Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Tadej Sadar (foto: ARO)
Tadej Sadar

O konzervi in space shuttlu...

| 16.09.2014, 13:30

Gotovo ste kdaj gledali posnetek vzleta rakete. Odštevanje, vžig motorjev, počasno dvigovanje mogočnega več tonskega plovila in pospeševanje proti orbiti ter navdušenje opazovalcev. Tako nekako bi lahko primerjali tudi faze nove stranke, ki s svojim pilotom, Cerarjem, zdaj plovilo utirja v orbito. Vse gorivo je bilo porabljeno za vzlet, od gorivne moči besed, kot so: Transparentnost, nekoruptivnost, poštenost, pa je ostala le še sled pare v atmosferi.

Zdaj je vse odvisno od tega, kaj so naši astronavti vzeli s seboj in od njihovega znanja. Zdaj se pravzaprav vse skupaj šele začne. Volilci, ki jih je retorika SMC prepričala menijo, da je dovolj, če so na vodilnih mestih ljudje, ki imajo visoke moralne standarde, kar pa je zelo naivno.

Ministri odločajo o milijonih in na te milijone prežijo različne skupine in posamezniki, ki vedo, kako do njih priti na, recimo temu, iznajdljiv način. Kdorkoli bi se utegnil postaviti med te milijone in med njih, ga čaka zanimiva prihodnost.

Poglejmo samo nekaj hipotetičnih načinov, kako se znebiti nelojalne ovire, ki se nepričakovano postavi med prejemnika in kovček z denarjem.

Minister mora dnevno podpisati desetine papirjev in ker ni superman, da bi vse prebral, mora pri tem zaupati svojim sodelavcem. Samo eden je dovolj, da mu nastavi mino, zaradi katere ga nato novinar, ki seveda za mino ve, začne pred javnostjo neusmiljeno natikati na kol.

Najbolj preprosta metoda je seveda podkupovanje. Saj, če računaš na milijonski posel, se nekaj sto tisoč sploh ne pozna, ne?

Domišljija seveda ne pozna meja in tako če ne gre drugače, se lahko lotijo tudi ministrovih družinskih članov in podobno. Ne pozabite, pri nekaj milijonskih poslih se nekaj stotisoč ne pozna prav nič. Za nekaj stotisoč pa se da dobiti marsikaj.

Zato je tako pomembno, da v državi, vsaki državi, sodstvo res deluje v službi resnice in pravice, ker s tem skrbi za zdravo okolje, sicer se pretirano razpasejo pojavi kot smo jim priča. Tajkuni niso nastali čez noč, kot ne vse druge anomalije, ki smo jim priča in jih lahko zvedemo na preprosto ugotovitev, da je umrl zdrav razum. Morala se ne začne, ko nekdo postane direktor, ali minister, ampak že pri najmanjših stvareh. Tam je potrebno prepoznati gnil sadež in se nanj ustrezno odzvati.

Zato in prav zato se mi zdi, da je menjavanje na vrhu države pod slogani nova imena za bolj pošteno državo kot menjavanje obliža na gnojni rani. Nič ne pomaga, če je nova preveza še tako brezhibno sterilna. Če rane ne očistimo in zarežemo v gnojno tkivo, je to pomilovanja vredno, ker s tem samo slepimo sebe in podaljšujemo agonijo, ter poslabšujemo stanje.

Zatiskanje oči pred vsem tem in medle ocene glede konkretnih primerov, novega premierja, so zelo slaba popotnica novim časom, ki bodo verjetno trajali mnogo krajši čas, kot si kdo misli. Kdor je računal, da se lahko zadovoljno zlekne v fotelj in računa na varna štiri leta prihodnosti, spada v kategorijo tistih z gnojno rano, ki so zadovoljni s svežim »flajštrom«. Svetujem jim, da si kupijo še dva in ju nalepijo čez oči, da jim ne bo treba vsakodnevno lagati samim sebi, namreč, da opazujejo spremembe,za katere se pravzaprav niso borili.

Ne bom se spraševal o tem, zakaj raje kot treznim ekonomistom, prisluhnemo besedam tistih, ki kar ne nehajo govoriti o zmagah za upokojence, ki bodo dobili regres, čeprav že pojutrišnjem verjetno ne bo niti za penzijo in tistim, ki govorijo o zlati prihodnosti socializma. Zelo slabo so opravili nalogo njih učitelji zgodovine in geografije v šolah, ki jih niso naučili, da je v vseh socialističnih državah v svetu vedno vladala velika revščina.

Medtem, ko protagonisti ideje socializma iščete primere, da temu ni tako in tisti, ki nasedate njihovim floskulam in se z nostalgijo spominjate jugoslovanskih dni, grem sam raje hitro v trgovino. Glede svetovne razmere in tudi na naravo, ki je morda, tako kot v pesmi poje Iztok Mlakar, vzela stvari v svoje roke in razmišlja, da smo zreli za nov vesoljni potop, bom kupil nekaj trajnih konzerv. Za vsak primer.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.