Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič

Svetovalnica: Več pobranih davkov, manjša davčna stopnja za vse

Svetovalnica | 22.09.2017, 11:00 Rok Mihevc

O davkih smo govorili v tokratni Svetovalnici, saj so sestavni del življenja. Osredotočili smo se na davke, ki doletijo podjetnike, družbo z omejeno odgovornostjo ter kmete. V studio smo povabili davčno svetovalko Boženo Macarol.

Ocena davčnega stanja v Sloveniji

V zadnjih petih letih je situacija boljša, spodbudno ugotavlja Božena Macarol. »Zadnje spremembe konec leta 2016 prinašajo dobrodošle novosti, ki povzročajo tudi ugodno obdavčitev. Sicer ugotavljamo, da davčni postopki še vedno povzročajo sive lase zavezancem in so vzrok, da svoje dejavnosti preselijo v tujino.«

Davki za kmete

Kmetje, ki pridelujejo zelenjavo, zelišča, jagode, artičoke, šparglje, semena, sadike ali vzrejajo polže, imajo možnost obdavčitve teh dejavnosti s katastrskim dohodkom, v primerjavi s preteklostjo, ko so bile te dejavnosti obdavčene le z davkom iz dejavnosti. »A tak način obdavčitve mora kmet prijaviti pri Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja. Tako lahko izbira ali bo vodil knjige ali bo obdavčen pavšalno ali bo vključil dohodke iz te pridelave med katastrski dohodek.«

Druga novost med davki za kmete je tudi možnost obdavčitve malega obsega predelave proizvodov. »Ta je bila obdavčena z davkom o dohodku iz dejavnosti, zdaj pa je do 3500€ letnega dohodka iz tega naslova možno obdavčitve s katastrskim dohodkom.«

Kdaj postati normiranec?

Ali se nam splača biti normiranec ali voditi knjige, je odvisno od več faktorjev, pojasnjuje naša gostja. Najpomembnejši faktor je delež stroškov. »Če imamo veliko stroškov in bi izkazali celo izgubo, se gotovo ne splača imeti pavšalne obdavčitve.«

Ko pa imamo dejavnost, kjer imamo malo stroškov, potem se splača biti »pavšalist«. »In to tudi po spremembah, ki jih obljublja vlada. Da se bodo stroški, ki so avtomatično priznani brez računov, iz 80% zmanjšali na 70%. In teh 30% ne bo več obdavčenih z enotno 20% stopnjo, ampak se bo vključilo v progresivno dohodninsko obdavčitev z možnostjo uveljavljanja dohodninskih olajšav.« In to bo za nekatere podjetnike zelo ugodno, ocenjuje Macarolova.

davčna svetovalka Božena Macarol
Božena Macarol © OZS

Več pobranih davkov, manjša davčna stopnja

Na eni strani lahko davčni zavezanci utajujejo davke, na drugi strani pa imamo veliko primerov pretiranih kazni, pravi Božena Macarol. »Če nimamo neke splošne davčne morale, smo seveda vsi višje obdavčeni. Pri izboljšanju stanja pa računam tudi na Cerkev.« To, da imamo visoke davke, se moramo zahvaliti vsem, ki še vedno ne izdajajo računov, opozarja Macarolova. »Odkar imamo davčno potrjevanje računov, je država prišla naproti vsem z določenim dvigom olajšav in določenim znižanjem davčne osnove pri dohodnini.«

Prisluhnite še, kako je z obdavčitvijo prometa nepremičnin (13.20), obdavčitev poslovnih nepremičnin (16.00), kako je s prihodnjimi spremembami davčne zakonodaje (19.00) ter o popoldanskih samostojnih podjetnikih (24.00) ter kdaj se splača s.p. preoblikovati v d.o.o. (27.45).

Svetovalnica
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.