Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Jaklič: Ustavno sodišče kot svetilnik naše države

| 17.05.2017, 10:35

Tretji ponedeljek v mesecu je od leta 2014 v oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" rezerviran za ddr. Klemena Jakliča, do nedavnega predavatelja na Harvardu, danes pa ustavnega sodnika. Tokrat je pojasnil v katerih primerih se obrniti na ustavno sodišče in kako poteka odločanje.

Pomen ustavnega sodišča

Ustavno sodišče je od osamosvojitve prehodilo pomembno pot in je po Jakličevih besedah eden od svetilnikov samostojne države. "To prav iskreno mislim, saj sem razvoj sodišča spremljal v vseh teh letih, najprej kot študent in kasneje diplomant ter specialist za ustavno prav. Sodišče je uspešno zastavilo proces umeščanja naše države v več kot dvestoletno tradicijo ustavne demokracije Zahoda."

Jaklič obenem razume ljudi, ki si želijo, da bi sodišče še bolj učinkovito varovalo človekove pravice. "K temu si bom skušal tudi sam čim bolj prizadevati."

Ljudje na primer od ustavnega sodišča velikokrat dobijo zavrženo neposredno pobudo za presojo ustavnosti in so napoteni na celoten sodni sistem, od prve stopnje naprej. Čeprav je podobno pri drugih ustavnih sodiščih po svetu je to gotovo eden od razlogov zaradi katerega v slovenskem kontekstu, kjer redna sodišča še niso najbolj učinkovit varuh človekovih pravic, pri ljudeh gotovo deluje neučinkovito v smislu varstva ustavnih pravic. "Napotitev na takšno dolgo pot preko rednih sodišč je problematična predvsem za državljane, ki so socialno ogroženi ali tiste, ki niso dosti nad robom socialnega minimuma in si ne morejo privoščiti dragega odvetnika za dolgotrajen postopek boja z državnimi mlini. Njihova pravica je na ta način zelo otežena in v praksi onemogočena."

Kdaj se obrniti na ustavno sodišče?

Po besedah Jakliča gre najprej za občutek, "da nekoga nekaj zbode in se mu zdi, da se mu je zgodila huda krivica. V takem primeru je potrebno poiskati pravno profesionalno pomoč, ali pa sami razmislimo in napišemo, zakaj bi to lahko predstavljalo poseg v eno od pravic, ki jih navaja ustava. Če v njej ne najdemo nobene, ki bi natančno ustrezala, se vedno lahko sklicujemo na pravico do 'splošne svobode ravnanja', ki jo od prve sestave ustavnega sodišča po vzoru nemške ustavnosodne prakse ustavno sodišče priznava kot tisto najbolj splošno pravico po kateri je dovoljeno vse, kar ni prepovedano, pod dodatnim pogojem, da je državna prepoved skladna z ustavnim načelom sorazmernosti".

Prisluhnite posnetku oddaje.

Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...