Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Duhovniki zbrani pri krizmeni maši v ljubljanski stolnici (foto: Jože Plut)
Duhovniki zbrani pri krizmeni maši v ljubljanski stolnici | (foto: Jože Plut)

Župnija ni moje podjetje

Cerkev na Slovenskem | 28.03.2024, 12:58 s. Meta Potočnik

Slovenski škofje so dopoldne darovali krizmene maše. V stolnicah v Novem mestu, Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti, Celju in Kopru so se jim pridružili duhovniki in redovniki, ki so obnovili duhovniške zaobljube. Ponujamo vam nekaj poudarkov iz pridig naših škofov.

Saje: Smo na razpolago za služenje?

Predsednik SŠK škof Andrej Saje je v novomeški stolnici duhovnike spomnil na 'službo maziljenja' in pomen njihove službe:

»Krizmena maša nas duhovnike spominja tudi na prejem zakramenta svetega reda. Duhovniško službo opravljamo v povezanosti in edinosti med seboj, s škofom ter s celotno Cerkvijo na čelu z rimskim papežem; vsakokratnim Petrovim naslednikom. Današnji dan naj bo poleg obnovitve obljub povabilo k refleksiji o tem, kako vršimo svojo službo? Vprašajmo se, kako doživljamo in sprejemamo dejstvo, da smo del vesoljne Cerkve? Vidimo in čutimo preko meja svoje župnije? Smo na razpolago za služenje, spremembe, povezovanje in sprejemanje novih izzivov?«

Novomeški škof Andrej Saje pri krizmeni maši
Novomeški škof Andrej Saje pri krizmeni maši © Škofija Novo mesto

Ob drugem berilu iz Razodetja je spregovorilo o simboliki in moči svetih olj, ki so znamenje posvetitve in poslanstva.

»Olje ponazarja sprejemanje Gospodove ljubezni in Božjega življenja v nas same za služenje Kraljestvu. Olje impregnira, obarva, zaščiti, zdravi. Njegova struktura je takšna, da uspe prodreti v pore stvari in kože. Ne le, da prekrije površino, ampak prodre tudi pod njo. Lahko rečemo, da preoblikuje predmet s tem, ko se z njim pomeša. Olje nas v tem smislu spominja, da naše življenje pripada Bogu, ki je prišel k nam, da bi mi prišli k njemu.«

© Škofija Novo mesto

Zore: Župnija ni moje podjetje

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je pri obnovi duhovniških obljub vse spomnil, da ne duhovnik ne škof v svojem delovanju nista zasebnika.

»Župnija ni moje podjetje, v katerem moram ustvarjati dobiček, morda presežek dohodkov nad izdatki, v katerem mora biti število krstov večje od pogrebov. In kadar se začnejo te številke obračati drugače, je pod vprašaj postavljeno moje duhovništvo, moja uspešnost. A nihče izmed nas ni poslan na svoje mesto, da bi bil uspešen, ampak da bi v sodelovanju s škofom in pod vodstvom Svetega Duha vodil Božje ljudstvo. Žal nas je strah, da bi v resnici postali učenci in služabniki Kristusa, ki je svet odrešil s svojo »ljubeznijo do konca«, ne s svojo uspešnostjo.«

Štumpf: Kristusova shramba

Da je svet zašel v hudo krizo glede vrednot, očetovstva, materinstva in odnosa do nerojenih, starejših, je prepričan škof Peter Štumpf:

»V tej popolni zmedi škof in duhovniki ne smemo učiti nekaj, kar je ugodno, in kar bi nas zamaskiralo in zavarovalo pred blodnjami tega sveta. Po škofu smo maziljeni za Kristusa, ki nas pošilja k ljudem. Vse, kar jim govorimo in kar za njih ali z njimi delamo, naj bo vzeto iz Kristusove shrambe.«

Cvikl: Vsak kristjan naj bi bil zrcalo večnosti

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl pa je med drugim opozorila na manjšanje duhovnih poklicev:

»Tega se po naših občestvih vse premalo zavedamo, kajti vsi pričakujejo, da bo škof našel kakšnega duhovnika in ga poslal. Pa iz leta v leto to postaja večji problem, ki se bo z leti samo poglabljal. Skrb za nove duhovne poklice mora postati primarna skrb nas vseh. Vse nas mora skrbeti in boleti pomanjkanje duhovnih poklicev. Za duhovne poklice naredimo največ, če svoje življenje živimo pristno, veselo in izpolnjeno. Sveti Efrem Sirski pravi: »Tisti, ki uživa evharistijo, uživa duha in ogenj« in zato naj bi vsak kristjan, posebej pa duhovnik, bil »zrcalo večnosti«.«

Matjaž: Misijonarski učenci in voditelji

V Celju je zbrane vernike nagovoril škof Maksimilijan Matjaž, ki je v vabilu zapisal:

»Veliki četrtek je praznik evharistije, duhovništva in največje zapovedi ljubezni. Na teh temeljih je postavljena vizija naše škofije, to je slika njene prihodnosti, ki nam jo je Gospod v teh letih sinodalne prenove pokazal: V Svetem Duhu se prepoznavamo in oblikujemo kot dejavni in sočutni člani občestev, kot misijonarski učenci in voditelji. Vsak dan bolj se zavedamo, da bomo samo skupaj, v občestvu duhovnikov in vernikov, ki je odprto navdihom Svetega Duha, odkrivali potrebne korake in zmogli postajati vedno bolj pričevalski Kristusovi učenci, vedno bolj Cerkev v poslanstvu.«

Že čez nekaj ur se bodo po naših cerkvah začeli obredi velikega četrtka, ki bo povezal vse kristjane sveta med seboj. Naj vam bo najlepša liturgija, kar jo premore Katoliške Cerkve,v teh dneh v duhovno korist in tolažbo.

Cerkev na Slovenskem
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.