Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Terezija Avilska (foto: ARO)
Terezija Avilska | (foto: ARO)

Spominjamo se, 28. marec - Terezija Avilska

Spominjamo se | 28.03.2021, 08:27 Tone Gorjup

28. marca leta 1515 se je v Ávili rodila redovna ustanoviteljica Terezija Avilska. Vstopila je v karmeličanski red in ga z Janezom od Križa prenovila. Ustanovila je več samostanov in jih povezala v provinco bosonogih karmeličank.

S svojimi spisi je vplivala na redovništvo svojega časa. V slovenščini sta izšli knjigi Notranji grad in Pot popolnosti . Papež Pij X. jo je označil kot mojstrico psihologije in mistike. Bosonogim karmeličankam pripadata tudi samostana v Sori pri Medvodah in v Mirni Peči. Ena izmed sester iz Karmela v Sori je o Tereziji Ávilski pred leti podala:
»Njena dela pričajo o bogastvu poti notranje molitve, o osebnem srečanju z Bogom in popolni odprtosti do Njega. Terezija je velika svetnica, a izredno praktična, obnoviteljica karmeličanskega reda in žena mistične izkušnje ter cerkvena učiteljica, ki z besedo in nasvetom more voditi vsakogar, ki si izbere Boga za prijatelja.«

Leta 1566 je na Dunaju umrl diplomat in zgodovinar Žiga Herberstein. Kot diplomat je prepotoval vso Evropo. V knjigi o Moskvi, je združil zgodovinske vire in svoja opažanja. Prek nje se je zahodni svet seznanil z Rusijo.

28. marca 1860 se je v Ljubljani rodil muzikolog in umetnostni zgodovinar Josip Mantuáni. Na Dunaju je študiral pravo, filozofijo, zgodovino, umetnostno zgodovino in glasbo. Tam je dobil tudi prvo službo. Po vrnitvi v Ljubljano 1909 je bil ravnatelj Narodnega muzeja.
Predaval je glasbeno zgodovino na konservatoriju ter umetnostno zgodovino, arheologijo in epigafiko na Filozofski fakulteti. Urejal je časopisa Carniola in Glasnik Muzejskega društva. Bil je član komisije za cerkveno glasbo in škofijski nadzornik organistov v Ljubljani. Med drugim je na novo odkril Gállusa in ga v evropskem merilu postavil na mesto, ki mu pripada. Sistematično je zbiral gradivo za slovensko glasbeno zgodovino in ji s tem postavil znanstvene temelje.

28. marca leta 1920 se je v Medvodah rodila antropologinja Branislava Sušnik . Med drugim je podrobno raziskovala življenje indijanskih plemen v Paragvaju.

Spominjamo se
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...