Jože BartoljJože Bartolj
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Jan Šubelj v studiu Radia Ognjišče (foto: Nataša Ličen )
Jan Šubelj v studiu Radia Ognjišče | (foto: Nataša Ličen )

Jan Šubelj, še ne polnoleten, mednarodni šahovski mojster: »Kot šahovnica je življenje, se zgodijo v njem tudi slabe poteze.«

Via positiva | 09.10.2020, 22:00 Nataša Ličen

Toda, je dodal v pogovoru za Radio Ognjišče, pridejo nove priložnosti, ko jih lahko popravimo. Jan Šubelj je letošnje poletje na mednarodnem odprtem turnirju v Avstriji izpolnil še zadnjo normo za dosego naziva mednarodni prvak v šahu.

Kot v življenju, moraš tudi pri šahu včasih sprejeti težke odločitve.

Jan Šubelj med igro v globoki zbranosti in predanosti le šahovskemu obračunu
Jan Šubelj med igro v globoki zbranosti in predanosti le šahovskemu obračunu © Osebni arhiv

Navdušuje še dodatno dejstvo, da je Jan star šestnajst let, obiskuje drugi letnik srednje šole. V pogovoru za »Mladoskop« je povedal: »Šah sem začel igrati že v prvem razredu osnovne šole, vpisal sem se v šahovski krožek, kjer sem se nad igro hitro navdušil in začel tudi tekmovati. Kmalu sem začel premagovati močnejše nasprotnike in mi je igra postajala vse bolj všeč.«
Ob neuspehih naslednjič dam še več od sebe
Šah je bil svoje dni v Sloveniji precej popularen. Po obdobju zatona, vsaj kar zadeva širše zanimanje v javnosti, pa z mladimi upi in njihovimi dosežki znova dviguje zanimanje.
»Šah me je naučil tudi sprejemanja porazov. Ob neuspehu se naslednjič še bolj potrudim.«
Pri šahu je veliko možnih potez, vseh sploh še ni odkritih.

Jan Šubelj
Jan Šubelj © Nataša Ličen

Želim si, da bi bil šah bolj popularen. Včasih sem mislil, da šah ni zanimiv. Zdaj pa, več kot ga igram, bolj uživam.

Je pa računalnik že veliko boljši od ljudi, mnogi se učijo od umetne inteligence. »Računalniki so danes na tako visokem nivoju, da ga je skoraj nemogoče premagati.«
Umetna inteligenca v boju s človekom
»Sam ji nisem najbolj naklonjen, ji niti ne posvečam toliko pozornost, prava igra je zame še vedno med dvema človekoma. Konkurenca je močna, v nekaterih indijskih, azijskih državah mladi šahisti sploh ne hodijo v šolo, ves čas posvečajo le tej igri. Razumljivo so nekateri res odlični igralci.«
Šah me je spremenil
»Verjetno bi bil danes brez šaha v drugačnih vodah, tudi odnehal bi prej, šah uči vztrajnosti, da ne obupamo. Ne predstavljam si življenja brez šaha. Naučil sem se tudi bolj premišljenih odločitev, ne grem z glavo skozi zid.«

Jan Šubelj z dokazilom doseženega naslova mednarodnega šahovskega mojstra
Jan Šubelj z dokazilom doseženega naslova mednarodnega šahovskega mojstra © Osebni arhiv

Postal bi rad šahovski velemojster
»Šah bi rad igral čim dlje. Sprva je bilo veliko stroškov zaradi turnirjev v tujini, ki so bili na plečih staršev, zdaj pa me podpira tudi Šahovska zveza Slovenije. Zaradi korone to leto ni bilo veliko turnirjev, izvedeni so bili predvsem v spletni obliki, čas sem zato bolj posvečal treningom. Turnirji so razporejeni čez vse leto, sam pa se jih zaradi počitnic, ko mi je najlažje oditi, udeležujem poleti in v Evropi večinoma. Standardni turnirji lahko trajajo tudi dva tedna

Jan Šubelj je s šestnajstimi leti najmlajši slovenski mednarodni mojster. Mednarodni dan šaha obeležujemo 20. julija in blizu tega obeležja je v St. Veitu na avstrijskem Koroškem, na mednarodnem odprtem turnirju, kjer je nastopilo več slovenskih šahistov in šahistk, odlično drugo mesto dosegel Jan, ki je s tem izpolnil tretji pogoj za naslov mednarodnega mojstra. Iskrene čestitke, mu želimo še veliko spretnosti ter znanja na šahovnici med črnimi in belimi, da bi pri igri in v življenju sploh, izbiral odlične poteze.

Via positiva, Mladoskop, Kolokvij
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...