Damijana MedvedDamijana Medved
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Marjana DebevecMarjana Debevec
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik države Borut Pahor na pravni fakulteti (foto: Urška Hrast)
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik države Borut Pahor na pravni fakulteti

Van Rompuy: Reforme za vašo prihodnost

Slovenija | 03.02.2014, 15:21

Na nekajurnem obisku v Sloveniji se je danes mudil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy. Sprejela ga je predsednica vlade Alenka Bratušek. V krajšem pogovoru sta se strinjala, da mora Slovenija nujno nadaljevati z reformami. Zatem je Van Rompuy skupaj s predsednikom republike Borutom Pahorjem na Pravni fakulteti v Ljubljani s študenti razpravljal o prihodnosti Evrope.

Premierka Alenka Bratušek in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy sta se na srečanju v Ljubljani strinjala, da je Slovenija v minulem letu naredila veliko, še posebej v finančnem sektorju, vendar mora z reformami nadaljevati.

"Reforme v Sloveniji so nujno potrebne, zato je z njimi treba nadaljevati. To se bo Sloveniji obrestovalo," je povedal Van Rompuy. "Slovenija ni sama pri spopadanju z brezposelnostjo. EU bo Slovenijo podpirala, ko pride do najbolj ključnega izziva - brezposelnosti med mladimi," je dodal. Van Rompuy je pri tem izpostavil ukrepe za krepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. S tem se mora po njegovih besedah soočiti celotna EU, ne le Slovenija. Slovenska vlada se po prepričanju Van Rompuya tudi brez njegovih priporočil zaveda, kaj mora storiti. Belgijec je hkrati zatrdil, da so reforme po vsej Evropi neizogiben proces in da voditelji članic za nujne ukrepe ne bi smeli kriviti Bruslja.

Dotaknil se je tudi snežnih razmer v Sloveniji in dejal, da je EU pripravljena pomagati Sloveniji pri težavah. Kot pravi, je evropski mehanizem za civilno zaščito pripravljen in aktiviran, veseli ga tudi, da so Sloveniji na pomoč priskočile nekatere sosednje države.

Glede leta 2014 pravi, da bo to pomembno leto, tudi zaradi prihajajočih volitev v Evropski parlament.

Pahor: Mir in stabilnost v Evropi nista samoumevna

Po srečanju Van Rompuyja s predsednico vlade sta se s predsednikom države Borutom Pahorjem udeležila predavanja na ljubljanski pravni fakulteti z naslovom: Prihodnost Evrope. Študentje so imeli priložnost, da predsednika Evropskega sveta in predsednika države povprašajo o stališčih glede predvidenih sprememb v delovanju EU. Oba govorca sta namreč velika zagovornika evropske ideje in nadaljnje integracije. Predsednik Pahor verjame v neke vrste združene države Evrope, vendar po evropskem modelu federalizma. Kot je znano, napoveduje tudi potrebo po novi pogodbi.

Študentje Pravne fakultete UL med srečanjem z Van Rompuyjem in predsednikom Pahorjem.
Študentje Pravne fakultete UL med srečanjem z Van Rompuyjem in predsednikom Pahorjem. © Urška Hrast

Predsednik Pahor je zatrdil, da mora imeti Evropa trdno vizijo prihodnosti z novo integracijo držav. »Evropo povezujem z mirom in stabilnostjo in teh dveh stvari ne smete jemati kot samoumevni. Evropa mora iti naprej in to je v nacionalnem interesu naše države in ljudi, kljub temu, da je treba razmišljati tudi o prihodnjih pobudah iz Bruslja. Treba je vzpostaviti tako trdno Unijo, ki bo sposobna za spopadanje s krizami in svetovnimi izzivi nove dobe v mednarodnih odnosih in svetovnem gospodarstvu. Pri integraciji ne gre samo za to, kdo si želi pridružiti, ampak tudi, kdo je sposoben. Ne samo kar se tiče gospodarstva, temveč tudi vladavine prava in podobno.«

Van Rompuy: Evropa je rešitev, ne problem!

Evropski gost je poudaril, da je povezava med območjem evra in unijo postala tako močna, da če izgubimo skupno valuto, izgubimo tudi skupne trge. V tem primeru bi postal evropski projekt resno ogrožen. »Eksistencialna grožnja evroobmočja je mimo. Ne težave, ampak grožnja sesutja evroobmočja je za nami. Ostajajo gospodarske težave in brezposelnost. V vsem območju evra in EU je bilo zelo nizko zaupanje v banke in valuto, kar predstavlja največjo skrb.«

Kot je zatrdil Van Rompuy, bomo potrebovali kar nekaj časa, da se povrne zaupanje v monetarni sistem in potrošnjo. Kot je poudaril, se kriza ni začela leta 2008, ampak veliko prej. O prihodnosti Evrope pa je povedal: »Poglobiti moramo gospodarsko-monetarno unijo, kajti skupna valuta ni dovolj. Upam, da bomo vzpostavili bančno unijo še v tem obdobju in da bom še pred koncem mandata izpeljal gospodarsko unijo. Brez trdnih temeljev bomo prišli v novo krizo. Moj drugi cilj je širjenje EU.«

Van Rompuy in Pahor: Nujna je krepitev EU
Van Rompuy in Pahor: Nujna je krepitev EU © Urška Hrast

Ob tem je naštel vse težave, s katerimi so se soočili v pogajanjih s Srbijo, Kosovim pri normalizaciji njunih odnosov, Makedonijo, dobre obete je omenil pri Črni Gori in celo Albaniji. »Cilj Unije je vzpostaviti mir v vsaki najmanjši državi, ki je trpela posledice vojne. Vrata so odprta za vsakogar, ki se nam želi pridružiti,« je pojasnil Van Rompuy. »Dokler ne bo vidnega napredka na področjih, kot so gospodarska rast, življenjski standard in delovna mesta, predvsem za mlade, bodo ljudje dvomili o Evropi. Reforme so potrebne. Tudi pri vas. Ne zato, ker jih narekuje Bruselj, ampak zaradi vas samih, za vašo prihodnost.« 

S Pahorjem sta se strinjala, da ima Evropa težave s konkurenčnostjo. Po besedah Van Rompuya je njena okrepitev ključna za preživetje v današnjem svetu. Medtem ko je bila Evropa nekoč vodilna na nekaterih področju, danes zaostaja za drugimi, je opozoril in zatrdil, da je prav konkurenčnost ključna za ohranitev vzdržnosti socialnih sistemov. Pahor je na koncu posvaril, da kriza, ki smo jo izkusili, ni bila zadnja, naloga tako EU kot Slovenije pa je, da smo v prihodnje bolje pripravljeni kot pred tokratno krizo.

Predsednik po pogovoru s študenti o prihodnosti Evrope.
Predsednik po pogovoru s študenti o prihodnosti Evrope. © Urška Hrast

Predsednik Pahor je mlade študente ob koncu srečanja pozval, da so prihodnost države in Evrope, zato jim je kot izziv postavil vprašanje, kako naj Evropa ostane konkurenčna na globalnih trgih in kako naj ohrani socialno stabilnost.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...