Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
p. Branko Cestnik (foto: Izidor Šček)
p. Branko Cestnik | (foto: Izidor Šček)

O Poljski in Madžarski: "Starega ata se ne uči kašljati."

Evropska Unija | 26.11.2020, 07:28 Rok Mihevc

Kaj pravzaprav vemo o Poljski in Madžarski, o dveh državah, ki sta trenutno v ospredju evropskega dogajanja? Prisotnega je veliko političnega preigravanja o pomenu teh dveh dežel, a malo in premalo pa vemo o njuni zgodovini. Veliko sta pretrpeli in imata zato tudi veliko za ponuditi. Nekaj ozadja tega dogajanja je v oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" orisal p. Branko Cestnik.

Predzidje krščanstva

Poljska in Madžarska sta državi, ki imata grobnice svojih kraljev, kar pomeni, da so to dežele, ki so soustvarile Evropo. Imajo svojo zgodovino in iz nje so se marsikaj naučile, pravi p. Branko Cestnik. »V osnovi gre za pas ob jantarni cesti, ki je povezovala sever Jadrana in severno morje. Sem spadajo Slovenija, Hrvaška, Madžarska, Slovaška, Poljska, Češka in ta pas je igral vlogo evropskega zidu. Tudi eden izmed nazivov, ki so jih nekatere države dobile je bil, da je to »predzidje krščanstva«. Tu so se razbili Mongoli, ki so porazili Poljake in tudi Madžare, a so izgubili moč in so se ustavili v panonski nižini.«

Krvavi pas Evrope

Tu sta Poljska in Madžarska odigrali pomembno vlogo obrambe, podobno je bilo tudi s turškimi vpadi. Potem so tu še tiste stalne obmejen napetosti in bitke, kjer se je morala Madžarska ves čas izkazovati. »V novem veku pa se te dežele znajdejo med Hitlerjem in Stalinom, med dvema zlohotnima ideologijama. Spet so te države z obeh strani nastradale. Te višjegrajske države so na nek način krvavi pas Evrope.«

Prisluhnite celotni oddaji "Spoznanje več, predsodek manj"

»Nisem na strani Evrope, ki je znala tudi izdati«

»In zdaj bodo eni šli starega ateja učiti kašlat?« se je sarkastično vprašal Cestnik. »Eni tam, ki so pač prebrali neke stvari o modernih človekovih pravicah in si predstavljajo neko novo predrugačeno človeštvo... Lahko sem kritičen do Poljske in Madžarske, ampak, ko vidim to nesramnost zahodnjakov, ki ne spoštujejo zgodovine dveh pomembnih velikih narodov in se obnašajo pokroviteljsko do njih, sem avtomatsko čustveno in s tem, kar vem o njuni zgodovini, na njuni strani. Nisem na strani te Evrope, ki jih je znala kdaj tudi izdati.«

Kot so po svoje šli Angleži, gre lahko še kdo ...

Tu so stvari zelo delikatne, opozarja naš sogovornik, saj imata ta dva naroda po njegovem visoko samozavest in v nekem trenutku se bosta požvižgala na Evropo. »Imajo ponos. Tudi Angeli Merkel se je posvetilo, da je ta igra zelo nevarna. Kot so po svoje šli Angleži, gre lahko še kdo... In potem bo Evropa zaradi nekih puhlih ideoloških vprašanj, ki so jih zamaskirali v vprašanje vladavine prava, to je najlažje seveda, razpadal. Tu je treba res biti zelo previden. Želim si Evropo, v kateri Poljska in Madžarska ostaneta spoštovani članici.«

Naročite se na podkast oddaje

»Starega ata se ne uči kašljati. Stari ata že dolgo kašljajo.«

»Tudi če bodo zamenjali vlade, bodo dovolj močni, da bodo dvignili svojo glavo in se ne bodo klonili vsem direktivam, ker imajo svojo pot in zgodovino. Nenazadnje so oni začeli rušiti komunizem. Poljska je tista, ki je dala svojo glavo na tnalo, da smo se rešili komunistične diktature na vzhodu. Berlinski zid je padel desetletje kasneje, ko je poljski delavec, poljski katoličan že tvegal,« je v oddaji ozadje orisal p. Branko Cestnik, ki še pravi, da ne želi biti zagovornik Poljske in Madžarske, a želel je povedati, koliko stvari je potrebno dati na mizo, da o tem premišljujemo. »Predvsem pa opozorilo vsem. Starega ata se ne uči kašljati. Stari ata že dolgo kašljajo.«

Evropska Unija, Spoznanje več
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...