Jože BartoljJože Bartolj
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Franc Bole (foto: Izidor Šček)
Franc Bole | (foto: Izidor Šček)

Radio Ognjišče je mlad 15 let!

| 28.11.2009, 20:28

Na današnji dan pred 15. leti se je iz Šentvida nad Ljubljano prvič uradno zaslišal glas Radia Ognjišče. Že v prvi oddaji so Franci Trstenjak, Franc Bole, Ida Baš, Franci Stanonik, Marjan Šneberger, Ivan Hudnik in mnogi drugi sodelavci zagotovili, da se bomo „vsi in vsak po svoje trudili, da bodo naša radijska srečanja lepa in prijetna, da nas boste spoznavali po naših glasovih in tudi po tem – kako prijazni, topli razumevajoči bomo pred mikrofonom.“

Današnja sobota je tako dan slovesnega praznovanja 15-letnice oddajanja iz našega osrednjega studija v Šentvidu nad Ljubljano. Praznično jutro bo s svojimi prispevki zaznamovala družba radijskih voditeljev. Med drugim boste slišali tudi nekaj utrinkov iz nagovorov slovenskih škofov ob naših minulih obletnicah, povabili vas bomo k udeležbi pri zahvalni sveti maši v župnijski cerkvi v Šentvidu nad Ljubljano. Daroval je ne bo nadškof metropolit Alojz Uran, kot smo sprva napovedali ampak pomožni koprski škof Jurij Bizjak.

Kdo je ustanovil Radio Ognjišče?

Radio Ognjišče je ustanovilo Tiskovno društvo Ognjišče, ki je z lokalnim oddajanjem začel 5. junija 1994 v Kopru, z neprekinjenim oddajanjem 24-urnega programa pa 28. novembra 1994 v kleti Zavoda Sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano. Prostore v Ljubljani je blagoslovil ljubljanski nadškof dr. Alojzij Šuštar. Zavetnica Radia je Marija Pomagaj z Brezij, zavetnika radijske kapele pa sta p. Pij iz Pietrelcine in bl. Mati Terezija iz Kalkute. Gre za sodobna svetnika, ki sta z delom in zgledom zaznamovala 20. stoletje. V Sloveniji jima sicer še ni posvečen noben sakralni prostor, oba pa s svojim zgledom vabita h globljemu odnosu z Bogom prek sv. evharistije in kličeta k službi do človeka, še najbolj do tistega, ki potrebuje pomoč. – V tem je tudi smisel in pomen cerkvenega (katoliškega) radia.

Direktor Ognjišča, msgr. Franc Bole o Radiu Ognjišče:

„Prvi studio v Kopru in potem glavni v Ljubljani, pozneje še studio v Murski Soboti (Martjancih) so nas postavili pred nove izzive, ki so bili precej drugačni od tistega, kar smo bili navajeni. Eno leto priprave, da začnemo oddajati, kot je zahteval zakon, je bilo komaj dovolj za postavljanje oddajnikov, studiev, režije in uvajanje osebja. Danes imamo 25 oddajnikov, digitalni glavni studio, internet, satelitsko oddajanje in še marsikaj. Veliko novosti, tudi tehničnih, smo naredili sami.“

Glavni in odgovorni urednik Radia Ognjišče, Franci Trstenjak o radiu:

„Res je, da smo glas Cerkve, vendar je tudi res, da se Cerkev zanima za vsa vprašanja, s katerimi se srečuje človek in zato želi nanje odgovarjati v luči cerkvenega nauka ter tako prispevati svoj pomemben delež za blagor vseh državljanov. Tako naši poslušalci niso samo verujoči državljani, ampak tudi drugi; in tudi niso samo starejši, čeprav nam je to v ponos, ker je v naši državi več starejših kot mlajših, marveč so med poslušalci tudi otroci, mladi in srednje generacije. Zato smem brez pretiravanja reči, da smo pravi alternativni program v množici slovenskih radijskih programov in da vedno opravičujemo status nepridobitne radijske postaje posebnega pomena.“

15. gala koncert Radia Ognjišče

V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani bo v nedeljo, 29. novembra 2009, ob 15.00 slavnostni koncert, njegova ponovitev pa bo ob 19.00. Zvečer pričakujejo številne predstavnike iz cerkvenega in družbenega življenja, med njimi tudi nekatere škofe. Navzoče bo nagovoril glavni in odgovorni urednik Franci Trstenjak. Pod taktirko Lojzeta Krajnčana, ki bo vodil Big band Radiotelevizije Slovenija bodo nastopili naslednji glasbeni ustvarjalci: Nuša Derenda, Nuška Drašček, Alenka Godec, Irena Vrčkovnik, Eva Hren, Manca Izmajlova, Elda Viler, Ana Dežman, Romana Krajnčan, Simona Vodopivec Franko, Oto Pestner, Ivan Hudnik in Slovenski oktet. Program bosta povezovala Jure Sešek in Marjan Bunič.

RB/AS

Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...