Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Romski misijonar Matic Vidic v družbi romskih otrok (foto: osebni arhiv)
Romski misijonar Matic Vidic v družbi romskih otrok | (foto: osebni arhiv)

Kako »Danes je dan« zveni iz ust romskih otrok

Slovenija | 09.04.2024, 14:48 s. Meta Potočnik Rok Mihevc

Romi po vsem svetu so te dni obeležili svoj dan. V Londonu so namreč 8. aprila 1971 organizirali svoj prvi svetovni kongres. Ta dan je priložnost, da opozorijo na izzive, s katerimi se srečujejo sami in širša družba.

Vedno več zanimanja za zaposlitev

Po splošni oceni v Sloveniji živi približno 12.000 Romov. Zgodovina njihovega bivanja na slovenskih tleh pa glede na zgodovinske zapise sega 500 let nazaj. Največ jih je v Prekmurju, na Dolenjskem, v Posavju in Beli krajini. Dolgoletni predsednik najstarejšega romskega društva v Mariboru Fatmir Bečiri meni, da se je položaj Romov v Sloveniji in Mariboru zelo izboljšal. »Mladi Romi so vedno bolj izobraženi, ne želijo živeti v getu in biti odvisni od socialne podpore, temveč iščejo službe, da lahko sami poskrbijo za svoje otroke.«

Ni prebivalca romskega naselja, ki ne bi imel težkih ran

Poklicali smo stalnega diakona Matica Vidica, »romskega misijonarja«. Deluje v romskih naseljih Žabjek in Brezje na Dolenjskem, kjer je razvoj Romov precej bolj počasen kot npr. v Mariboru ali Prekmurju. Iz izkušenj se je naučil, da imajo Romi zelo slabo samopodobo. »Ni prebivalca romskega naselja, ki ne bi bil zlorabljen, ki ne bi imel težkih ran. Predvsem s tega vidika že njihova kultura, za katero težko govorimo o kulturi, je bolj nekultura, je zelo vprašljiva, predvsem odnos do otrok, da se jih ne pošilja v šolo, mlade punce se zlorablja, fante silijo v predčasne spolne odnose. Veliko je kriminala, njihov način življenja se je zelo poslabšal, ker smo se poslabšali kot družba. Oni so nekakšen indikator naše družbe.«

Ni prebivalca romskega naselja, ki ne bi bil zlorabljen, ki ne bi imel težkih ran. 

Matic Vidic kot stalni diakon pri čaščenju Marije z Romi
Matic Vidic kot stalni diakon pri čaščenju Marije z Romi © osebni arhiv

Romska skupnost se lahko spremeni le od znotraj

Zaveda se, da ne more storiti veliko v kratkem času in da se more romska skupnost spremeniti le od znotraj. »Po svojih močeh je treba omogočiti, da dobijo delo, ker je delo ena od poti do smisla, da dobijo samozavest, ki je ključna za naprej. Predvsem pa pri otrocih, da se zavedajo tega, da jih nekdo neizmerno ljubi, da jih Bog ljubi takšne, kakršne so. Imam občutek, da jih nagovori to, da nekoga skrbi zame in nekomu ni vseeno, kakšen sem.«

Romi iz Novega mesta so pod vodstvom romskega misijonarja Matica Vidica ob praznovanju njihovega praznika zapeli takole ...

 

 

Slovenija
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...

O avtorju