Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Marko Brunskole: »Šance so tudi po zaslugi Plečnikove ureditve oaza miru.«

Slovenija | 27.05.2019, 12:33 Nataša Ličen

Grajski grič in grajski kompleks nad prestolnico sta skozi stoletja doživljala številne spremembe in posege. Ljubljanski grad je markantna pozno srednjeveška stavba nad Ljubljano, vabljiva za številne obiskovalce iz vseh delov sveta. Ni pa samo grad, celotni objekt z okolico nudi marsikaj in velja za zeleno oazo miru sredi mesta.

Oddajnik Šance? Od kod ime?

»Resnično je ime dokaj nenavadno, točnega izvora niti ne poznam, se pa gotovo navezuje na trdnjavo«, je razložil Marko Brunskole, zgodovinar, vodja programa na Ljubljanskem gradu. »Šance so bile včasih trdnjava, kjer je danes urejen park po načrtih mojstra Plečnika. Trdnjava je bila po velikosti skoraj enako velika kot grad, kar je dokaj nenavadno, s to razliko, da je bil grad v cesarski lasti, Šance pa so bile v lasti dežele, ki je skrbela za to obrambno utrdbo. Šance so bile del obrambnega sistema mesta.« 

Plečnikova ureditev Šanc

Grajski drevored in Grajska planota sta se kot prostor skozi 19. stoletje postopno nasipavala. Kljub temu so še vedno opazni deli obzidij v ruševinah, kar je razvidno z različnih grajskih upodobitev.

Tadej Sadar v skoku na Ljubljanski grad in Šance
Tadej Sadar v skoku na Ljubljanski grad in Šance © ARO
Šance na vsakem koraku kažejo na arhitekturne elemente mojstra Plečnika
Šance na vsakem koraku kažejo na arhitekturne elemente mojstra Plečnika © ljubljanskigrad.si

Po prvi svetovni vojni so pod vodstvom arhitekta Jožeta Plečnika zastavili dolgoročne smernice ureditve Ljubljanskega gradu. Jože Plečnik je Ljubljanski grad videl kot središče vsega urbanizma v Ljubljani. Zaradi pomanjkanja denarja celotnih Plečnikovih načrtov žal niso mogli uresničiti. »Plečnik se je pri ureditvi Šanc držal trdnjavskega tlorisa, ki je že obstajal. Z različnimi preboji, stopnicami in prehodi ga je spremenil v prijetno sprehajališče. Elementi njegove arhitekture so vidni na vsakem koraku.«

Detalj Šanc
Detalj Šanc © ljubljanskigrad.si

Javna dela in kanalizacijske cevi

»Zanimivo je, da so zaradi pomanjkanja denarja sredstva za preureditev Šanc poravnali iz t. i. »bednostnega« fonda. To se vidi tudi pri poceni elementih in materialih, ki jih je uporabil Plečnik, kot so betonske kanalizacijske cevi za ograjo, za stopnice je predvidel betonske kvadre, kamnite oporne bloke je podprl z delčki rdeče opeke in uporabil preproste železne profile za ograjo.«

Šance
Šance © ljubljanskigrad.si
 

Šance nudijo izjemne razglede, mir in grajski vinograd

Z obnovo Šanc je arhitekt Jože Plečnik povezal tudi mrežo sprehajalnih poti vse do bližnjega Orlovega vrha. Plečnikova celotna ureditev območja utrdbe poveže Šance s kostanjevim drevoredom iz leta 1905, ki so ga zasadili vzdolž obzidja. Celotno območje je preoblikoval v sprehajališče z razgledno točko in ustvaril spomenik zgodovini. Šance so priljubljena in tudi po zaslugi Plečnikove ureditve zelo obiskana točka na Grajskem griču. »Pot nudi izjemne razglede, spustimo se lahko tudi do najstarejše znanstvene ustanove pri nas, do Botaničnega vrta.«

Morda se pa v kratkem srečamo prav tam.

Urednik Tadej Sadar meri oddajnik na Šancah
Urednik Tadej Sadar meri oddajnik na Šancah © ARO

 

Slovenija, Radijski utrip, Oddaje
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...