Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič

VIDEO: SDS ne podpira prizadevanj za zaustavitev privatizacije

Slovenija | 15.01.2015, 17:32 Rok Mihevc

V poslanski skupini SDS ne podpirajo prizadevanj za zaustavitev privatizacije, zato na petkovi nujni seji parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko ne bodo podprli predloga ZL za zaustavitev postopkov privatizacije 15 podjetij. Poslanec SDS Marko Pogačnik je dejal, da bi s tem storili še več škode.

Pogačnik je danes na novinarski konferenci spomnil, da poslanci SDS že leta 2013 niso podprli seznama 15 podjetij za prodajo, zavzemajo pa se, da privatizacija poteka transparentno. Prodajni postopki so šli po njegovem mnenju predaleč, njihova zaustavitev pa bi za Slovenijo pomenila bistveno večjo škodo, kot če se nadaljujejo.

Dejal je, da je nujno, da se pripravi strategija upravljanja državnega premoženja. "Izključno ta dokument bo lahko doprinesel k boljšemu upravljanju državnega premoženja in k transparentni in kakovostni privatizaciji," je dodal. Ob tem je Pogačnik izrazil obžalovanje, da vlada opozicije ni povabila k sodelovanju pri pripravi strategije.

SDS želi z novelo zakona o medijih zvišati glasbene kvote

SDS je v zakonodajni postopek vložila novelo zakona o medijih, s katero želi zvišati delež slovenske glasbe v radijskih in televizijskih programih s sedanjih najmanj 20 na najmanj 40 odstotkov vse dnevno predvajane glasbe. Kot opažajo, se trenutni zakon glede glasbenih kvot zlorablja, slovenska glasba pa predvaja večinoma v nočnem času.

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal poslanec Marko Pogačnik, se spremembe in dopolnitve zakona o medijih nanašajo na 86. člen. Z novelo želijo določiti, da mora slovenska glasba oziroma glasbena produkcija slovenskih ustvarjalcev in poustvarjalcev znašati najmanj 40 odstotkov vse predvajanje glasbe v intervalih med 6. in 22. uro ter med 22. in 6. uro vsakega radijskega in televizijskega programa.

Ta intervalna sprememba kvote na slovenskih komercialnih radijskih postajah po njegovi oceni ne bo omogočala podobnih zlorab, do katerih prijaha sedaj, ko se večina slovenske glasbe predvaja ponoči.

V primeru nacionalne RTV hiše, ki je trenutno zavezana k predvajanju najmanj 40-odstotnega deleža slovenske glasbe dnevno, v SDS predlagajo dvig na 51 odstotkov za vsak posamezni program RTV Slovenija. Pri radijskih in televizijskih programih posebnega pomena pa dvig s sedanjih 25 na 40 odstotkov, je povedal Pogačnik.

Novela zakona bo na posreden način spodbujala ustvarjalnost slovenskih glasbenikov, so po Pogačnikovih besedah prepričani v SDS. Ocenjujejo tudi, da bi se s to spremembo, v kolikor bo uveljavljena, lahko v Sloveniji odprlo marsikatero novo delovno mesto. Poleg tega bodo sredstva, ki so namenjena avtorskim pravicam, v večji meri lahko ostala v Sloveniji, je še dodal opozicijski poslanec.

 

 

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.