Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Boris Pahor (foto: Matjaž Merljak)
Boris Pahor

VIDEO: Počaščen sem za priznanje v imenu velikega kulturnika

| 25.01.2013, 16:39 Matjaž Merljak

99-letni tržaški pisatelj Boris Pahor je v četrtek, 24. januarja 2013, v Celovcu prejel 34. Tischlerjevo nagrado in se tako pridružil kulturnim, verskim in političnim osebnostim iz Slovenije in avstrijske Koroške, ki sta jim Narodni svet koroških Slovencev NSKS in Krščanska kulturna zveza KKZ podelila to najvišje priznanje.

V zahvalnem govoru je dejal, da je počaščen, da mu to priznanje podeljuje NSKS skupaj s KKZ. Slednjo zelo ceni, saj brez Cerkve ni mogoče reševati narodne manjšine. NSKS pa je po Pahorjevem mnenju višji organ enotnosti in združitev teženj, brez katerih je reševanje identitete zelo oteženo.

Govoril je o narodni zavesti. Zvestoba jeziku in kulturi ni dovolj, potrebna je tudi narodna zavest. To je tudi obramba pred globalizacijo. V govoru je citiral tudi Srečka Kosovela, ki je leta 1925 izjavil: Smo za evropskega človeka, imejmo se radi, o ohranimo vsak svoj obraz!

Citirial je tudi francoskega kulturnika, 96-letnega Stephana Hessla, ki meni, da je treba povrniti življenjsko avtonomijo lokalnemu, deželnemu, nacionalnemu ter povsod zaščititi posamezne kulturne posebnosti.„Zato če izgubljamo, je poleg slabega vpliva levice glede zavesti, še naša krivda, da se imamo za številčno skropne, kot da je kultura odvisna od števila prebivalcev neke dežele, in da se premalo cenimo, medtem ko spadamo med najbolj bistra, iznajdljiva, vsestransko sposobna občestva, samo žal, naše genialne osebnosti se pojavljajo v raznih leksikonih s tujimi priimki.“

Dejal je še, da ne bi bilo slabo, ko bi izdali knjigo z navedbo vseh osebnosti, ki so slovenskega rodu, a kot naši niso znani. In Pahor bi začel z raktenim inženirjem Hermanom Potočnikom.

Prejšnja novica

Karikatura Borisa Pahorja
Karikatura Borisa Pahorja © Matjaž Merljak

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...