Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Tiskovna konferenca  (foto: Nataša Ličen)
Tiskovna konferenca

»Preveri med« in se prepričaj o neoporečnosti medu

Slovenija | 04.02.2016, 12:05 Nataša Ličen

Zaradi nedavne afere, ki na žalost ni dobila epiloga, se je med slovenskimi potrošniki pojavilo nezaupanje do slovenskega medu. V Medexu posledično opažajo upad prodaje. Ni prav posploševati in zaradi posameznikov dopustiti, da škodo utrpijo tudi tisti, ki delajo prav. Ker je nezaupanje v slovenski družbi veliko, tudi zaradi med seboj nasprotujočih si informacij, so se v Medexu odločili še povečati kontrolo in uporabnikom njihovih izdelkov omogočiti vstop v analizne liste laboratorijev.

V aferi z medom se meša več zgodb

Dr. Borut Bradeško: »Želimo varno hrano in zakonito poslovanje. Na tri vidike bi želel opozoriti. Prvi vidik je preskrba z zdravili. Celotno področje zdravil je eno med najbolj reguliranimi. Če kdo posamezne ukrepe krši, ga morajo pristojni organi po odkritju ustrezno preganjati in kaznovati. Zaradi posameznika, ki krši pravne norme, nismo vsi kršitelji. Ne smemo zanemariti tudi etičnega vidika. Ne glede na krizo in finance, vsakemu posamezniku etični vidik intimno »pove«, ali dela prav ali ne. Ni prav izigravati zakone, ki so sprejeti zaradi varnosti ljudi. Drugi vidik je varnost hrane. Ne glede na vzrok, zakaj je nek proizvod nevaren, ga jej treba umakniti iz prodaje. Ob sumu je treba usmerjeno iskati vzorce in dokaze analiz za podporo ali zavrnitev suma. Nesprejemljivo je, da se zaradi posameznikov vse proizvajalce prepusti sumničenju in dvomom o varnosti. To je nestrokovno z vidika neprave uporabe podatkov. Po tretji strani pa, na državni ravni spodbujamo kupovanje slovenskih proizvodov, tudi slovenskega medu, saj to pomeni več davkov in skozi te boljše ceste, šole in zdravstvo, in je zato pavšalno ocenjevanje o slabem medu v Sloveniji škodljivo za vse. Stroka analize je šla izjemno naprej, danes metode analiz zaznavajo tisočkrat nižje koncentracije snovi kot pred dvajsetimi leti. Pred petnajstimi ali dvajsetimi leti smo kot zdrav med, kruh ali kot zdravo meso jedli izdelke, ki so vsebovali lahko tisočkrat več snovi kot danes, ker jih nihče ni znal ali zmogel določiti. V Sloveniji imamo tudi kakovosten med, ki izkazuje množico blagodejnih učinkovin, ki jih po tradiciji poznamo že tisočletja.«

paleta visoko kakovostnega medu
paleta visoko kakovostnega medu © medex

Skrbno je analiziran vsak sod medu slovenskega porekla

Aleša Kandus, direktorica: »Mi živimo in delamo že preko šestdeset let z medom. Med je pri nas res preverjen. Medex in s tem tudi Slovenija je pionir v svetu v proizvodnji prehranskih dopolnil na bazi čebeljih pridelkov. Svojega dela se lotevamo z vso odgovornostjo in predanostjo. Nedavna medena afera, ki je na žalost ostala nerazrešena, saj se v javnosti ni jasno povedalo, kdo je neodgovorno posloval in zakaj, je na žalost vzbudila mnogo dvomov in nezaupanja med ljudmi. Na vseh področjih in to čutimo vsi, ki se ukvarjamo s čebeljimi pridelki, ki vsa leta kontroliramo prav vsak naš izdelek in zagotavljamo varnost ter kakovost končnih izdelkov za našega potrošnika. Nič ne more pristati v proizvodnji, kar ni predhodno prestalo rigoroznih vhodnih testov. Za vsak sod medu, ki ga v Medexu odkupimo, mora pred tem vsak čebelar podpisati posebno izjavo, kjer čebelar z vso materialno in kazensko odgovornostjo zagotovi, da ni zdravil čebel z nedovoljenimi sredstvi in da je posloval z dobro čebelarsko prakso. To je prvo. Nato pa vsako enoto, vsak sod, ki ga čebelar pripelje v hišo, vzorčimo. Vsak vzorec dobi številko, nato naredimo kakovostni test, naredimo homogenizirani vzorec in naredimo tudi teste varnosti, nekatere naredimo pri nas, druge teste naredimo v tujini. Čebelarji se zavedajo, da imamo ob vstopu v podjetje tako striktne kontrole varnosti in kakovosti, da nam čebelarji, ki ravnajo na nedovoljen način, svojega medu sploh ne ponudijo v odkup. To nam kaže praksa zadnjih let. Vzorce medu pošljemo tudi na analizo v največja in za ves svet referenčna nemška laboratorija. Nemčija je namreč največji svetovni trg medu, ker ga pojedo največ in je tudi največji trg v trgovanju z medom. Dobivajo med iz vsega sveta in zelo natančno vedo, kakšni so dejavniki ali problemi v določenih delih sveta. Ker imajo na tisoče vzorcev tudi razvijajo nove in nove analitske metode in vse te nove metode vpeljujemo tudi mi v naše standarde kontrole vhodnih surovin, kar za potrošnika pomeni samo še večjo varnost.«

Del proizvodnje v Medexu
Del proizvodnje v Medexu © medex

Petra Kalan Lubajnšek, vodja poslovnega razvoja: »Na spletni strani www.medex.si/preverimed lahko vsak uporabnik vpiše številko LOT-a, serijsko številko, s kozarčka medu naše blagovne znamke. Gre za pregleden in enostaven način preverjanja rezultatov analiz za sestavine, ki so relevantne glede na dejavnike tveganj in s tem tudi za uporabnike. Med lahko preverimo že pred nakupom. S pametnim telefonom, ki ima dostop do spleta.«

Teja Mižigoj, vodja kontrole medu, je dodala: »V skladu s standardi in internim kontrolnim načrtom je analiziran ves slovenski med, med drugim tudi na ostanke zdravil. Prav tako so analizirani tudi ostali čebelji pridelki: cvetni prah, propolis, matični mleček na vse znane kemično-fizikalne dejavnike tveganja. Cvetni prah testiramo na prisotnost več kot 150 pesticidov. Napolnimo in ponudimo uporabnikom le preverjene, kakovostne in varne izdelke.«

Slovenija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.