Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

V smeteh je veliko dobrih rešitev -Smetumet

Slovenija | 23.04.2015, 09:42 Nataša Ličen

V rubriko »Ni meje za dobre ideje« smo povabili članico in soustvarjalko društva, v katerem dobre rešitve iščejo v smeteh, v odpadkih, ki jih na kupe ustvarja sodobni človek. Kulturno ekološko društvo Smetumet je nevladna, neprofitna organizacija, ki deluje v javnem interesu. Ustanovljena je kot posledica kritičnega razmišljanja in prevrednotenja smetenja, vsakdanjih navad in načinov sodobnega življenja. Skozi spoj umetnosti, ekologije, oblikovanja in igranja osvetljujejo posameznikov odnos do narave, potrošnje, smeti in soljudi. Aktivno, uspešno in vse bolj obširno delujejo od leta 2007. Glavne akterke so Maja Rijavec, Maja Modrijan in Alenka Kreč Bricelj, ki je obiskala naš radio.

V smeteh so dobre rešitve

Alenka Kreč Bricelj: »Prepričane smo, da je veliko dobrih rešitev v smeteh. V kulturnem ekološkem društvu z imenom Smetumet, v katerem smo glavne akterke tri, delujemo tako, da vse kar delamo, delamo iz odpadnih in naravnih materialov. Smetumet je besedna igra, kar lahko pomeni, da delamo umetnost ali nekaj zanimivega, ustvarjalnega iz smeti. Smeti razumemo, no, vsaj skušamo jih razumeti na kreativen način. Vodimo tudi družbeno angažirane projekte, pri katerih uporabljamo materiale, ki so odpadni. Iz teh oblikujemo različne uporabne predmete. Radi bi širšo javnost ozavestili, kaj so smeti. Kar je za nekaj neuporabno, še ne pomeni, da je dokončno izgubilo svoj namen in uporabnost. Odpadke želimo na novo premisliti in jih umestiti v drug kontekst.«

Smetumet ni društvo odprtega članstva, imamo pa veliko podpornikov in bazo ljudi, ki pomagajo pri zbiranju določenega odpadnega materiala

Alenka: »Na naši spletni strani smetumet.com imamo vedno zapisano, kaj trenutno zbiramo. Sodelujemo tudi z nekaterimi organizacijami, recimo s Kralji ulice, s katerimi si včasih kaj tudi izmenjamo. Kar preseneča pri naših izdelkih je to, da so spet videti kot novi. Marsikdo ne ugotovi, da so narejeni iz že uporabljenega materiala, kot na primer uhani, ki jih nosim danes. Naši izdelki so unikatni, ni dveh enakih in to je tudi eden naših motov, delaj iz tistega, kar imaš na voljo. Delamo serijo torb, obeske s tradicionalnimi motivi loških kruhkov, ki jih lahko uporabljamo kot okrasek. Na njih so tudi semena, in ko nam obeski ne služijo več, jih lahko posadimo v zemljo in iz njih zraste žito. Izdelujemo tudi vrečke iz zaves, ki nadomeščajo tiste z enkratno uporabo. Vzamemo jo s seboj na tržnico, v trgovino in s tem skrbimo za okolje. Z izdelki želimo ponuditi tudi rešitev, ker se nam zdi problem množična uporaba embalaže. Včasih, se spominjam, ni bilo plastičnih »flaš«, smo nosili nazaj v trgovine steklenice. Tudi k temu želimo spodbuditi, da bi bolj modro ravnali z embalažo in ustvarjali čim manj odpadkov.«

Naključna
Naključna © smetumet

Slovenija, Oddaje
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.