Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Janja Rebolj (foto: Nataša Ličen)
Janja Rebolj

Janja Rebolj: »Vedno, če ne moremo povsem popraviti, pa lahko precej izboljšamo.«

Oddaje | 03.10.2019, 17:50 Nataša Ličen

Zakaj, kako živimo in kako bi lahko še bolje. To je vedno zanimalo Janjo Rebolj, profesorico zgodovine in sociologije, muzealko. Pravi, da jo je muzealstvo vedno vodilo k ljudem. S projektom Muzejski management je v njeno življenje prišlo tudi trenerstvo o učinkovitih odnosih.

Ljudje smo različni in različnost nas v odnosih bega in povzroča veliko nepotrebnih konfliktov

Več kot dve uti na teden porabimo za konflikte

»Večina je nevsebinskih«, poudarja Janja Rebolj. "Meni zelo pomaga Teorija zavedanja odnosov, ki govori o tem, da je prvi korak najprej zavedanje, kje sem jaz in kje je moj sogovornik.«

Imeti moramo možnost izraziti sebe

Ko rastemo in se učimo sodelovanj, nismo deležni poudarka, da moramo najprej razumeti sebe. To je del naše kulture. »Od malega učimo otroke ravnanja z drugimi, šele zadnje čase dajemo pri vzgoji poudarek tudi temu, da je treba prisluhniti tudi otrokovim potrebam, njegovemu dojemanju sveta in okolice. Dati mu je treba možnost da izrazi sebe, potrditi tako njegova negativna kot pozitivna čustva.«

Komunikacija je veščina

Ljudje si upamo pogledati vase, vendar spremembe terjajo menjavo navad. Nebogljeni smo, ker nimamo podpore. Gremo na delavnico, se nečesa naučimo, potem pa smo prepuščeni sebi. »Vsako veščino je treba natrenirati, tako tudi mišice za dobre odnose in učinkovito komunikacijo. To je treba vaditi in izboljševati.«

Ljudje imamo drugačne zaznavne stile

Pogosto si ne dajemo navodil na pravi način. Nekomu služi telefonski klic, drugi si zapomni, če mu povemo, spet tretji, če prebere in tako naprej. »Veliko je majhnih trikov, s katerimi dosežemo, da nam možgani podpirajo proces, ne da nam ga rušijo.« Ne gre za pomanjkanje čase, ki nam onemogoči, da bi problem vedno razlagali na več načinov.

Teorija ne bo prinesla takojšnjih rezultatov, za spremembo vedenja potrebujemo čas in voljo, da si dovolimo tudi napake

»Po mojem mnenju, pravi Janja Rebolj, ni glavni problem čas, ampak zavedanje.« Dokler ni izkušnje, kako se razumevanje spremeni, če navodila podamo na pravi način, se tega ne zavedamo. V to metodo tudi sama nisem verjela, dokler se mi nekoč ni zgodilo.

Kaj sem in kaj so drugi? Sem človek SLIK, ZVOKOV ali OBČUTKOV?

V pogovoru za oddajo Via positiva smo govorili tudi o treh tipih reševanja, odzivov, spopadanja s konflikti. Priporočamo poslušanje.

Oddaje, Via positiva
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...