Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Marcel KrekMarcel Krek
Iglu je vedno odprt (foto: MPCW / Pixabay)
Iglu je vedno odprt | (foto: MPCW / Pixabay)

Janez Gerčar: Pripravimo jasli za sprejem odrešenika

Ostanimo povezano občestvo | 17.12.2020, 17:00 Marjan Bunič

Pred leti je, takrat študentka Andreja, pol leta preživela med Inuiti. Po vrnitvi je našim mladincem predstavila svoja doživetja v krajih, kjer se zemlja nikoli ne ogreje toliko, da bi moglo vzkliti kaj zelenega. Nekaj časa je pomagala v tamkajšnji šoli in ko je otrokom začela razlagati božično zgodbo, je imela že velike težave razložiti zgodbo o pastirjih in njihovih ovcah. Nekako jo je poskušala razložiti s tjulnji …

Ko pa je v zgodbi prišla do trenutka, ko sta Jožef in Marija iskala prenočišče za Jezusovo rojstvo, pa je sploh niso mogli več razumeti: Kako da ju ni nihče hotel sprejeti? Pri njih je logično, da njihovi igluji nimajo zapahov, saj morajo biti vedno dostopni za tiste, ki morda bežijo pred belimi medvedi.
Tudi našim prednikom ni šlo v račun, kako da prebivalci Betlehema niso sprejeli noseče žene v njeni stiski – in oblikovala se je ljudska pobožnost, imenovana »Marijo nosijo«.

Vsak večer so prenesli Marijin kip ali sliko v sosednjo hišo in tam nadaljevali z molitvijo, s petjem adventnih pesmi in navadno tudi s skromno pogostitvijo. Naslednji večer se je prizor odvijal v naslednji hiši in tako vse do božiča. Povojni čas je v glavnem zatrl to pobožnost, v zadnjih desetletjih pa je marsikje spet oživela.

V letošnjih razmerah bo zunanja oblika te pobožnosti najbrž nekoliko okrnjena, morda pa je to priložnost, da stari ljudski navadi vdihnemo nekoliko več duhovnega življenja.

Predlagam: vsi člani družine se vsaj ob večerih zberemo okrog Marijinega kipa ali podobe, začnemo z molitvijo – vsaj z desetko rožnega venca, zmolimo litanije Matere božje, zapojemo katero od adventnih pesmi (sedaj bi bila že primerna pesem: Poslušajte vsi ljudje), dodamo še kakšne svoje molitve, lahko prisluhnemo, ali preberemo zgodbo iz adventnega koledarja, potem pa nadaljujemo s sproščenimi pogovori ...
Če imamo priložnost, pa morda naslednji večer po vnaprejšnjem dogovoru oddamo kip sosedom, tam pa spet: molitev, petje, predvsem pa zavest, da z Marijo želimo sprejeti vse tiste, ki tavajo daleč od doma ...

A ne, da si s tem lahko globoko v sebi pripravimo jasli za sprejem odrešenika?!

_______________________________________
Rubrika "Ostanímo povezano občestvo", v kateri nas nagovarjajo slovenski duhovniki, se  v sklopu božične devetdnevnice vrača v naš program. Prisluhnete ji lahko vsak dan med 16.00 in 16.30, posnetek pa najdete tudi v avdio arhivu in podcastu!

Ostanimo povezano občestvo
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...