Petra StoparPetra Stopar

Kljub finančni krizi Anin sklad mesečno skrbi za več kot 350 družin

Slovenija | 15.04.2013, 13:19

Dobrodelna ustanova Anin sklad je minuli konec tedna pripravila v Šentjakobu ob Savi tradicionalno spomladansko srečanje družin. Po besedah predsednice uprave omenjenega sklada Marije Šterbenc se je srečanja udeležilo okoli 600 ljudi oziroma 80 družin. Uvod v druženje je bila sveta maša, ki jo je daroval provincial frančiškanov p. Stane Zore. V pridigi se je osredotočil na temo srečanja „Družina v letu vere“. „Bog je med vami zaradi tega, ker ste skupaj v Njegovem imenu. Blagoslovil je vašo družino in vaš zakon,“ je opogumil zbrane.

Srečanje v Šentjakobu ob Savi se je začelo v dežju, a je med sveto mašo začelo sijati sonce, tako da so družine, ki so prišle iz vse Slovenije, srečanje lahko nadaljevale na prostem. Sestre usmiljenke pa so skupaj z vodstvom Aninega sklada in številnimi animatorji poskrbele, da je bilo druženje popolno. S. Cveta Jost je dejala, da družine vsako leto sprejmejo na svoje dvorišče, ker jih imajo rade. „Vsi izhajamo iz družin, vsi smo ena velika človeška družina, družina Božjih otrok. V tem času, ki je nekoliko težji za preživetje, pa so nam družine z več otroki še posebej blizu,“ je dejala. Po njenih besedah so nam te družine vsem lahko zgled, „ker imajo življenje rade, ker jih težave ne ustavijo“.

s. Cveta Jost
s. Cveta Jost © Alojz Popelar

p. Stane Zore
p. Stane Zore © Alojz Popelar
Srečanje se je začelo v Šentjakobski cerkvi. Sveto mašo, ki so jo s petjem sooblikovali mladi iz družin Aninega sklada, je daroval provincial frančiškanov in predsednik nadzornega odbora Aninega sklada p. Zore. Vse starše je povabil, da naj zaupajo svojim otrokom, ter dodal, da naj jim pomagajo pri odkrivanju vere. „Božja navzočnost v vaši družini je tisti prostor, v katerem se ustvarja možnost, da ne le otroci, ampak tudi mi odrasli vedno znova najdemo svojega Boga in vedno znova izpovemo svojo vero z besedami: Moj Gospod in moj Bog.“

Staršem je p. Stane Zore posebej položil na srce, naj pomagajo svojim otrokom tudi takrat, ko skrenejo s poti. „Kajti včasih mora človek prehoditi veliko poti, dolgo časa ostajati zunaj občestva, da spet najde pot nazaj. Čeprav morda hodi po malo drugačnih poteh, kot je želja vašega srca in kakršne so prošnje vaših molitev, naj vaša ljubezen do njega ne bo nič manjša, pravzaprav ga ljubite še bolj.“

Maši je sledilo druženje „Pod skalco“. Animatorji so pripravili program za otroke. Tako so se nekateri pomerili v nogometu, številni pa so se pridružili animatorjem pri igrah. „Prisotnih je še več družin, kot smo pričakovali, tako da se resnično vidi, da so družine Aninega sklada vraščene ena v drugo, komaj čakajo, da se srečajo; živijo življenje neke večje skupnosti, odgovornosti ter predvsem pripadnosti,“ je povedala Marija Šterbenc.

Marija Šterbenc in Berta Golob
Marija Šterbenc in Berta Golob © Alojz Popelar
Medtem ko so se otroci igrali, so starši prisluhnili predvajanju pisateljice Berte Golob na temo „Družina v letu vere“. Poudarila je, kako nujno potreben je pogovor v družini in kako potrebna so srečevanja tudi ob rednih obrokih, a je tega na žalost vse manj. Na vprašanje, zakaj je vera v družini pomembna, pa je odgovorila: „Prepričana sem, da zato, ker združuje. Vse družinske člane povezuje in jim daje posebne vrste varnosti in ta varnost je blagoslov. Vera je tako kot obok neba nad družino in hvala Bogu, da jo družine gojijo. Treba jo je gojiti tako kot vsako drugo stvar, v nasprotnem primeru zakrkne, se pogubi.“

V času krize je vsaka družina na preizkušnji, družine Aninega sklada, ki imajo več otrok, pa to krizo občutijo še bolj. Šterbenčeva je pojasnila, da kljub pomanjkanju med družinami solidarnosti ne manjka, nasprotno, še več je je. „V družinah, kjer je vera res živa in kjer to vero tudi živijo, dobro shajajo tudi v vseh tistih vsakodnevnih težavah, s katerimi se srečujejo. Lažje jih prenašajo. Zdi se mi, da se več pogovarjajo med seboj.“

Aleš Ušeničnik
Marko Ušeničnik © Alojz Popelar
Prav zato je bilo predavanje finančnega svetovalca Marka Ušeničnika še kako na mestu. Spregovoril je o financah v družini v luči soočanja z gospodarsko krizo. „Želel sem predvsem poudariti pomen različnih zaščit, ker več kot je otrok v družini, lepša je družina, hkrati pa je tudi bolj izpostavljena. Prav zato je izredno pomembno, da se prav v družini že od malega učimo osnov, kako ravnati z denarjem, kako se zaščititi, da lahko bolj brezskrbno živimo, da imamo večji občutek varnosti, da nam je zato tudi življenje lepše.“

Ustanova Anin sklad povezuje več kot 370 družin iz vse Slovenije, vanjo je vključenih več kot 2600 otok. „Anin sklad mesečno finančno pomaga 153 družinam,“ je povedala Šterbenčeva in dodala, da sicer sklad predvsem zaradi pomanjkanja finančnih sredstev vsem ne more pomagati. Veseli pa jo dejstvo, da je precej takih družin, ki finančne pomoči ne želijo, želijo pa biti vključeni v ustanovo.

Da je srečanje vedno nekaj posebnega, so poudarili tudi starši. Prepričani so, da je ustanova Anin sklad več kot samo nekdo, ki daje. Je organizacija, ki daje možnost povezovanja in izmenjave izkušenj. „Anin sklad je predvsem srečanje ljudi, ki jim je skupna misel, da je velika družina res Božji dar, ne naša zasluga. Z vsakega srečanja odhajam pomirjena, ko vidim, da imamo vsi enake težave in vsi enako veselje, da kar gre, da nam lahko uspe,“ je povedala ena od mamic, druga pa še dodala, da ji Anin sklad prinese veliko novih prijateljev, „predvsem pa sem ta dan prosta, brez skrbi. Juhuhu!“

Anin sklad je dobrodelna, nevladna, neprofitna in nepolitična ustanova, ki so jo konec leta 1998 ustanovili slovenski redovniki in redovnice. Njen namen in poslanstvo sta materialna in duhovna pomoč ter osebno spremljanje družin, ki so v kakršnikoli stiski. Te stiske pa so se v tem kriznem obdobju še povečale, zato vabijo vse, ki bi želeli pomagati, da to tudi storijo.

Foto: Alojz Popelar

Družine Pod sklaco
Družine Pod sklaco © Alojz Popelar

Srečanje družin Aninega sklada
Srečanje družin Aninega sklada © Alojz Popelar

Igra otrok
Igra otrok © Alojz Popelar

Igra otrok
Igra otrok © Alojz Popelar

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.