Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović
Jaroslav Kikelj (foto: Voskress, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)
Jaroslav Kikelj | (foto: Voskress, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Spominjamo se, 18. marec - Umor na Streliški

Spominjamo se | 18.03.2021, 06:10 Tone Gorjup

18. marca 1942 je vósovski likvidator na Streliški ulici v Ljubljani ubil študenta Jaroslava Kiklja, doma z Opčin pri Trstu.

Družina se je s Tržaškega pred fašizmom umaknila na Koroško. Jaroslav Kikelj je srednjo šolo končal v Mariboru, kjer se je vključil v Katoliško akcijo. Leta 1939 je prišel v Ljubljano na študij medicine.
Bil je predsednik katoliškega društva študentov medicine Vir. Med okupacijo je v dogovoru z vodstvom univerze postal član akademske organizacije, ki jo je zahtevala italijanska oblast, da bi univerza smela še naprej delovati. Zato mu je Osvobodilna fronta grozila s smrtjo in grožnjo tudi uresničila. Pokopal ga je škof Rožman.

Ob 50-letnici škofove smrti je nadškof Alojz Uran ponovil Rožmanove besede ob grobu Jaroslava Kiklja:
»Takole je rekel: Pravični Sodnik, ki si maščevanje sebi pridržal, rotimo Te, maščuj se za nedolžno prelito kri. Maščuj se tako, kakor si maščeval kri svojega prvega mučenca Štefana, da si spreobrnil preganjalca Savla v svojega najgorečnejšega apostola ... maščuj se tako, da jim snameš mreno zablode in zaslepljenosti z oči, da zagledajo svetlobo Tvoje resnice in ljubezni.«

Na današnji dan leta 1887 se je v Breznici pri Škofji Loki rodil pisatelj Frank Javh Kern. S šestnajstimi leti je odšel v Združene države Amerike in tam končal študij medicine. Med drugim je urejal Narodno besedo, Glasnik, Novo domovino in Ameriko. Leta 1906 je skupaj z nekaterimi rojaki ustanovil Slovensko narodno čitalnico v Clevelandu. V samozaložbi je izdal angleško-slovenski slovar in angleško-slovensko berilo ter Spomine ob tridesetletnici prihoda v Ameriko.

18. marca 1906 se je v Bohinjski Bistrici rodila pisateljica Joži Munih - Petrič. Pisala je večerniške povesti za Mohorjevo; med njimi je povest Ljudje iz Stražišča.

Leta 1933 je v Ljubljani umrl muzikolog in umetnostni zgodovinar Josip Mantuáni. Bil je član komisije za cerkveno glasbo in škofijski nadzornik organistov.

18. marca 1945 je v Ljubljani umrl pesnik in pisatelj Janez Borštnar. V Vigredi je 1939 izhajal njegov roman Srečanje. Pesniška zbirka v rokopisu se je izgubila.

Spominjamo se
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...