Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Bo nasilje v Srednjeafriški republiki ogrozilo papežev obisk?

Svet | 02.10.2015, 13:05 Marta Jerebič

Nekaj tednov pred obiskom papeža Frančiška v Srednejafriški republiki so vesti iz te države vse prej kot pozitivne. V nasilnih spopadih v glavnem mestu Bangui je bilo minuli konec tedna ubitih približno 30 ljudi, več sto je bilo ranjenih. Do nasilja je prišlo potem, ko so se muslimani maščevali kristjanom za smrt nekega muslimana. Banguijski nadškof in tamkajšnji imam pozivata k miru in opozarjata, da ne gre toliko za medverski konflikt, ampak za poskuse politične prevlade med milico Seleka, ki jo v glavnem sestavljajo muslimani, in milico Antibalaka, ki jo sestavljajo radikalni kristjani. Obe se borita za nadzor nad ozemljem, ki je bogato z zlatom, nafto, uranom in diamanti.

Predvideno je, da bo papež Frančišek Srednjeafriško republiko obiskal 29. in 30. novembra, zato se škofje bojijo, da bo novo nasilje v prestolnici države ogrozilo tudi papežev obisk. »Molimo za razum, mir in razumevanje,« je dejal podpredsednik tamkajšnje škofovske konference. Združeni narodi so zaskrbljeni, da bo država zdrsnila v takšno nasilje, kot smo mu bili priča leta 2013 in 2014, ko je bilo ubitih več tisoč ljudi, približno 200.000 pa jih je zapustilo svoje domove.

Milica Seleka je takrat strmoglavila krščanskega predsednika, njihov vodja je postal prvi muslimanski predsednik v državi. To je vodilo v spiralo nasilja med Seleko in Antibalako, pri čemer je bilo veliko tudi civilnih žrtev. Pod mednarodnim pritiskom je predsednik odstopil, nasledila ga je začasna predsednica Catherine Samba Panza, ki sicer ni članica Seleke, jo je pa ta skupina leta 2013 postavila za banguijsko županjo. Premirje med obema skupinama je bilo večkrat kršeno.

»Verski voditelji, zlasti škof in imam v Banguiju, si ves čas zelo prizadevajo zmanjšati napetosti med religijama. Papežev obisk bi bil v tem smislu zelo dragocen, zlasti njegov poziv k spravi,« je za Radio Vatikan povedal izvedenec za Srednjeafriško republiko pri nevladni organizaciji Mednarodna krizna skupina, Thibaud Lesueur.

Do najnovejšega nasilja je prišlo potem, ko je bil prejšnji petek v krščanski soseščini v Banguiju ubit mlad musliman. Sledili so medsebojni povračilni ukrepi med pripadniki Seleke in Antibalake. Ljudje so prestrašeni, iz zapora je pobegnilo 500 zapornikov, mednarodne mirovne sile pa se niso pravočasno odzvale na dogodke.

Poleg tega je bila iz države odsotna začasna predsednica, ki se je sicer že vrnila z zasedanja Združenih narodov in obsodila poskuse prevzema oblasti s silo. Po njenih besedah je bil cilj hujskačev blokirati volitve, ki so predvidene ta mesec, in nasprotovati razorožitvi milic. Zlasti po manjših mestih in na podeželju je še vedno veliko oboroženih skupin. Banguijski nadškof je povedal, da je z vsem orožjem v obtoku tako, kot da bi sedeli na nevarnem sodu smodnika: majhna iskra lahko vse raztrešči.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.