Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar

Nadškof Jurkovič v Ajblju blagoslovil obnovljeno cerkev

Slovenija | 24.08.2014, 15:06

V podružni cerkvi Božjega Odrešenika v Ajblju, ki je bila požgana 28. julija leta 1956, je danes dopoldne apostolski nuncij v Rusiji nadškof Ivan Jurkovič blagoslovil obnovitvena dela.

V nagovoru je nadškof Jurkovič dejal, da je nemogoče razumeti, koliko težav in stisk, krivičnosti in nasilja je preživelo 20-to stoletje: „Dovolj je pomisliti, da smo izgubili tako veliko in pomembno skupino kot so bili Kočevarji, ki so živeli nekaj korakov od tukaj. Težko je razumeti, zakaj je bilo potrebno porušiti toliko stvari, ki niso bile nikomur v napoto. Še težje je razumeti roko človeka, ki je požgal tako staro cerkev. Zgodil se je velik premik v 20. stoletju, ki ga takrat nismo razumeli in ga še danes ne moremo povsem razumeti in bi bilo tudi nekako preveč si domišljati, da ga bomo tako hitro razumeli, ker je bilo trpljenja preveč.“

V nadaljevanju je nuncij Jurkovič še dejal, da se nerazumljive stvari v življenju sprejmejo takšne kot so. Seveda pa imamo v sebi odgovornost, imamo željo, da se stvari ne ustavijo, da zgodovinski infarkti ne povzročijo smrti ampak povzročijo nov cikel življenja, ki je večen, je dejal nuncij. Posebej pa je podčrtal spomin in spominjanje. Povedal je, da je mesto, kjer stoji cerkev predvsem spomin vere. „To je spomin tistega 2000-letnega predajanja vere v Jezusa Kristusa.“

Nuncij Ivan Jurkovič
Nuncij Ivan Jurkovič © p. Ivan Rampre

Ajbelj; Notranjost cerkve
Ajbelj; Notranjost cerkve © p. Ivan Rampre

Ajbelj; blagoslov
Ajbelj; blagoslov © p. Ivan Rampre

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.