Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež v sporočilu južnosudanski škofiji Juba: Brez miru ni razvoja

Svet | 25.03.2014, 15:00

Sveti oče poziva k prenehanju nasilja, nujni humanitarni pomoči in pospeševanju miru v Južnem Sudanu. Predsednik Papeškega sveta za pravičnost in mir, kardinal Peter Turkson, je namreč minuli konec tedna sklenil nekaj dnevni obisk Južnega Sudana. Med sveto mašo je prebral papeževo sporočilo, namenjeno škofiji Juba, ki ga je v njegovem imenu podpisal državni tajnik Svetega sedeža, kardinal Pietro Parolin.

Papež Frančišek v sporočilu poudarja, da družbeni razvoj ni mogoč brez miru. Oboje je v Južnem Sudanu, ki je dobil svojo neodvisnost šele pred tremi leti, še kako potrebno. Decembra lansko leto so namreč v državi izbruhnili etnični konflikti, ki so povzročili spore, revščino, lakoto, bolezni in smrt. Pred temi razmerami ne moremo ostati brezbrižni, zapiše papež v sporočilu in opozarja na težke življenjske pogoje mnogih preseljenih oseb in beguncev, prisiljenih v izgnanstvo, kjer jim je zanikano dostojanstvo in niso več obravnavani kot osebe, ampak samo kot številke. Papež pri tem poziva vse vpletene strani, da ob podpori mednarodne skupnosti prenehajo z nasiljem ter omogočijo dostop humanitarne pomoči za osebe v stiski. Prav tako naj si neutrudno prizadevajo najti mirne rešitve, ki bodo v korist skupnega dobrega in bodo presegle posamezne interese. Nujno je pospeševati kulturo srečanja, poudarja sveti oče in poziva k zavračanju egoizma in obravnavanja drugih kot sovražnikov. Drugega je po Frančiškovih besedah treba sprejeti kot brata in skupaj z njim sodelovati. Zavzemanje za ustvarjanje konstruktivne družbene klime mora prevladati nad osebnim pohlepom. Jasno mora biti poudarjeno, da so ljudje, s svojimi moralnimi, etičnimi in socialnimi prepričanji, postavljeni pred državo in pred različne vrste oblasti, ki si jih želijo podrediti.

Papež še izpostavi, da je postni čas privilegiran trenutek, ko se podamo na pot očiščenja in spreobrnjenja misli in srca. Spodbuja k spreobrnjenju k pravičnosti, bratstvu in delitvi. Sporočilo sklene z zagotovilom, da Cerkev obsoja vsako vrsto nasilja in si velikodušno prizadeva za oblikovanje dialoga, sprave in miru med vsemi člani družbe.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.