Jože BartoljJože Bartolj
Miha MočnikMiha Močnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Zakaj se bodo ob 18. uri po vsej Sloveniji oglasili zvonovi?

Slovenija | 21.09.2019, 06:00 Marta Jerebič

Če se boste danes ob 18. uri spraševali, zakaj kar 15 minut zvonijo zvonovi po cerkvah in samostanih, je odgovor naslednji: Slovenija se pridružuje evropski pobudi ob svetovnem dnevu miru. Pred skoraj 40-imi leti so 21. september za svetovni dan miru razglasili Združeni narodi.

Vsako zvonjenje človeka na nekaj opozarja, ga prebudi iz vsakdanjega dela in ritma. »Zato smo že od nekdaj v naši kulturi poznali zvonjenje ob raznih življenjskih dogodkih, praznikih, kot tudi ob žalostnih dogodkih,« pojasnjuje sekretar na ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček in dodaja, da je zvonjenje vsakokrat lahko tudi novo opozorilo, zlasti ob današnjem stanju napetosti v svetu.

»Naslov Hemingwejevega romana Komu zvoni je zelo simboličen in zelo poveden. Če v vsakdanjem življenju, kjerkoli smo, ne bomo znali delati za mir, potem zvoni nam. V tem vidim pomen tega zvonjenja - da se skupaj, ne glede na versko in nacionalno pripadnost vsi združimo ob misli, da je mir potreben in da moramo zanj delati vsi.«

V preteklosti smo bili deležni že marsikatere tudi nestrpne izjave zaradi zvonjenja. »Vsaka ideja, ki širi sporočilo miru in poziva k miru, je smotrna in je vredna, da jo uporabimo,« je ob lani ob tej priložnosti dejala Katja Ravšl Debeljak z ministrstva za kulturo in dodala, da naj bi z zvonjenjem tudi mlajšim generacijam posredovali vrednote složnosti in miru ter zavedanja o pomembnosti kulturne dediščine. Pritrkovanje je namreč vpisano v slovenski register nesnovne kulturne dediščine.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...