Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

S poklonom Postojnski jami sklenili obeleževanje 200-letnice

| 16.11.2018, 10:40

Pred 200 leti, 14. aprila 1818, je svetilničar Luka Čeč naznanil svoje naključno odkritje novih delov Postojnske jame. "Tu je nov svet, tu je paradiž," je Čeč opisal to, kar je zagledal, ko je med pripravami jame na obisk avstrijskega cesarja Franca I. preplezal steno v do tedaj neznani rov in odkril najlepše dele Postojnske jame. Celoletno obeleževanje 200-letnice odkritja notranjih delov Postojnske jame so tako sinoči sklenili s slovesnostjo, poimenovano Poklon Postojnski jami. Direktor Marjan Batagelj je ob tej priložnosti poudaril trajnostni vidik upravljanja z jamo.

"Samo od človeka, od upraviteljev je odvisno, ali jo bomo pustili našim zanamcem v boljšem stanju ali slabšem. Zgodovina nas uči, da lahko človek naredi veliko slabega tudi jami," je dejal Batagelj. Tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je imel slavnostni nagovor, poudarja odgovornost do varovanja narave, tudi podzemnega sveta, in skupno zavzemanje za ohranitev za prihodnje rodove.

Postojnska jama vedno znova navdušuje obiskovalce. Doslej so jih v 200 letih zabeležili že skoraj 39 milijonov. Tudi letošnjo leto bodo zaključili z rekordnim obiskom, saj bodo predvidoma do konca leta zabeležili 1,3 milijona obiskovalcev, samo jamo pa si bo ogledalo okrog 810.000 ljudi. Med obiskovalci so na prvem mestu Italijani, sledijo jim Nemci, Korejci in Slovenci.

Jubilejno leto so zaznamovali z odprtjem prenovljenega perona, poimenovanega po Luki Čeču. Med največjimi letošnjimi naložbami je tudi prenova tehnološko zastarelega voznega parka, jamskih vlakcev, ki je ocenjena na dva milijona evrov. Novi, sodobni vlakci, ki bodo manj hrupni, varnejši in varčnejši ter jami prijaznejši, bodo pa ohranili enak videz kot sedanji.

V prihodnjih dveh letih želijo Klasični kras skupaj s Postojnsko jamo vpisati na Unescov poskusni seznam naravne dediščine. "To pa ni bilo nikoli odvisno od same jame, pač pa od vseh ostalih dejavnosti, ki so okrog nje - od vojaških vadišč do onesnažene reke Pivke. Pristop k Unescu pomeni celostno urejanje njene okolice, ne tisto, kar vemo in znamo v jami dobro narediti, ampak tisto, kar je velikokrat in prevečkrat v rokah politike," je opozoril Batagelj.

Postojnska jama
Postojnska jama © www.postojnska-jama.eu

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.