Jure SešekJure Sešek
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović

Posvet o dilemah in izzivih novega družinskega zakonika

Slovenija | 04.12.2009, 18:32

Komisija Pravičnost in mir pri SŠK je v Antonovem domu v Ljubljani organizirala javni posvet in okroglo mizo na temo Družinski zakonik – dileme in izzivi. Na posvetu so sodelovali novoimenovani ljubljanski nadškof msgr. dr. Anton Stres, psihoterapevt Bogdan Žorž, podpredsednik Državnega zbora France Cukjati, prodekanica Filozofske fakultete Univerze v Mariboru prof. dr. Jana Bezenšek, predsednik civilne iniciative Za družino in pravice otrok Aleš Primc, nekdanja ministrica za visoko šolstvo Mojca Kucler-Dolinar in predsednik društva Družinska pobuda Tomaž Merše.

Komisija je z organizacijo posveta želela poudariti septembrsko izjavo z naslovom Ohranimo in okrepimo vrednoto zakonske zveze in družine, v kateri je izpostavila problematiko nesklepanja zakonskih zvez v naši državi in odsotnost vzgoje za zakonsko ter družinsko življenje v izobraževalnih ustanovah. Zakonska zveza moškega, ženske in otrok je po mnenju Komisije najbolj primerno okolje za otrokov psihološki in telesni razvoj. Zato mora biti družina tako na zasebni kot tudi na družbeni ravni ustrezno ohranjena, zaščitena in v izobraževalnih ustanovah ter drugod v javnem življenju ustrezno promovirana.

Komisija odločno nasprotuje tistim predlaganim spremembam družinske zakonodaje, ki bi pojmovanje in vrednotenje zakonskega in družinskega življenja izpostavile novim pretresom in ga še bolj razvrednotile, posvojene otroke pa izpostavile nepredvidljivim in nepopravljivim posledicam. Na koncu zaključi, da je še večja zaščita družine, utemeljene na zakonski zvezi med možem in ženo, nujno potrebna za celosten razvoj človeške osebe in njeno dostojanstvo ter tudi za trdnost, mir in prihodnost naroda ter države.

Nadškof Stres: Neodgovorno bo, če bo sprejet takšen družinski zakonik

Udeleženci posveta o predlaganem družinskem zakoniku, ki ga je v Ljubljani danes pripravila Komisija pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, so bili kritični do besedila. Novoimenovani ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je menil, da bi bilo od oblasti neodgovorno, če bi ga sprejela v takšni obliki.

"Družina smo mi vsi. Od oblasti bi bilo neodgovorno, če bi sprejela takšen zakonik, ki tako temeljito posega v temeljne vrednote," je v pozdravnem nagovoru poudaril novoimenovani ljubljanski nadškof. Vsekakor bo treba še veliko narediti na tem področju, je ocenil. Izpostavil je namen komisije, da se pridruži vsem, ki razmišljajo podobno in jih skrbi prihodnost. Ta bi bila črna, če bi bil predlagani družinski zakonik sprejet, je opozoril.

Posvet družinski zakonik
Udeleženci na posvetu o družinskem zakoniku © sestra Aleša

Podpredsednik državnega zbora France Cukjati je opozoril, da je bistvo zakonske zveze v osnovanju družine, poudarjena je usmerjenost v otroka. Zdaj pa otrok ni več cilj, ki mu sledi zakon, temveč je cilj medsebojno razmerje, otrok je le še sredstvo, je menil. Izrazil je bojazen, kako bo v primeru razpisa referenduma odločalo ustavno sodišče. "Potreben bo močan javni pritisk. Potrebno bo resnično mobilizirati slovensko javnost," je prepričan.

Predsednik civilne iniciative Za družino in pravice otrok Aleš Primc je dejal, da se bodo še naprej zavzemali za otrokove koristi. Pravice otroka do matere in očeta ne sme vzeti nihče, je dejal. V iniciativi verjamejo, da je "prava stvar družina kot tisto okolje, v katerem se otrok lahko razvija". Predsednik društva Družinska pobuda Tomaž Merše pa je ocenil, da je bilo že vnaprej odločeno, kaj bo veljalo kot strokovna podlaga, vse ostalo pa je ostalo brezpredmetno. Dobil je vtis, da gre za vrsto provokacije. Predlagatelji so namreč izbrali rešitve, ki povzročajo delitve, je poudaril.

Proti koncu posveta je predstavnik Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porič poudaril, da je družina v islamu sveta. Prizadevali si bodo za ohranitev družine, ker, kot je dejal, "vera to zahteva od nas". Še pred posvetom je psiholog Bogdan Žorž v svojem predavanju povedal, da je vprašanje družine vprašanje zaščite naroda in njegove kulture. Predlagani zakonik razume kot "napad na slovenski narod". Zakonik torej ne glede na versko ali nazorsko prepričanje zadeva vse, ki jim je mar obstoj slovenskega naroda, je prepričan. "Če se zlomi družina, se zlomi človeštvo. Zaradi zloma slovenske družine se človeštvo ne bo zlomilo, se pa zlomi narod," je menil.

Dobra tretjina otrok ne živi v t. i. popolnih družinah, slabi dve tretjini pa jih živi v t.i. popolnih družinah, je dejal. Vendar pa je kot psihoterapevt v praksi opazil, da je to razmerje obrnjeno na glavo: dobri dve tretjini otrok prihaja iz tako ali drugače nepopolnih družin, med njimi pa je skoraj polovica takih, ki potrebuje resno psihoterapevtsko pomoč, je poudaril. Komisija odločno nasprotuje tistim predlaganim spremembam družinske zakonodaje, ki bi pojmovanje in vrednotenje zakonskega in družinskega življenja izpostavile novim pretresom in ga še bolj razvrednotile, posvojene otroke pa izpostavile nepredvidljivim in nepopravljivim posledicam, so zapisali v sporočilu za javnost.

Bogdan Žorž
Psiholog Bogdan Žorž © ARO

Še večja zaščita družine, utemeljene na zakonski zvezi med možem in ženo, je po opozorilu komisije nujno potrebna za celosten razvoj človeka in njegovo dostojanstvo ter tudi za trdnost, mir in prihodnost naroda in države.

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so v ponedeljek napovedali, da bodo ta teden vladi v obravnavo poslali predlog družinskega zakonika, ki so ga dopolnili s predlogi iz javne razprave. Ministrstvo ni umaknilo predloga, ki istospolne skupnosti izenačuje z drugimi družinskimi skupnostmi. Zakonik pa prepovedi telesnega kaznovanja otrok dodaja prepoved psihičnega nasilja.

foto: sestra Aleša

Slovenija
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...