Petra StoparPetra Stopar

FOTO: Poromali smo k sv. Faustini in sv. Janezu Pavlu

Slovenija | 30.05.2016, 14:15

V svetem letu usmiljenja je Radio Ognjišče skupaj s turistično agencijo Aritours pripravil romanje na Poljsko, v Krakov, kjer je grob svete Favstine Kovalske, glasnice Božjega usmiljenja. Po njenem prizadevanju se je v svetu uveljavilo češčenje milostne podobe usmiljenega Jezusa, rožni venec Božjega usmiljenja in druge pobožnosti. Zato je bil prvi cilj romanja svetišče Božjega usmiljenja in grob sv. Favstine. Drugi cilj je bilo duhovno središče sv. Janeza Pavla, ki ima njegovo relikvijo in ga krasijo mozaiki p. Marka Rupnika. Cilj romanja je bilo tudi taborišče Auschwitz, mesto zgodovinskega spomina na zlo, ki ga je sposoben človek narediti človeku in Bogu.

Sto romarjev se je pri prvi sveti maši, na praznik Sv. Rešnjega Telesa in Krvi zbralo na Češkem v Svatywm Kopečeku, kraju v bližini Olomuca. Obiskali smo Marijino baziliko iz 17. stol., s samostanskim kompleksom, ki se mogočno dviga na hribu nad Olomucom. Po maši »pri Kraljici Moravske« smo nadaljevali vožnjo na Poljsko v Wadowice. Sprehod skozi središče rojstnega kraja sv. papeža Janeza Pavla II. smo sklenili v farni cerkvi, kjer je bil papež krščen.

Drugi dan smo si v Wadowicah ogledali odličen muzej sv. Janeza Pavla II., v katerem lahko resnično podoživimo njegovo življenjsko pot od rojstva v Wadovicah do smrti v Vatikanu. Pot nas je nato vodila v Auschwitz, koncentracijsko taborišče iz II. svetovne vojne, ki nas s svojim pričevanjem spomni na grozote vojne in smrti nad štiri milijone ljudi, med njimi tudi sv. Maksimilijana Kolbeja, ki je tukaj umrl mučeniške smrti. Sledila je vožnja v Krakov, do svetišča Božjega Usmiljenja Lagiewniki, kjer smo obiskali grob sestre sv. Faustine Kowalske, poslanke Božjega Usmiljenja. Papež sv. Janez Pavel II. je sestro Faustino leta 2000 razglasil za svetnico. Danes je njen grob cilj romarjev iz Poljske in drugih krajev sveta ter tudi osrednji romarski cilj na naši poti. Tukaj smo se romarji zbrali pri sveti maši, ki jo je daroval in nas nagovoril glavni in odgovorni urednik Radia Ognjišče msgr. Franci Trstenjak.

V svetišču sv. Faustine
V svetišču sv. Faustine © ARO
Tretji dan smo začeli z ogledom Krakova. Z ogledi zgodovinskega in kulturnega središča Poljske smo začeli na gradu Wawel nad reko Vislo. Šli smo do katedrale z grobnicami kraljev ter pomembnih Poljakov, se sprehodili do enega najlepših renesančnih grajskih dvorišč v Evropi ter nadaljujevali skozi staro mestno jedro, ki je zagotovo biser med evropskimi mesti. Na osrednjem trgu Rynek Glowny smo obiskali Marijino katedralo s petsto let starim oltarjem - draguljem rezbarske umetnosti, srednjeveški trg s tržnico, staro univerzo, škofijsko palačo, ... Ogledu mesta je sledila pot v novozgrajeno svetišče papeža sv. Janeza Pavla II., ki so ga slovesno blagoslovili ob beatifikaciji v letu 2011. Cerkev je namenjena ohranjanju spomina na življenje in nauk nekdanjega papeža, ki je bil pred tem krakovski nadškof. Osrednja znamenitost svetišča je relikvija – steklenička njegove krvi, shranjena v kristalni posodi, ki so jo vgradili v oltar v spodnji cerkvi ter veličastni mozaiki p. Marka Ivana Rupnika v glavni cerkvi. Tudi tukaj nas je nagovoril msgr. Trstenjak.

Tretji dan smo sklenili v Wieliczki z ogledom rudnika soli, ki je pravo čudo narave in dela človeških rok. V globini 135 metrov pod zemljo lahko občudujemo prelepe dvorane, kapele in kipe izdelane iz kamene soli.

Romanje smo četrti dan sklenili na Kalwariji Zebrzydowski, enem najbolj znanih romarskih središč na Poljskem, kamor se predvsem v velikem tednu zaradi znamenitega križevega pota zgrinjajo množice romarjev.

Več o drugih romanjih našega radia.

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.