Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović

Kako si? Vljudnostna fraza ali resnična skrb?

Oddaje | 29.10.2019, 13:51 Rok Mihevc

Oktober je bogat mesec z različnimi mednarodnimi dnevi, tokrat smo se v oddaji »Za življenje« dotaknili dneva duševnega zdravja. Tema, ki je tabu, a ob naraščanju tovrstnih bolezni ne bi smela biti. Z nami je bil zaporniški duhovnik Robert Friškovec.

Kako si?

Je to vprašanje vljudnostne narave in v službi uvoda pogovora? "Verjetno bi nas sodelavec v ponedeljek zjutraj debelo pogledal, če bi mu začeli ob tem vprašanju široko razlagati, kaj vse naj bremeni ali če bi blagajničarki na to vprašanje odgovorili s pojasnilom, kako nas skrbijo odnosi … Kako si, je vprašanje, kaj živega je v tebi, kaj se dogaja v tebi, kdo si v tem trenutku. Izraža naše zanimanje, skrb in medsebojno povezanost v naši človeški skupnosti."

Z zanimanjem priprimo vrata

Nekomu to vprašanje nič ne pomeni, nekomu pa so to priprta vrata. In če smo pozorni, lahko v odgovoru zaznamo duševno stisko. "Če na vprašanje kako si, odgovori kako pa čem biti, lahko slišiš, da je nekaj v ozadju, neka teža. Celo v lastni družini si ne znamo povedati, kaj nas tare ali vznemirja. Morda imamo občutek, da ni časa ali da moramo to predelati sami. Ali kot pravi dedci – molčeče, s stisnjenimi zobmi." S tem se Friškovec ne strinja. "Ni smisel, da se delamo junake, da je vse v redu, po drugi strani pa ventili spuščajo nekje drugje, z različnimi situacijami, ki jih je še težje priznati ali jih sploh zaznati."

Radi smo ujetniki naših rutin, ker najmanj zahtevajo od nas

Zgodi pa se, da tudi sami pripomoremo, da na vprašanje »kako si«, ne dobimo povratne vsebine. Dejansko to vprašanje lahko uporabimo v stilu fraze z očitnim pomanjkanjem zanimanja ali časa, da bi sploh prisluhnili tistemu, ki ga sprašujemo. "Npr. starši, ki otroka mimogrede vprašajo kako je bilo v šoli, pravzaprav pa si ne vzamejo časa, da bi pokazali resnično zanimanje. Zato je dobro vnesti inovativnost. Namesto zlajnanega vprašanja o šoli vprašajmo npr. kaj te je v šoli danes presenetilo, katero besedo si največkrat slišal, s kom si največ družil v odmoru, kaj si pogrešal v šoli, kaj je bila najlepša in kaj najtežja stvar, ki se ti je zgodila."

Tukaj je tista inovativnost, kako pristopimo tudi v vseh naših odraslih odnosih. »Vprašajte npr. kaj je bil tvoj najboljši trenutek v dnevu do sedaj? Ali, katere zamisli te vodijo v teh dneh? Ali, kaj bi ti lahko polepšalo dan? Vsi skupaj smo na poti, poklicani, da si delimo bremena. In aktivno poslušanje je že ena takšnih delitev.«

Prisluhnite zanimivemu razmišljanju v posnetku oddaje, ki jo je pripravila Mateja Feltrin Novljan.

Oddaje, Za življenje
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...