Petra StoparPetra Stopar
Pavel Borštnik, Moj čas (foto: založba Mladika)
Pavel Borštnik, Moj čas

Na Viču predstavitev Borštnikovih spominov

Slovenci po svetu | 17.02.2017, 14:45 Matjaž Merljak

Antonov dom in založba Mladika iz Trsta vabita v nedeljo, 19. februarja 2017, na predstavitev knjige spominov 91-letnega viškega rojaka, časnikarja in javnega delavca med ameriškimi Slovenci v Clevelandu Pavleta Borštnika.

O avtorju in njegovi navezanosti na domači kraj, njegovih razmišljanjih in pomenu takih pričevanj za naš čas, njegovih dragocenih opisih tako mladostne izbire za slovenske četnike kot življenja v povojnih vojaških taboriščih v Italiji in Nemčiji ter položaja v zdomstvu bodo spregovorili: urednik knjige Ivo Jevnikar, domačin p. Anton Jerman in zgodovinarja dr. Jože Možina in dr. Helena Jaklitsch. Srečanje bo uvedel župnik p. Pepi Lebreht. Nekaj odlomkov iz knjige, ki bo na predstavitvi na voljo, bo prebrala Breda Zadnikar.

V knjigi Moj čas, ki je nastajala v daljšem časovnem obdobju in je bila v glavnem končana leta 2004, je Pavle Borštnik združil avtobiografijo in obsežna razmišljanja o dogodkih, ki so usodno vplivali na njegovo »žrtvovano generacijo«.

V tem dragocenem pričevanju odkritosrčno in kritično obravnava predvojne delitve na »liberalce«, katerim je pripadala njegova družina (oče je bil starosta Sokola na Viču v Ljubljani), in »klerikalce«, življenje v Ljubljani, odnos do okupatorja, revolucionarni teror, razloge za izbiro protikomunističnega tabora in četniškega gibanja v njem, umik preko Soče in razmere v vojaških begunskih taboriščih Italije ter Nemčije, publicistično in društveno delo v taboriščih in nato v Clevelandu, razhajanja v emigraciji, usihanje zdomstva, poklicno delo na radiu Glas Amerike v Washingtonu, pričakovanja glede razvoja v domovini po letu 1990, neomajno zavezanost slovenstvu.

Knjiga Moj čas je izšla jeseni 2016 pri založbi Mladika v Trstu kot 2. zvezek zbirke Zapisi iz zdomstva. Krstno in doslej edino predstavitev je doživela 27. novembra lani v Clevelandu.

Vabilo na Borštnikov večer
Vabilo na Borštnikov večer © založba Mladika

Časnikar in javni delavec Pavle Borštnik se je rodil 15. junija 1925 v Ljubljani. Odraščal je na Viču. Oblikoval se je pri Sokolu in pri skavtih. Leta 1942 so ga Italijani zaprli. Kot pripadnik nacionalne ilegale se je po maturi na Trgovski akademiji leta 1944 pridružil slovenskim četnikom na terenu. Z njimi se je ob koncu vojne umaknil v Italijo ter do izselitve v ZDA leta 1949 živel v vojaških taboriščih v Italiji in Nemčiji. S sodelavko v Tehniki Slovenske armade v Eboliju se je oženil in v ZDA potoval tudi s prvim otrokom.

Že v taboriščih je izdal pesniški zbirki, pozneje pa vrsto člankov in razprav ter nekaj knjig. Kot publicist je še vedno dejaven. V Clevelandu je bil najprej tovarniški delavec. Ob tem je deset let pripravljal slovenske oddaje na radiu WXEN, od leta 1970 do upokojitve leta 1994, ko se je vrnil v Cleveland, pa je delal v Washingtonu pri državnem radiu Glas Amerike, nazadnje kot vodja slovenske sekcije.

Slovenci po svetu
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.