Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič

Papež v Domu sv. Marte: Iz srca se pritoževati pred Bogom zaradi trpljenja ni greh

Cerkev po svetu | 06.06.2013, 18:24

Pritoževati se Bogu zaradi svojega trpljenja ni greh, ampak je molitev, ki prihaja h Gospodu iz srca. Tako je med pridigo pri maši v kapeli Doma sv. Marte v sredo zjutraj zatrdil papež Frančišek. Oprl se je na berilo, ki nam podaja zgodbo o Tobiji in Sari. Gre za dve pravični osebi, ki živita v dramatičnih razmerah. Oba v svoji neizmerni bolečini Boga prosita, da bi umrla. Kot je dejal papež, se Tobija in Sara nahajata v skrajnem položaju bivanja in iščeta izhod. Zato se pritožujeta, vendar ne preklinjata.

"Pritoževati se pred Bogom ni greh." Je le oblika molitve, ki jo Gospod sliši. On posluša naše tožbe, je zatrdil papež in spomnil na velike svetopisemske like, kot sta Job ali Jeremija. Ta dva se pritožujeta celo s preklinjanjem dneva, ko sta bila rojena. A to je po papeževih besedah človeško. Mnoge osebe živijo v skrajnih situacijah: podhranjeni otroci, begunci ali neozdravljivo bolni. Tudi v današnjem evangeliju saduceji Jezusu pripovedujejo o skrajnem položaju žene, ki ji je umrlo sedem mož. Saduceji o njej govorijo zgolj kot o nekem "moralnem primeru", je opozoril papež. Nato je nadaljeval z vprašanjem, namenjenim vsem nam: "Kadar pomislimo na te ljudi, ki veliko trpijo, ali pomislimo nanje zgolj kot na moralni primer, nekakšne ideje, ali pomislimo z našim srcem in tudi z našim mesom?" Papež Frančišek je nadaljeval, da mu ni všeč, kadar se o takih situacijah govori na "zelo akademski in nečloveški način", pogosto tudi le s statistikami.

V Cerkvi je veliko oseb, ki živijo v skrajnih razmerah. V teh primerih je potrebno storiti to, kar pravi Jezus: moliti zanje. "Vstopiti morajo v moje srce, biti morajo moja skrb: moj brat, ki trpi, moja sestra, ki trpi." Gospoda moramo prositi, naj se ozre na tistega, ki joče in trpi. Moliti je potrebno, kot je še dodal papež Frančišek, z mesom: "Naj moli naše meso. Ne z idejami, molimo s srcem."

Tobijeva in Sarina molitev, četudi prosita za smrt, nam dajeta upanje. Kot je poudaril papež, je namreč njuna molitev pri Bogu sprejeta. Ne odgovori jima s smrtjo, pač pa Tobijo ozdravi in Sari da moža. Molitev vedno doseže Božjo slavo, če je le molitev srca. Kadar gre zgolj za moralni primer, pa se to ne zgodi, saj taka molitev nikoli ne izhaja iz nas samih, gre za nekaj, kar nas v resnici niti ne zanima. Papež Frančišek je na koncu pridige zato povabil k molitvi za vse, ki živijo v dramatičnih razmerah, ki trpijo in kot Jezus na križu vpijejo: "Oče, zakaj si me zapustil?" Molimo, je sklenil papež, da bi naše molitve dospele do Boga in nam bile vsem nekoliko v tolažbo.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.