Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Ignacij Knoblehar (foto: Franc Pustavrh)
Ignacij Knoblehar | (foto: Franc Pustavrh)

Spominjamo se, 6. julij - Ignacij Knoblehar

Spominjamo se | 06.07.2021, 10:51 Tone Gorjup

Na današnji dan 1535 so v Londonu usmrtili filozofa, politika Sv. Tomaža Mora. Ker ni hotel dati prisege, s katero bi priznal kralja za vrhovnega predstojnika angleške Cerkve, so ga razlastili, ga zaprli in pozneje obsodili na smrt.

6. julija 1751 je papež Benedikt XIV. na predlog cesarice Marije Terezije ukinil oglejski patriarhat. Za slovensko ozemlje, ki je spadalo pod patriarhat, pa je ustanovil nadškofijo v Gorici. Oglej je bil vsaj poldrugo tisočletje pomembno središče za naše kraje. O tem, kakšen vpliv je imel Oglej oziroma oglejski patriarhat od sedmega stoletja po Kristusu na naše kraje, je zgodovinar Rajko Bratož povedal: „Po krizi sedmega stoletja, ko nimamo nobenega podatka o vplivu Ogleja na naše ozemlje. Takrat je bil shizmatični Oglej zreduciran na Severnoitalski prostor pod Langobardi. Bizantinska Istra je bila šibka; edina izjema je celejanski enigmatični škof na Rimski sinodi. Do novega vzpona je prišlo s širjenjem Karolinške države proti vzhodu, kjer pa se je cerkenopravna vloga Ogleja, pa tudi sama funkcija cerkvenega središča - tokrat ne več v Ogleju, pač pa v Čedadu - pokazala kot nosilec cerkvenga razvoja v naslednjih stoletjih."

Na današnji dan 1819 se je v Škocjanu rodil misijonar Ignacij Knoblehar. V Kartumu je postavil veliko misijonišče in šolo za koptske otroke ter katehiste. Na potovanju po Belem Nilu je prispel do gore Logvek in tako za približno 50 milj presegel najjužnejšo točko, do katere so dotlej prišli beli raziskovalci. Slovel je kot eden najboljših poznavalcev Belega Nila. Zaradi evropskih misijonarjev, ki so umirali zaradi tropskih bolezni, je Knoblehar želel izobraziti domačine. V Evropo je poslal prvo skupino domorodnih študentov; zaradi zapletov, ki so nastali v Rimu, jim je sledil še sam, vendar je med potjo 13. aprila 1858 umrl pri avguštincih v Neaplju.

Na današnji dan 1886 se je v Trstu rodil načrtovalec in izdelovalec letal ter pilot Edvard Rusjan. Z bratom Jožetom sta izdelala šest motornih letal z imenom Eda.

6. julija 1881 je v Ljubljani umrl sodar, mehanik in organist Martin Goršič, oče orglarskega mojstra Franca Goršiča. Skoraj pol stoletja je bil organist v Trnovem.

Spominjamo se
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...