Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Spoštovanje rodi velike sadove (foto: Pixabay)
Spoštovanje rodi velike sadove | (foto: Pixabay)

Vsak soustvarja državo

Oddaje | 25.06.2020, 09:30 Nataša Ličen

V neskončno konkurenčnem svetu je prav inovativnost prednost. Če delamo za druge, uresničujemo sanje drugega. Delajmo za skupno dobro in v dobrobit vseh.

Ob Dnevu državnosti smo v rubriki »Ni meje za dobre ideje« govorili z mag. Nastjo Mulej.
Naj bo poslanstvo vseh nas soustvarjanje tolerantne in inovativne družbe za vse.
»Brez tolerantnosti ni kreativnosti, dovolimo drugim drugačen pogled. Ob kreativnosti je nujna tudi podjetnost.«

Samo hvaležni smo lahko za tolikšno raznolikost med nami.

Se sliši neuresničljivo?
»Kot se trudimo zdravo živeti, se gibati, bi bilo elegantno, če bi lažje in pogosteje znali nadzorovati svoje misli. Misli nam pogosto pobegnejo, odzovemo se čustveno, brez premisleka, z besedo udarimo nazaj in tako se odnosi začnejo kvariti.«
Namesto kritike, skupna vizija
»Ob nenehni kritiki se začnemo drug drugega bati«, pravi Nastja, »drug drugega se začenjamo izogibati, se žaliti, si nasprotovati, brezen se s tem samo še poglablja."
Rešitev?
»Razmislimo raje o skupnem cilju, poslanstvu in kako bi to lahko skupaj uresničevali, ob zavedanju seveda, da drug drugega potrebujemo. Hvaležni smo lahko za raznolikost med nami.«
Kako sem lahko boljša državljanka, boljši državljan?
»Ljudje večinoma razmišljamo, kaj bi drugi lahko naredili za nas, čakamo princa na belem konju. Vedno znova se potem hvala Bogu spomnimo Kennedyjev izreka »Ne razmišljaj, kaj država lahko naredi zate. Razmišljaj, kaj lahko ti narediš za državo

Bodimo kreativni državljani
Bodimo kreativni državljani © Pixabay

Ste za? Sprejmete idejo? Za to, da bo jutri in naslednje leto v naši domovini še za odtenek prijetnejše sobivati?

Pet osnovnih načel
"Dodajam še De Bonovih pet načel pozitivne revolucije: Sem učinkovit. Zastavim si cilj, in ga uresničim. Ne zapravljam časa, ne zamujam. Imam svojo ciljno osredotočenost. Sem konstruktiven, nisem kritičen v smislu »kritizerstva«, kjer samo nasprotujem, drugače sem pasiven, ampak sem konstruktiven in kažem pot naprej. Sem spoštljiv do družbe, do vsakega posameznika, do sebe in okolja. Se nenehno samo-izpopolnjujem, učenje je vseživljenjski proces in hvala Bogu moramo danes vedeti več kot včeraj in petič, tudi najmanjši prispevek je veliko vreden. Ko poberemo papirček na tleh, čeprav ga nismo odvrgli, je vredno. To je teh pet načel. In, če bi se vsak od nas pobrigal zase, manj nadzorovali druge in bolj sebe, svoje misli in besede. Če bi se spoštljivejše, obzirneje vedli do ljudi okrog nas, delovali bolj ciljno in ne »usekali« kjer koli, bi zapravili veliko manj virov in časa, in bi živeli v veliko prijaznejši družbi.«

Mag. Nastja Mulej, strokovnjakinja za uspešno reševanje težav, ustvarjalno soočanje z izzivi, učinkovito vodenje ljudi, sestankov in projektov
Mag. Nastja Mulej, strokovnjakinja za uspešno reševanje težav, ustvarjalno soočanje z izzivi, učinkovito vodenje ljudi, sestankov in projektov © Tadej Sadar

Mag. Nastja Mulej je magistra komunikologije, univerzitetna diplomirana ekonomistka in univerzitetna diplomirana sociologinja, specialistka za uspešno reševanje težav, ustvarjalno soočanje z izzivi, učinkovito vodenje ljudi, sestankov in projektov, timsko sodelovanje in več enostavnosti pri delu. Je edina licencirana trenerka DE BONOVIH orodij razmišljanja v Sloveniji.

Oddaje, Via positiva, Za sožitje, Za življenje, Globine, Sol in luč, Gradimo odprto družbo
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...