Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Priliv skakalcev v zadnjih letih zelo velik

| 24.03.2017, 22:23

Smučarski skoki so trenutno v Sloveniji zelo "vroči", ne le zaradi planiškega praznika, temveč tudi zaradi uspehov slovenske vrste v zadnjih letih, kar je botrovalo k velikemu povečanju števila skakalcev, pravi Gorazd Pogorelčnik iz državnega panožnega nordijskega centra v Kranju, kjer je športni koordinator in trener 1. selekcije.

V zadnjih sezonah je imelo slovensko smučarsko skakanje veliko uspehov, Peter Prevc je navduševal v prejšnji sezoni, ko je pokoril konkurenco na najvišji ravni, otrokom pa so bili zgled tudi drugi. Tako se v skakalnem športu ne bojijo prihodnosti, kar zadeva nadarjene tekmovalce. "Talenti se vedno najdejo. To generacijo od letnika 2005 navzdol imenujem kar generacija Petra Prevca. V zadnjih štirih, petih letih je bil priliv skakalec zelo velik. Če smo prej imeli 10, 12 skakalcev na letnik, jih imamo zdaj tudi 50. Iz takšne baze pa moramo najti talente. Ti z vrhunskim potencialom zagotovo obstajajo," je prepričan Pogorelčnik, ki poudarja, da ima za povečanje števila mladih skakalcev veliko zaslug uspešnost članske vrste.

"To je zelo povezano z rezultatsko uspešnostjo. Ko ta je, potem si vsak želi biti Peter Prevc, Robi Kranjec ... Sicer pa poskušamo dobivati tekmovalce tudi z različnimi tekmovanji, kot je Skoči z nami!, imamo sistem tekmovanj, razširjen po osnovnih šolah po Sloveniji, imamo razne akcije pridobivanja novih tekmovalcev ... Potem se tudi vsak klub zase organizira glede tega, vsak na svoj način. Tega nimamo sistematično organiziranega, ampak je ta trenutek tako, da tega še ne potrebujemo. Če pa ni uspešnosti na najvišji ravni, potem je treba vložiti precej več truda v to," meni Pogorelčnik.

Klubi in drugi se glede na uspešnost A-reprezentance posledično ukvarjajo s pomanjkanjem opreme za vse zainteresirane, "ampak to so sladke skrbi", pravi Pogorelčnik in dodaja, da je v skokih dobrodošel vsak nadebudnež. "Nikogar ne zavrnemo. Vsakega sprejmemo. Sčasoma pa otrok ali njegovi starši ugotovijo, ali je primeren ali ne. V kali pa tega nikakor ne zatiramo," je zaključil Pogorelčnik.

Vsak skakalec pa si enkrat želi nastopiti tudi na letalnici. A za to mora izpolniti določene pogoje. "Nepisano pravilo je, da se do 18. leta starosti ne skače na velikankah. To upoštevamo, razen pri izjemah, kot je bil Domen Prevc letos. V našem sistemu v Kranju imamo skakalce od prvega letnika do konca mladinske kategorije, torej od 16. do 20. leta. Tisti, ki so presegli 18 let, so lahko letos prvič nastopili na velikanki," je po poročanju Slovenske tiskovne agencije (STA) še pojasnil Pogorelčnik.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.