Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič

Papež pri avdienci o lepoti in raznolikosti karizem v Cerkvi

Svet | 01.10.2014, 12:52 Marjana Debevec

Papež Frančišek je pri dopoldanski splošni avdienci spregovoril o različnosti duhovnih darov – karizem, ki so dar Svetega Duha. Poudaril je, da je karizma Božja milost, ki jo oseba prejme zato, da bi z njo služila vsej skupnosti. Opozoril pa je tudi, da karizme ne smejo nikoli postati povod za razdore ali zavist.

Gospod je Cerkvi od začetka daroval svojega Duha ter jo tako delal vedno bolj živo in rodovitno, je dejal papež. Med njimi so za rast krščanske skupnosti še posebej pomembne karizme. Zato je v nagovoru spregovoril o tem, kaj sploh karizma je in ali je različnost karizem v Cerkvi bogastvo ali problem. V krščanskem pojmovanju je namreč karizma veliko več kot pa le osebnostna značilnost, s katero smo obdarjeni. »Karizma je milost, je dar, ki ga je poklonil Bog Oče preko delovanja Svetega Duha. Je dar, ki ni nekomu poklonjen zato, ker bi bil boljši od drugih ali bi si ga zaslužil. Bog mu ga poklanja zato, da bi ga z enako zastonjskostjo in enako ljubeznijo lahko uporabil za služenje celotni skupnosti, za dobro vseh“, je poudaril sveti oče.

Karizme pa po njegovih besedah pridejo do izraza šele v skupnosti. Vsak naj bi se zato vprašal, ali je prejel kakšnega od teh darov, ki jih skupnost v njem prepoznava. Vprašal pa naj bi se tudi, ali ga daje v služenje drugim, ali pa je prav ta dar vzrok za naš napuh in zahtevo, da se ravna na naš način.

Karizme so po njegovih besedah darovi, ki jih Bog daje krščanski skupnosti, da bi lahko rasla v veri in njegovi ljubezni kot eno samo telo, Kristusovo telo. Zato naj bi se vsi tega veselili, je poudaril papež. Apostol Pavel piše, da so vse karizme pomembne v Božjih očeh, hkrati pa ni nihče nenadomestljiv. To pomeni, je pojasnil papež, da v krščanski skupnosti potrebujemo drug drugega. »To je Cerkev! In ko se Cerkev v raznolikosti svojih karizem izrazi v občestvu, se ne more zmotiti: to je lepota in moč sensus fidei, tistega nadnaravnega čuta vere, ki je dan od Svetega Duha, da bi vsi skupaj lahko vstopili v srce evangelija in se naučili slediti Jezusu v svojem življenju,« je povedal papež. Zbrane je povabil, naj z veseljem in hvaležnostjo sprejemajo različne karizme.

Ob sklepu splošne avdience je papež Frančišek vse zbrane povabil še k molitvi rožnega venca za uspeh izredne sinode o družini, ki se bo začela to nedeljo.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.