetim sedežem in Beninom, ki sovpada tudi s 150-letnico evangelizacije te afriške države. Povod papeževega obiska je tudi izročitev posinodalne apostolske spodbude Africae munus, ki bo v prihodnjih letih usmerjala pastoralno dejavnost številnih krščanskih skupnosti v Afriki. „Naj ta dokument pade v zemljo in požene korenine, raste in obrodi veliko sadu, 'nekatero stoternega, drugo šestdeseternega in še drugo trideseternega', kakor je rekle sam Kristus (Mt 13,23).“ Tretji razlog pa je bolj osebne narave, je zatrdil papež in dodal, da gre za umrlega beninskega kardinala Bernardina Gantina, s katerim sta mnogo let skupaj delala v Vatikanu in bo papeže na njegovem grobu molil jutri. „Oba sva z veseljem pomagala mojemu predniku blaženemu Janezu Pavlu II. opravljati njegovo petrinsko službo. Bilo je veliko priložnosti, da sva se srečevala, sodelovala v poglobljenih razpravah in skupaj molila. Kardinal Gantin si je pridobil spoštovanje in naklonjenost mnogih. Tako se je zdelo prav, da pridem v njegovo rodno deželo, da molim na njegovem grobu ter se Beninu zahvalim, da je dal Cerkvi tako odličnega sina.“

Papež Benedikt XVI. je prispel v Benin
Papež Benedikt XVI. je prispel v Benin © CTV
"Benin je dežela starodavnih in plemenitih izročil. Njegova zgodovina je pomembna. Z veseljem izrabljam to priložnost, da pozdravim tradicionalne poglavarje. Njihov prispevek je pomemben pri graditvi prihodnosti dežele. Rad bi jih spodbudil, da naj s svojo modrostjo in razumevanjem krajevnih običajev prispevajo k sedanji občutljivi tranziciji iz tradicije v sodobnost," je povedal.

V nadaljevanju je papež vse spodbudil k prehodu od tradicionalnosti k sodobnosti. „Ni potrebno, da bi sodobnost povzročala strah, tudi naj bi je ne gradili ob zanemarjanju preteklosti. Spremljati jo mora preudarnost za dobro vseh, da bi se izognili pastem, ki obstajajo na afriški celini in drugod, kot so brezpogojno podrejanje zakonu trga ali financ, nacionalizma ali pretirane in vsebinsko prazne plemenske ureditve, ki postaja uničujoča, politizacije medverskih napetosti v škodo skupnega dobrega ali slednjič razkrajanja človeških, kulturnih, etičnih in verskih vrednot." 

"Prehod v sodobnost morajo voditi kriteriji na osnovi priznanih vrlin, ki so naštete v vašem narodnem geslu, prav tako pa pa trdno zakoreninjene v človekovem dostojanstvu, pomembnost družine in spoštovanje življenja. Vse te vrednote obstajajo z namenom za skupno dobro, ki mora biti na prvem mestu in mora predstavljati glavno skrb vseh na odgovornih položajih. Bog zaupa v človeka in želi njegovo dobro. Naša naloga pa je, da s poštenostjo in pravičnostjo odgovorimo na njegova visoka pričakovanja,“ je povedal papež, ki je uvodni nagovor sklenil z besedami, da želi Cerkev s svojo navzočnostjo, molitvijo in različnimi deli usmiljenja, zlasti v vzgoji in izobraževanju ter zdravstvu, vsakemu dati najboljše. „Hoče biti blizu tistim, ki so v stiski, blizu tistim, ki iščejo Boga. Želi, da bi doumeli, da Bog ni odsoten ne nepomemben, kakor bi nas nekateri radi prepričali, ampak je človekov prijatelj. Prav v tem duhu prijateljstva in bratstva prihajam v vašo deželo, gospod predsednik.“

Obisk katedrale v Cotonou

Po uvodni slovesnosti je sveti oče v katedrali v središču mesta vodil kratko bogoslužje, zgolj s hvalnico „Tebe Boga hvalimo“ in molitvijo Oče naš. Nato je zbrane nagovoril, prisluhnili pa so mu mnogi v katedrali in pred njo, kjer se je zbralo več tisoč vernikov.

Papež je najprej v imenu katoliške Cerkve v Beninu pozdravil predsednik škofovske konference Antonio Ganye. Svetemu očetu je dejal, da ga beninsko ljudstvo sprejema „z neizmernim veseljem.“ „V Benin prihajate z namenom, da podpišete posinodalno spodbudo za Afriko. Tukaj je zbrana vsa Afrika, počaščeni smo in se vam zahvaljujemo, da ste se odločili za Benin,“ je dejal Gayane in spomnil tudi na praznovanje 150-te obletnice začetka evangelizacije v državi. „Vaš obisk je močan zidak, ki ga bo potrebno v prihodnje vgraditi v Cerkev v Afriki,“ je dejal nadškof.

Papež Benedikt XVI. se je v kratkem nagovoru s hvaležnostjo spomnil na dva nekdanja nadškofa, ki sta svoje zadnje zemeljsko počivališče našla v katedrali. To sta bila Christophe Adimou in Isidore de Sousa. Bila sta „pogumna delavca v Gospodovem vinogradu“. Spomin nanju ostaja živ v srcih številnih katoličanov in drugih prebivalcev v Beninu. Vsak na svoj način sta bila “pastirja, polna gorečnosti in ljubezni“. Sveti oče je omenil tudi odločilno vlogo msgr. de Souse pri prehodu Benina v demokratično ureditev.

V nadaljevanju je papež zbrane povabil h kratki meditaciji o neskončnem Božjem usmiljenju. Le-tega nam čudovito razodeva zgodovina odrešenja, ki svoj vrh doseže v učlovečenju, svojo izpolnitev pa v velikonočni skrivnosti. „Božje usmiljenje ni le v odpuščanju naših grehov, ampak temelji tudi na dejstvu, da nas Bog, naš Oče, vodi nazaj na pot resnice in luči. Včasih pa to ne gre brez naše bolečine, bridkosti in strahu, toda Bog ne želi, da bi se izgubili.“ Ta dvojni izraz Božjega usmiljenja kaže, kako je Bog zvest zavezi, ki jo z vsakim kristjanom sklene pri krstu.

Benedikt XVI. je nato spomnil na Devico Marijo, ki je Mati usmiljenja, na kar opozarja tudi katedrala v Cotonouju. S svojim „da“ je namreč prispevala pri razodetju Božje ljubezni med ljudmi. Zato je prejela tudi posebno pravico, da „nam lahko priskoči na pomoč vedno in kjerkoli.“ V zavetju njenega usmiljenja ozdravijo ranjena srca, odstranjene so zasede zla in sovražniki se spravijo. „V Mariji nimamo le zgleda popolnosti, ampak tudi pomoč za uresničevanje skupnosti z Bogom ter našimi brati in sestrami,“ je po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan dejal papež.

Papež na letalu o sektah in binkoštni Cerkvi

V pogovoru z novinarji med poletom v Benin je papež Benedikt XVI. izrazil zaskrbljenost zaradi nasilnega nastopanja sekt in binkoštnih Cerkva.

Nove skupnosti so povečini pristopale s preprostim, kratkim in konkretnim sporočilom in si pridobile člane z bogoslužjem, pri katerem je bil poudarek na čustvih. Njihova privlačnost pa pogosto izkaže za kratkotrajno in krhko, meni papež. Katoliška Cerkev se mora temu pojavu po njegovih besedah postaviti po robu in posredovati svoje sporočilo bolj razumljivo in prepričljivo. Pri tem je treba predvsem upoštevati afriške kulture. Katoliške Cerkve ne smejo jemati kot 'evropski sistem'.

Prvi večer papeževega obiska na afriških tleh bo zaznamoval tudi koncert z naslovom „Vsi skupaj za spravo, pravičnost in mir“, ki sta ga ob tej priložnosti pripravila Radio Vatikan in beninska radio in televizija (ORTB). Na koncertu bodo sodelovali trije umetniki z afriške celine Papa Wemba - DR Kongo, Bonga - Angola, Fifito - Gvineja Bissau, ki so v času priprav na papežev obisk v Beninu posneli osem pesmi, ki govorijo o temah druge posebne škofovske sinode za Afriko. Glasbena zgoščenka, za katere izdajo je poskrbel Radio Vatikan, nosi naslov v jeziku svahili: Afrika tenda amani - Afrika, ustvarjaj mir.

Sobota, 19. november

Sobotni dan se bo začel s srečanjem s člani beninske vlade, predstavniki drugih državnih institucij, diplomatskim zborom in predstavniki glavnih verstev.

Srečanje, med katerim bo papež zbrane nagovoril, je predvideno ob deveti uri dopoldne v predsedniški palači v Cotonouju. Sledil bo zasebni pogovor s predsednikom države, Thomasom Yayijem Bonijem.

Zatem bo papež Benedikt XVI. odšel v dobrih 40 kilometrov oddaljeno mesto Ouidah, kjer se bo ustavil v semenišču in najprej v tamkajšnji kapeli obiskal grob kardinala Bernardina Gantina. Nato bo na dvorišču nagovoril duhovnike, bogoslovce, posvečene osebe in vernike laike. Ob 12. uri in 15 minut je na programu predviden osrednji dogodek celotnega potovanja: sveti oče bo v baziliki Marijinega brezmadežnega spočetja podpisal posinodalno apostolsko spodbudo. Takoj zatem bo sledil papežev govor, saj bodo v baziliki ob podpisu navzoči številni afriški škofje.

Popoldne se bo papež vrnil v Cotonou. Po kratkem srečanju s cerkvenim organizacijskim odborom apostolskega potovanja v Benin bo obiskal center sester Misijonark ljubezni, ki se imenuje Mir in radost. Le-ta se nahaja v župniji sv. Marjete. V župnijski cerkvi bo sledilo srečanje z otroki, starimi od šest do trinajst let. Tudi njim bo papež namenil nekaj besed. Malo pred sedmo uro zvečer pa je predvideno srečanje z beninskimi škofi na apostolski nunciaturi in še peti papežev govor na ta dan.

Nedelja, 20. november

V nedeljo bo papež vodil slovesno sveto mašo na Stadionu prijateljstva v Cotonouju, med katero bo predsednikom afriških škofovskih konferenc izročil posinodalno apostolsko spodbudo.

Začetek je predviden ob deveti uri, zaključilo pa se bo z običajno molitvijo Angelovega češčenja. Sveti oče se bo nato vrnil na apostolsko nunciaturo in kosil s člani posebnega sveta za Afriko, ki deluje v okviru generalnega tajništva škofovske sinode.

Ob 16. uri bo sledila poslovilna slovesnost na letališču, med katero bo imel Benedikt XVI. še zadnji govor na beninski zemlji. Vrnitev v Vatikan je predvidena okoli 22. ure zvečer.

Svet, Cerkev po svetu
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...