Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko

Učitelj pred izzivi sodobne družbe

Sociala

Učitelji so danes, mogoče bolj kot v preteklosti, postavljeni pred številne izzive. Mnogo administrativnega dela jim pogosto jemlje prepotreben čas za oseben stik z učenci, hkrati pa se soočajo tudi z negativnimi vplivi sodobne družbe. V včerajšnji oddaji Pogovor o smo gostili člane Društva katoliških pedagogov Slovenije.

Med drugim smo se dotaknili vprašanja družinskega zakonika in Kviza zmage, ki ga je vsem šolam poslalo Društvo pisateljev zgodovine NOB Slovenije. Poslanstvo učitelja je namreč danes vse prej kot lahko, zato pa so se katoliški pedagogi že pred 21. leti med seboj povezali v društvo, ki jim daje podporo pri njihovem delu za skupne vrednote in vzgojo mladih rodov. Po besedah predsednice društva Katoliških pedagogov Slovenije Marije Žabjek je najpomembnejše to, da si učitelj vzame čas za učenca in že s tem zanj naredi ogromno. Za vrednote pa najbolje pričuje z osebnim življenjem. Tako pritegne tudi svoje učence.

Učitelji se danes srečujejo tudi z različnimi vplivi družine, družbe in medijev na otroke. Vedno bolj se soočajo tudi s pojavom istospolnih parov, razbitih in enostarševskih družin. Sami pravijo, da so pri otrocih, ki imajo v šoli težave, izvor njihovih problemov neurejene družinske razmere.

Homoseksualnost pa je danes po besedah duhovnega asistenta društva p. Silvota Šinkovca večkrat ideologija in prepričanje, kar je podlaga tudi za predlog novega družinskega zakonika.

Sicer pa smo se v pogovoru o dotaknili tudi vprašanja Kviza zmage, ki ga je Društvo pisateljev zgodovine NOB Slovenije naslovilo na šole. Kviz so namreč poslali ravnateljem vseh osnovnih in srednjih šol, bil pa je nagraden. Ponovitvi Pogovora o lahko prisluhnete nocoj ob 23. uri, ali pa ga najdete na naši spletni strani radio. Ognjisce.si

 

Sociala

VIDEOTEKA

  • Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC) Hormuška ožina (photo:  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC)

    Nejc Krevs: Nakazujeta se le dve možnosti ...

    Z Bližnjega vzhoda znova prihajajo slabe novice. Kljub pogajanjem za dosego sporazuma med ZDA in Iranom v švicarskem letovišču Bürgenstock pri Luzernu, je Teheran znova zaprl Hormuško ožino, ki ...

    Avdio player - naslovnica