Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Papež novim metropolitom: Oznanjajte vero tako, da boste sami verovali!

Cerkev po svetu | 29.06.2015, 15:17 Petra Stopar

Na praznik apostolov Petra in Pavla je bilo v baziliki sv. Petra v Vatikanu slovesno evharistično bogoslužje, ki ga je vodil papež Frančišek. Ob grobu sv. Petra so bili pod „oltarjem izpovedi“ sinoči simbolično položeni paliji, namenjeni novim nadškofom metropolitom, imenovanim v zadnjem letu dni.

Sveti oče je palije na začetku svete maše v njihovi prisotnosti blagoslovil, slovesno pa jim bodo podeljeni v njihovih krajevnih Cerkvah, pri nas v Ljubljani in Mariboru. Ob prazniku apostolov Petra in Pavla je bila tudi letos pri papeževem evharističnem bogoslužju v imenu ekumenskega patriarha Bartolomeja I. prisotna delegacija ekumenskega patriarhata iz Carigrada, kar je sveti oče označil kot znamenje bratske povezanosti med Cerkvama.

Papež Frančišek je s svojim nagovorom želel počastiti spomin na velik pogum apostolov in prve krščanske skupnosti; pogum širiti evangelij znotraj poganskega imperija brez strahu pred smrtjo in mučeništvom. »Počastiti želim njihovo krščansko življenje, ki je za nas, ki verujemo dandanes, močna spodbuda k molitvi, veri in k pričevanju,« je dejal. V nadaljevanju je spomnil, kako so bile rimske katakombe, kjer so se shajali kristjani, predvsem kraji molitve in posvečevanja nedelje in da je skupnost, ki moli, občestvo, ki ostaja trdno in tudi sredi stiske doživlja Božjo bližino. Ob dejstvu, da se v teku časov toliko sil zaganja proti Cerkvi in da ona ostaja trdna, se pridružuje vzkliku apostola Pavla, ki slavi Boga, kateremu gre slava na vekov veke.

Nove nadškofe metropolite je spomnil, da palij, ki ga sprejemajo, predstavlja ovco, ki si jo pastir po zgledu Kristusa, Dobrega Pastirja, zadene na rame in je bogoslužno znamenje občestva med med Petrovim sedežem in nasledniki apostola Petra. Hkrati je znamenje povezanosti metropolitov z njim in med seboj. Priporočil jim je, naj bodo možje molitve in njeni učitelji in naj bo njihovo življenje skladno z vero, ki jo oznanjajo z besedo. Celotni nagovor novim metropolitom je papež povzel v priporočilu: »Učite moliti tako, da boste molili; oznanjajte vero tako, da boste tudi sami verovali; pričujte z življenjem!«

Ob koncu svete maše, ko je mešani zbor z vrhunsko izbranostjo v latinščini zapel še starodavno molitev k Materi Božji »Pod tvoje varstvo pribežimo, o sveta Božja Porodnica«, se je papež v molitvi ustavil še pred Marijinim kipom. Nato se je skupaj s predstavnikom ekumenskega patriarha Bartolomeja I. napotil h grobu sv. Petra, ki je pod glavnim oltarjem vatikanske bazilike. Njun prisrčen pozdrav ob koncu je v svojem globokem simbolnem pomenu pričeval o želji obeh, da bi se čim prej uresničila Jezusova goreča molitev k Očetu: »Da bi bili vsi (njegovi učenci) eno!«

Slavju v vatikanski baziliki je sledil opoldanski nagovor ob molitvi angelovega češčenja na Trgu sv. Petra pred množico romarjev. Tem je sveti oče dejal, da »slovesni praznik svetih apostolov Petra in Pavla velja za vesoljno Cerkev, a ga s posebnim veseljem slavi zlasti Cerkev v Rimu, saj temelji na njunem pričevanju, zapečatenem s prelitjem lastne krvi«. Po papeževih besedah je Rim še posebej hvaležen tema Božjima možema, ki sta Kristusov evangelij za ceno življenja prišla oznanjati iz daljne dežele in sta se mu popolnoma posvetila. Slavna dediščina teh dveh apostolov je za Rim vir resničnega ponosa. To pa je tudi izziv, spodbuda živeti krščanske kreposti, zlasti vero in ljubezen. »Vero v Jezusa kot Odrešenika in Božjega Sina, ki jo je Peter prvi izpovedal in jo je Pavel oznanjal narodom; ter ljubezen, ki ji je ta Cerkev poklicana služiti z vesoljnim obzorjem,« je pojasnil.

Nato je v trenutkih pred opoldansko molitvijo angelovega čaščenja spomnil, da je Marija živa podoba Cerkve, Kristusove neveste. Peter je Marijo osebno poznal in se z njo pogovarjal zlasti v dneh pričakovanja binkoštnega dne, Pavel pa je v pismu Galačanom spomnil, da je v polnosti časov Bog svojega Sina na svet poslal po ženi. »Marija, Peter in Pavel so naši spremljevalci na poti iskanja Boga; so naši vodniki na poti vere in svetosti. Povezujejo nas z Jezusom, da bi delali to, kar on želi od nas. Prosimo jih za pomoč, da bo naše srce vedno moglo biti odprto za navdihe Svetega Duha in za povezanost z brati.«

Ob koncu srečanja z zbranimi na Trgu sv. Petra je papež vse seznanil z novico, da bo prihodnji teden med 5. in 13. julijem na potovanju v Ekvador, Bolivijo in Paragvaj. Vse je prosil, naj ga spremljamo z molitvijo za blagoslov tega obiska, ki mu je, kot si lahko predstavljamo, zelo pri srcu. Omenjeno apostolsko potovanje je izročil tudi priprošnji Božje Matere, ki naj ga na njem spremlja in mu izprosi potrebnih milosti.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.