Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Razprava evropskih poslancev pokazala razklanost Evrope zaradi beguncev

Svet | 06.10.2015, 14:04 Petra Stopar

Evropski parlament je imel na mizi tokratnega rednega dela zasedanja predloge nujnih ukrepov, ki so jih na izrednem septembrskem vrhu sprejeli voditelji članic unije. To so dodatna milijarda evrov pomoči beguncem preko agencij Združenih narodov, povečanje evropskih sredstev za Libanon, Jordanijo in Turčijo ter okrepitev nadzora na zunanjih mejah Evropske unije.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je uvodoma poslancem dejal, da je zaradi 70 milijonov razseljenih oseb v evropski soseščini strah mnogih upravičen, ne strinja pa se z ocenami, da jih je večina ekonomskih migrantov. Po njegovem je nemogoče razločiti med njimi in pravimi begunci. »To je eden od razlogov, zakaj je položaj težak. Skoraj vse od njih moramo obravnavati kot potencialne prosilce azila,« je povedal. Dodal je, da preostali svet Evropi ne namerava pomagati in opozoril, da brez sodelovanja Turčije ne bo šlo.

Solidarnost z begunci ali vračanje ekonomskih migrantov?

»Žal smo potrebovali obvezujoče ukrepe, da se je prebudila solidarnost. Ne potrebujemo in ne želimo pa si mej med našimi državami,« je poudarila poslanka iz skupine Socialistov in demokratov Tanja Fajon. V imenu Evropske ljudske stranke je med drugimi spregovoril Franc Bogovič in opozoril na reševanje problema pri koreninah: »Begunska kriza je nastala zaradi padca diktatorskih režimov v Libiji, Iraku, destabilizaciji Sirije, in po padcu teh režimov so prišli na oblast ekstremisti, ki ne spoštujejo niti človeškega življenja niti tisočletne zgodovine. Zato je problem tam in s tem problemom se je treba najprej soočiti in urediti razmere v teh državah, z usklajeno akcijo tudi vzpostaviti mir v teh državah.«

Angelika Mlinar iz Zavezništva liberalcev in demokratov je stopila v bran nemški kanclerki Angeli Merkel: »Ni pospešila begunske krize ali pa vsega sveta povabila v Evropo, ampak je vse vlade jasno pozvala k spoštovanju pravice do azila, ki je bistvena sestavina evropskih vrednot.«

Poslanec iz Velike Britanije Paul Nuttal iz skupine Evropa svobode in neposredne demokracije meni, da Evropa med svoje državljane vabi džihadiste, in ne beguncev: »Naša celina je preplavljena z ekonomskimi migranti, ničesar pa za to ne storijo Savdska Arabija, Katar, Bahrajn, Kuvajt in Združeni arabski emirati! Savdijci so celo ponudili pomoč pri gradnji dvesto mošej v Nemčiji!«

Val beguncev prek balkanskih držav v zahodno Evropo ne pojenja

V Preševo na jugu Srbije je v zadnjih 24 urah prispelo približno pet tisoč ljudi. Ti nadaljujejo pot prek Hrvaške in Madžarske v Avstrijo. Tja jih je ponoči prišlo prek osem tisoč.

Podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je bil zato strog do tistih poslancev, ki mislijo samo slabo. »Osemdeset odstotkov ljudi, ki pridejo v Grčijo, lahko opredelimo kot begunce. To je realnost. Seveda pa begunska kriza prinaša probleme, nihče jih ne zanika. Zato moramo izboljšati zaščito zunanjih meja in hitreje identificirati ljudi,« je poudaril in pozval tiste, ki jim resnično ni do pomoči beguncem, naj to tudi jasno in brez ovinkarjenja izrazijo

Svet, Evropska Unija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.