Petra StoparPetra Stopar

Sveti oče ob obisku sprejemne hiše Marijin dar: Glasba te hiše je ljubezen

Cerkev po svetu | 23.05.2013, 08:45

Papež Frančišek je v torek popoldne obiskal sprejemno hišo Marijin dar Misijonark ljubezni. Spremljala sta ga tudi prefekt papeške hiše, msgr. Georg Gaenswein in papežev osebni tajnik, msgr. Alfred Xuereb. Srečanje med svetim očetom in Misijonarkami ljubezni ter njihovimi oskrbovanci je zaznamovalo praznovanje 25- letnice otvoritve hiše. Papež Frančišek se je posamezno srečal z vsemi, ki so del vsakodnevne dinamike prejemanja in dajanja ljubezni. Teh je bilo včeraj preko sto: oskrbovanci hiše, misijonarke ljubezni, obiskovalci, sodelavci, prijatelji in sestre iz drugih hiš v Rimu, ki jim nudijo pomoč.

"Ve, drage sestre, skupaj z Misijonarji ljubezni in njihovimi sodelavci, ponavzočate ljubezen, ki jo Cerkev izkazuje ubogim." Tako je sveti oče potrdil njihovo nesebično delo, ki zahteva "priklanjanje tistim, ki so nujni pomoči" in "povijanje ran, še posebej duhovnih". Med svojim nagovorom se je papež Frančišek ustavil ob treh besedah: dom, dar in Marija. "Dom je prostor sprejemanja, ki kliče po ljubezni in predstavlja najdragocenejšo človeško bogastvo, t.j. srečanje med različnimi osebami, ki si pomagajo v rasti. Dom je torej v živjenju "ključen prostor", kjer se vsakdo nauči ljubezen sprejemati in dajati. Dalje je sveti oče poudaril, da je sprejemna hiša Marijin dar značilna po darovanju, in to materialnem in duhovnem, saj v njej ne kraljuje abstraktna, ampak zelo konkretna ljubezen. Dar so pa tudi oskrbovanci te hiše, pravi papež Frančišek: "Vi, dragi bratje in sestre, ste Jezusovo obličje. Hvala. Vi 'dajete' možnost vsem, ki delujejo v tej hiši, da služijo Gospodu vsakomur, ki je v težavah, in ki potrebuje pomoč."

Sveti oče je glede hiše, ki jo vidijo Misijonarke ljubezni, poudaril še eno posebnost. V njej živi odprto gostoljubje, ki ne gleda ne na državljanstvo ne na religijo. Zato je ta sprejemna hiša "prostor, ki vzgaja k ljubezni". Je "šola ljubezni, ki uči kako srečevati vsako osebo, ne zaradi koristi, ampak zaradi ljubezni." In "glasba te hiše je ljubezen". Tretja beseda nagovora papeža Frančiška je bila "Marija". Marijino življenje je bilo neprestano darovanje Bogu. Tako naj bo Marija zgled za izkazovanje ljubezni do drugih ne kot družbena dolžnost, ampak kot ljubezen do Boga.

Za konec se je sveti oče vrnil k izviru ljubezni, ki je Bog: "Za nas kristjane se ljubezen do bližnjega rodi iz Božje ljubezni in je njen najčistejši izraz. Tukaj se prizadeva ljubiti bližnjega, in pa tudi pustiti se ljubiti bližnjemu".

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.